[Arşiv]Ubuntu'nun sorunları denilen..

Başlatan lseker, 15 Haziran 2008 - 18:04:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lseker

Arkadaşlar forumu elimden geldiğince takip etmeye çalışan biri olarak , son mesajlarda Ubuntunun sorunları ile başaçıkamadığı ve Mint'in bu sorunları hiç yaşatmadığını vurgulayan hatta gelecekte Ubuntu yerine Mint'in tercih edileceği gibi mesalar okudum. Ben Ubuntuyu 7.10 ile kullanmaya başlayan ve 8.04 iledevam eden bir kullanıcı olarak bugüne kadar diğer distrolarda da yaşanabilecek sorunlar dışında bir sorun ile karşılaşmazken , bu Ubuntu'nun başa çıkamadığı sorunların neler olduğunu merak ederek böyle bir başlık açmak zorunda kaldım.
Bu sorunlar nelerdir?
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

MURATSPLAT

Valla bende sorun yaşadığım  yok. Hem ben şu "işe yaramaz" denen kubuntuyu kullandığım halde  :D. Canavar gibi çalışıyor benim makinem..
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: lseker - 15 Haziran 2008 - 18:04:04
Arkadaşlar forumu elimden geldiğince takip etmeye çalışan biri olarak , son mesajlarda Ubuntunun sorunları ile başaçıkamadığı ve Mint'in bu sorunları hiç yaşatmadığını vurgulayan hatta gelecekte Ubuntu yerine Mint'in tercih edileceği gibi mesalar okudum. Ben Ubuntuyu 7.10 ile kullanmaya başlayan ve 8.04 iledevam eden bir kullanıcı olarak bugüne kadar diğer distrolarda da yaşanabilecek sorunlar dışında bir sorun ile karşılaşmazken , bu Ubuntu'nun başa çıkamadığı sorunların neler olduğunu merak ederek böyle bir başlık açmak zorunda kaldım.
Bu sorunlar nelerdir?

Benim kablosuz bağlantı kullanmışlığım yok.
Ama forumda yazıldı çizildi sorunlu diye. (isim vermiyorum.)

Onun dışında Ubuntu nun sorunu yok. "Codec yüklü değil diyen." olursa.
Ben o noktada; "Sorun ubuntu da değil kullanıcıda." derim.

ufuk_k

Ben zamanında Ati ekran kartıyla sorun yaşamıştım, o da Ubuntu'ya özel değil her dağıtımın sorunu. Onun dışında hiç bir dağıtımla alıp veremediğim yok :) (kullandıklarım arasında).

heartsmagic

Sorun her dağıtımda olur, Ubuntu'su, Mint'i, Mandrivası. Emin olun arkadaşlar bunu boşu boşuna söylemiyorum. En başından beri de bunu söylemiştim. Mint denildi ancak görüyoruz ki WPA meselesinde Mint de sorun vermeye başladı. Birilerinde olan sorunlar diğer kullanıcılarda olmayabiliyor.

Asıl mesele sorun tespiti yapıldıktan sonra aciliyete göre bu meselenin çözümüne ulaşmaktır. Geliştiriciler bakalım nasıl tepki verecekler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxspacemax

Ben bugün mint yükledim ama grubu yüklemedi. Ardı ardına debian ve ubuntu kurdum. Her ikiside grubu otomatik yüklendi. Şimdi ben hangisine sorunsuz demeliyim. Şimdi hata sendedir derler :D

lseker

Bence Ubuntu herzaman Canonical'ın gözbebeği olmaya devam edecek. Ve yine diğer distrolar içinde de popülaritesini koruyacaktır.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

jawes

heartmagic e katılıyorum  her dağıtımın  kullanıcıya has sorun yaratabılıyor bi çok linux surumu denedım
10 tanesınden 5 inanınki sorunluydu ama ıkıncı yuklemede  boyle bı sorun kalmıyor sorunun ne olduğunu öğrenip oyle hareket etmelı ve bı daha aynı hatayı yapmaıdığımızda goreceksınızkı sorun kendimiziz 

bunun daha ıyı bı açıklaması olurmu
anlayana sıvrı sınek saz
anlamayana davul zurna az

konudan saptımsa affola
LİNUX KULLANMAK AYRICALIKTIR

KÖTÜ İLE DOST OLAN UMURSAMAZ GÜNAHI
HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

