[Çözüldü] SİS ekran kartı ve Casper laptop

Başlatan emil, 03 Mayıs 2010 - 00:18:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emil

Merhaba arkadaşlar,
Casper marka laptopumda SİS ekran kartım var.  Linux kullanmak için tüm fedakarlığı yapmama rağmen çözünürlük ayarını bir türlü yapamadım. Bu konuda bana yardım etmenizi rica ediyorum. Laptopumda Windows ve Ubuntu yüklü, ama gelin görün ki büyük simgeler yüzünden Ubuntuyu açasım gelmiyor,  Çözünürlük 800*600'ün üzerine çıkmıyor. Forumda gördüğüm bir deb. paketini yükledim ama daha sonra görüntü gelmedi, grub yüklenmedi, tekrar format atmak zorunda kaldım.

heartsmagic

@emil, bu başlığı açtığın bölümdeki eski konulara şöyle bir göz gezdir. Yapman gereken xorg.conf dosyasına elle çözünürlük eklemek. Birden fazla başlıkta bunun tarifi geçti. Eğer bulamazsan veya takıldığın bir yer olursa tekrar bu başlıktan sorabilirsin aklındakileri.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emil

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim fakat xorg.conf dosyası bulunmuyor benim sürümümde ya da ben bulamadım. Ubuntu 9.10 kullanıyorum. Rica etsem benim için yapmam gerekenleri en baştan özetler misin?

heartsmagic

xorg.conf dosyasının olmaması önemli değil. Sen kendin elle oluşturabilirsin. Sana örnek bir başlık vereyim:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14502.0.html

Dikkatlice oku bunu, eğer nasıl yapacağını kestiremiyorsan tekrar burada sor. Zira bir şeyleri eksik veya yanlış yaparsan masaüstü açılmaz, konsoldan müdahale etmek zorunda kalırsın.

Bu arada başlamadan önce şu komutun çıktısını buraya geçer misin?

lspci | grep VGA

emil

Tekrardan merhaba,

erol@erol:~$ sudo su
root@erol:/home/erol# lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10)
root@erol:/home/erol#

şeklinde çıktı elde ediyorum. Göndermiş olduğunuz linke hemen bakıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2010 - 10:17:28

Göndermiş olduğunuz linke baktım ama bana biraz karışık geldi. Amatör bir kullanıcı sayılırım.
Rica etsem sıra sıra izah edebilir misiniz :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2010 - 16:33:57

Belki benim yapmam gerekenler bilenler için 2 dk bilmeyenler için 2 yıllık bir iş, ama ben bilmiyorum.
Daha ne zamana kadar Ubuntu'yu kullanamıycam...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2010 - 23:50:20

xorg.conf dosyasını oluşturuyorum fakat içi boş ve herhangi birşey yazdıktan sonra kaydetmeme izin vermiyor.

Alquimista

@emil, öncelikle Uygulamalar / Donatılar menüsü altından Uçbirim'i açmalısın. Daha sonra şu satırları aynen kopyalarak yapıştır.

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Bu açılan dosya senin Xorg dosyandır yani görüntü ayarların burada bulunur. Bu dosya içerisinde bir çok farklı ayar kısımı bulacaksın bunlardan biri de;

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver      "sis"
   BusID      "PCI:1:0:0"
   Option       "EnableSiSCtrl"    "yes"
   Option "ForceCRT1Type" "VGA"
   Option "ForceCRT2Type" "LCD"
EndSection

bu gibi bir kısımdır. Bu kısımda

Driver      "sis"

yazan satırdaki sis kısımını değiştirerek yani aşağıdaki gibi

Driver      "sis671"

olacak biçimde değiştirerek dosyayı kaydedip, ekranını yeniden başlatmalısın. Bunu klavyenden Ctrl + Alt + BackSpace (Enter -giriş- tuşu üzerinde olan Geri tuşu) ile ekran görüntünü yeniden başlatarak yapabilirsin. Olmuyorsa oturumu kapatıp girebilirsin. Eğer olmuyorsa aynı kısımı;

Driver      "sis672"

biçimde değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Eğer bu şekilde de çözüm olmadıysa ki genel olarak sorun böyle çözülmüş.

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   SubSection "Display"
       Depth   24
       Modes   "1280x800" "1024x768" "800x600"
   EndSubSection
EndSection

böyle bir kısım bulunacak Xorg.conf dosyan içerisinde, bu kısımdaki Modes'u değiştirerek -eksikse ekran çözünürlükleri buraya ekleyerek- deneyebilirsin.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

emil

xorg.conf dosyasını söylediğiniz şekilde düzelttim fakat, driver kısmında sis671 yada sis672 yada sisimedia yazıp yeniden başlatınca sistem açılmadı recovery moddan giriş yapıp xorg.conf dosyasını silince normal açıldı.

heartsmagic

@emil, sadece sis yapıp denedin mi? Şu kısmı dahil etme ama:

Alıntı Yap
BusID      "PCI:1:0:0"
   Option       "EnableSiSCtrl"    "yes"
   Option "ForceCRT1Type" "VGA"
   Option "ForceCRT2Type" "LCD"

emil

Driver kısmını Vesa yaptım, şu an çözünürlüğü 1024*768 olarak ayarladım.
Sonunda düzgün bir ekrana bakabiliyorum. İlgilenen arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

heartsmagic

Zaten ha Sis, ha Vesa sanırım pek farkı olmuyor :) Ne de olsa Sis'in 3b desteği yok.

emil

Bir daha SİS ekran kartı olan pc ya da notebook alırsam adımı değiştircem :)

heartsmagic

@emil, konuyu çözüldü olarak etiketleyip kapatalım mı? Yoksa sis sürücüleri için deneme yapmayı düşünüyor musun?

emil

Çözüldü diye etiketleyip kapatalım. Şimdilik bununla idare edeyim.