[Çözüldü] Cairo-Dock'a başlatıcı eklemek.

Başlatan Tilki, 16 Haziran 2008 - 11:43:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tilki

Cairo-dock'a yeni bir başlatıcı eklemek için sağ klik menüsünden "Add a launcher" komutunu veriyorum.O zaman "Choose or Create a Launcher" penceresi açılıyor.Şimdi buradan, başlatıcı eklemek istediğim programın dosyasını bulmam lazım herhalde ama programların başlatma dosyalarını nerede aramam gerektiğini bilmiyorum.Windows'ta programların başlatma dosyaları genellikle programın logosunu taşırdı, hemen bulurduk.Ubuntu'daki mantık nedir?Örneğin Brasero'yu Cairo-Dock'a nasıl etkileyeceğimi biri tarif edebilir mi?Diğer programları sanırım aynı mantıkla ben halledebilirim.

munirekinci

Programlar /usr/bin dizininde yerini alır.

Launcher oluştururken komut kısmına sadece programın ismini yazman yeterlidir.

Örneğin brasero, cairo-dock vs.

heartsmagic

@munirekinci söylemiş neresi ve ne olduğunu.
Bir de şurada bir pratik yapmıştık:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1784.msg18200#msg18200
Konsolu sevenlere.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tilki

Münir Bey, Heartsmagic;
Sizin bu forumda yaşadığınızı düşünmeye başladım artık.Hızlı yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.Lakin sorunumu henüz çözemedim.

Söylediğiniz gibi usr/bin klasörü içinde istediğim programın (örneğin kaffeine) çalıştırılabilir dosyasını buldum.
[IMG]http://img81.imageshack.us/img81/6883/97959264im9.th.png[/img]
Programın başlatıcısı Cairo-Dock'a yerleşti.Fakat tıkladığımda program açılmadı.Simge bir iki kez parlama efekti gösterdi, sonra durdu.
[IMG]http://img376.imageshack.us/img376/408/92681835yh5.th.png[/img]
Bilgisayarımda Compiz-Fusion da yüklü ve açık.Onunla bir ilgisi olabilir mi?

heartsmagic

cairo-dock kullanmadığımdan pek yardımcı olamam. Diğer nöbetçiyi beklemek lazım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuSchnell

Eklemek istediğiniz uygulamanın kısayolunu masaüstüne alın. Üzerinde sağ tıklayıp özellikleri seçin. Açılan penceredeki sekmelerden birinde(hangisiydi unuttum şimdi) komut bilgisi var. Cairo dock ta uygulama eklerken komut sorduğu yere bunu yazıp denersen çalışabilir. Etkin olabilmesi için cairodock u yeniden başlatman gerekebilir. Ben AWN de bu şekilde yapıyorum. Umarım işine yarar.

tachibana

Ne olduğunu merak ettiğimden kurcaladım. Yeni bir başlatıcı eklemek için, benzer dock programlarında sadece komutu yazmak yeterlidir. Örneğin; Brasero için "brasero". Ancak ben bu programda eklemek istediğimde enteresan bir durumla karşılaştım, /usr/share/apt-install diye bir klasörün altında üç klasör daha vardı, burdan desktop isimli klasöre girdim ordan brasero.desktop isimli dosyayı seçtim. Kullandığım temanın kendine ait simgesiyle beraber ekledi. İstediğin kısayolları bu şekilde o klasörden ekleyebilirsin. Eğer aradığın program yoksa bahsettiğim klasör altına bir .desktop dosyası koyabilirsin. Eğer oluşturmayı bilmiyorsan menüde sağ tıklayıp masaüstüne ekle dediğinde çıkan kısayol .desktop dosyasıdır. Kolay gelsin.

Tilki

tachibana;
Çok teşekkür ederim.Programın başlatıcısı kendi simgesiyle birlikte geldi ve çalışıyor.Harika oldu.