bebek

benim hatta sypro ile bizim hiçbir zaman çözemediğimiz bir problem oldu benim bilgisayarımda: ses sorunu. güncellemeleri yaptığım anda ses gidiyordu ve bir daha bilgisayardan ses alabilene aşk olsun. denemediğimiz yöntem kalmamıştı. Günlerce araştırma yaptık(o zamanlar ubuntu-tr yoktu hayatımızda ;))Bu yüzden 2 kez format atmak zorunda kaldım; bir keresinde kerneli bile çökerttim. O yüzden artık güncellemelere tövbeliyim. Çok gerekirse 200küsür tanenin içinden seçmece yapıp 3-5ini güncelliyorum ama hiçbir zaman "tümünü güncelleme"ye cesaret edemiyorum. Ama şu an öyle güzel bir sisteme sahibim ki ne hardy'e geçme ihtiyacı/arzusu bile duydum daha ne de güncelleme yapma gereği.

lseker

Zaten amaç ta bu değilmi ? İstediğinizi yakalama...
Ne mutlu istediğiniz yere gelmiş ve sorunsuz bir sisteminiz var..
daha ne olsun :)

erginemr

Sanırım ben de şanslı kullanıcılardan biriyim. Tarihi denilecek bir makineye, NVidia ekran kartına ve kablolu modeme sahibim ve Ubuntu'yu geçmiş tüm versiyonlarında sorunsuz kullandım. Hardy'deki çökmeler biraz üzdü ama güncellemelerle o da ortadan kalktı.

DeFacto

Ubuntu'nun da en sevdiğim özelliklerinden biri de bu. Düşük sistem gereksinimi fakat vista gibi yüksek gereksinim isteyenlerden çok daha müthiş :D Hatta bir wallpaper vardı. "This is not vista !!" :D:D

aynshtein

dünya üzerinde kaç bilgisayar varsa, piyasaya sunulan işletim sisteminin de o kadar sorunu olması "mantık" olarak doğrudur. Çünkü, yanyana gelen iki bilgisayarın birbirinin tıpatıp aynı donanıma sahip olması pek olası değildir. Öyle olsa bile birinin en ufak bir çipinde problem varsa, bu tüm sistemin kararlılığını etkiler. İşletim sistemi programlayanlar da milyonlarca bilgisayarın hangisinde hangi sorun var, hangisi hangi hatayı verir diye düşünmeye kalkarlarsa ortaya kararlı bir sistemin çıkması mümkün olmaz. Bu nedenledir ki kullanıcı forumları, destek forumları, uzman görüşleri, kullanıcıların blogları vb. kaynaklarla "hata raporlama" sistemi vardır. Eğer sisteminizde bir hata varsa, bunun öncelikli nedenini işletim sistemine bağlamak tamamen bağnazlık olur. Çünkü sizin sisteminizde hatalı olan kurulum, aynı CD ile bir başka sistemde %100 kararlı olabilir. Bu farkı ortadan kaldırmak tamamen mümkün olamaz çünkü özellikle Linux işletim sistemi her an gelişen, büyüyen bir işletim sistemidir. Test işleminin büyük çoğunluğunu kullanıcılar yapar ve yine kullanıcıların uyarıları, hata raporlamaları sayesinde sorunlar çözüme kavuşur. Kısacası, xyz dağıtımı hatalı demeden önce, yardım isteyelim, çeşitli kaynaklardan çözüm arayalım... Eğer sizinle aynı hatayı alan başka kullanıcılar varsa ve dağıtımınızın hata raporlama sayfasında konu ile ilgili bilgi varsa, o zaman da elinizdeki dağıtımı sisteminizden kaldırmadan önce sorunun çözüme kavuşması için bir süre beklemekte fayda var diye düşünüyorum... Aksi taktirde Linux işletim sistemlerinin gelişmesine katkınız olamayacağı gibi, gelişim sürecine bizzat katkıda bulunan binlerce kişinin harcağı emeğe de saygısızlık yapmış olursunuz...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

maxspacemax

Ubuntu en son kurduğum bilgisayardada sorun yaşamadım.
Asus anakartı samsung yazıcıyı ve kalan tüm donanımları sorunsuz tanıdı. Ati ekran kartıda dahil. Ubuntu kullanmayı seviyorum.

ufuk_k

Bu başlık da tekrar canlandırılırsa uzayıp gidecek gibi görünüyor. Belirli bir sorununuz ya da sormak istediğiniz bir şey varsa forumda ilgili bölüme konu açabilirsiniz. Sohbet etmek için konu dışı bölümünde çok da dışına çıkmadan konu açabilirsiniz. Bu nedenle bu konuyu kapıyorum.