[Nasıl] Linux Üzerinde Ultima Online Oyunu

Başlatan Geany, 09 Mayıs 2010 - 08:22:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Geany

Merhabalar,

Aslında Ultima Online oyununu wine üzerinde iki tıklama ile kurabiliyorsunuz bunda bir sorun yaşanmıyor. Asıl sorun 2D oyun sunucularının client bağlantılarında yaşanıyor.

2D oyun sunucularında güncel olarak kullanılan, illegal uygulamaları kapatmaya yönelik oluşturulmuş UoVanGuard gibi yazılımlar oyun haricinde çeşitli yazılımlara ihtiyaç duyuyorlar. Bunları sağlasanız dahi dosya güncellemelerin de vesaire sorunlar çıkartarak isteğin dışına çıkıyorlar ve sağlıklı çalışmıyorlar(dı)..

Anlatacağım konu aslında bunlardan kurtulabilmekte olabilir :)

Oyunu istediğim gibi çalıştırabilmek için kullandığım wine versiyonu, wine-1.1.42 ;

Benim bu anlatımda kullandığım oyun sürümü, Ultima Online - Age Of Shadow. Yaygın olarak kullanılan diğer sürümler (GOLD - Mondain's Legacy) kullanıyorsanız da aynı yolu izleyebilirsiniz.

Oyun kurulum dosyalarını bir klasöre topladıktan sonra, Uçbirim üzerinden oyun klasörüne geçiyoruz ve Install.exe 'yi çalıştırıyoruz ;

Burada bir hata alırsanız, Install.exe dosyasına chmod 777 verebilirsiniz. Bu işlem sonrasın da kurulum başlıyor ve normal şekilde ilerliyoruz..

Bu noktadan sonra asıl sorunların yaşandığı client yüklemesine sıra geliyor. Fakat öncesinde PlayOnLinux üzerinden istenen ek yazılımları kuralım.

Normalde, PlayOnLinux'un standart kurulum menüsün de 'Other' başlığı altında, .Net Framework 2.0 bulunuyor. Fakat buradan kurulum yavaş olduğu için diğer yolu anlatıcam. Sizde sorun çıkmaz ise buradan yazılımı kurarak devam edebilirsiniz.

Önce winetricks dosyasına ulaşıyoruz;
cd /home/[K.Adınız]/.PlayOnLinux/ressources

Dosyaya tüm izinleri sağlıyoruz ;
chmod 777 winetricks

Bundan sonra [./winetricks] kullanarak görsel olarakta kurulumu yapabilirsiniz ama burada konsoldan devam edelim.

Aşağıdaki komut ile sisteme, .Net Framework 2.0 'ı kuruyoruz.
sh winetricks dotnet20

Oyunda geçen yazılarda ve bir takım uygulamalarda karakter hatası alıyorsanız, aşağıdaki komutu uygulayabilirsiniz;
sh winetricks fontfix

Bu noktadan sonra sadece oynayacağımız sunucunun bağlantı programını indirip kurulumu yapmak kalıyor.

Güncel birkaç sunucunun bağlantı programını denedim. Ufak tefek hatalar dışında bir hata ile karşılaşmadım.

Windows oyunları wine üzerinde çalışsa da bilirsiniz bir çoğunda tam performans alamazsınız.  Buna rağmen pek fazla can sıkıcı sorun ile karşılaşmadım.

Login ekranı ;

Britain Köprü ;

Ek olarak belirteyim, oyuncuların sık sık başvurduğu ek yazılımlar (Uo Loop gibi..) olması gerektiği gibi çalışıyor.

İyi oyunlar. :)

hitokiri

Geany

Oyuna başlamam üzerinden altı yıldan fazla zaman geçti. Hala tam olarak bırakmış değilim. Belki de bırakabilmiş değilim yazmam daha doğru olur.  :)

Oyunun ilk sürümü 1997 'de yayınlanmış. Son zamanlarda 3D sürümleri yayınlanmış olsa da sanıyorum hâlen en çok oynanan 2D sürümüdür. Mâdem 3D dedim, onuda belirteyim. 3D sürümü de sorunsuz bir şekilde oynanabiliyor.

Oyunun Linux üzerinde bu derece sorunsuz çalışması beni de şaşırttı önceki bir iki denemem pek iyi sonuçlanmamıştı doğrusu ama şimdi mutluyum :)

hitokiri

Alıntı YapGeç vatandaş
linux te oyun keyfi :D :D :D
İyiymiş artık ekstra bilgilerle donatırsın wiki'yi de :D :)

Geany

Bunları yaptıktan sonra sorun yaşayacaklarını sanmam ama yaşayan olursa yardımcı olmak isterim tabi  :P

Ayrıca wiki için teşekkürler :)

heartsmagic

Güzel bir anlatım olmuş @Özer Yenihayat, eline sağlık. Ara ara sorulan bir oyundu diye hatırlıyorum. Sorunsuz çalıştığına sevindim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Angel Spy

Eline sağlık ama bu oyunu hatırlamak istemiyorum, yıllarımı aldı, zaten zor bıraktım ama aklım orada hala. Ah brit köprüsü ah, anılarımı deştin bak gene :)
Something is better than nothing
What goes around, comes around.
46234-54766-54766-55317-55485-55438-55819-56064-56077-56324-56773-59424-59527-59871-60639-61134-61184

Geany

Alıntı yapılan: Angel Spy - 10 Mayıs 2010 - 03:56:20
Eline sağlık ama bu oyunu hatırlamak istemiyorum, yıllarımı aldı, zaten zor bıraktım ama aklım orada hala. Ah brit köprüsü ah, anılarımı deştin bak gene :)

Anılar ara ara canlanmak ister. Bırak gitsin, istediklerini ver..  :P

hayspat

Razor ve Stygian Abyss de sorunsuz çalışıyor.

barış

Bu harika bir şey. Hatta bir ara Windowsta kalma sebebimdi Ultime Online... O kadar bağımlılık yapan bir oyun... :D

Ss7

Arkadaşlar yazinin başında da arkadaşımızın belirttigi gibi oynayanlar anlayacaktır nedenini, sozune katılıyorum, o sebepledir ki konuya can vermem gerekti yeni konu açmaktansa. 2 gündür bu kurulumu gerçekleştirmeye çalışıyorum. Ubuntu 12.04 LTS kullaniyorum cidden 2 gündür ne yaptım ne ettimse çalıştıramadım. En başta dotnet 64 bit sorunu çıkardı baya, hoş hala kurulup kurulmadıgından emin degilim ya :S Neyse daha sonrasında clienti de kurdum fakat clienti çalıştırmaya kalktıgımda oylece duruyor ne çalışan bişey ne bir hata ne bir işaret. Sırf bir oyun içinde tekrar bir windows kurmak istemiyorum gayet memnunum çünkü halimden :D bana bir yol bana bir destek :o :/