Pidgin! Kişisel İleti!?

Başlatan leiyoswoeirvn, 15 Haziran 2008 - 12:34:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

leiyoswoeirvn

Öncelikle herkese kolay gelsin.. Benim Pidgin ile ilgili bir sorum var..
Pidgin'de kişisel ileti yazmanın ve/veya karşı tarafın kişisel iletisini görmenin yöntemi nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

ekteki resimde gözüküyor..

http://rest0re.org/adrian/screenshot_pidgin.png

ufuk_k

Sana da merhaba. Resimde bişey görünmüyor, adam pidgin açıp masaüstünün görüntüsünü kaydetmiş, archlinux kullanıyormuş :) bunu anlıyoruz. Kişisel ileti dediğin klasik mesajdır. Bunun için pidgini açıp hesaplar menüsüne gireceksin. Ne kullanıyorsan (MSN, Yahoo, Jabber vb.) onun için olan hesabını buradan ekleyeceksin. O kadar, daha sonra da bağlanacaksın ve kişi listen ekrana gelecek, normal tıklayıp mesaj yollayacaksın.

leiyoswoeirvn

Alıntı yapılan: ufuk_k - 15 Haziran 2008 - 12:51:19
Sana da merhaba. Resimde bişey görünmüyor, adam pidgin açıp masaüstünün görüntüsünü kaydetmiş, archlinux kullanıyormuş :) bunu anlıyoruz. Kişisel ileti dediğin klasik mesajdır. Bunun için pidgini açıp hesaplar menüsüne gireceksin. Ne kullanıyorsan (MSN, Yahoo, Jabber vb.) onun için olan hesabını buradan ekleyeceksin. O kadar, daha sonra da bağlanacaksın ve kişi listen ekrana gelecek, normal tıklayıp mesaj yollayacaksın.

:) sanırım anlatamadım.. "Kişisel ileti" olarak bahsettiğim, nick name'in altına girdiğimiz bir bölüm oluyor ya.. işte o..! Nasıl anlatacağımı bilemedim.. :) Normal iletiden bahsetmiyorum... Kişisel ileti işte..  :P  :)

ufuk_k

Diğeri bölgesel ileti mi oluyor birader? Yollayınca tüm sevdiklerimize mi yolluyoruz? :D Bende öyle bi olay görmedim, tıklayınca ne çıkıyor?

sedefsiz_masrapa

Alıntı YapDiğeri bölgesel ileti mi oluyor birader? Yollayınca tüm sevdiklerimize mi yolluyoruz? Kahkaha Bende öyle bi olay görmedim, tıklayınca ne çıkıyor?

yok ben sanırım anladım, çünkü ben de nasıl yapıldığını merak ediyordum eskiden beri..
şimdi kişisel ileti olayı var live messanger da. oraya birşeyler yazdığında friendly name in yanında görünüyor ve arkadaşın da resimde gösterdiği gibi daha açık tonda görünüyor bu yazı.. hatta genelde millet oraya link falan koyar, diğer live messanger kullanıcıları da o linke direk tıklar falan filan..
tabi live messanger olmayınca anlatması zor oluyor  :)

@leiyoswoeirvn
pidginde belki böyle bir özellik yoktur ama amsn yükleyip resmine tıkladıktan sonra change nick dersen orada your personel message, friendly name gibi yerleri göreceksin.. sanırım amsn deki your personel message kısmı live messangerdaki kişisel iletiye karşılık geliyor.

ben de yanlış anladıysam sorduğun şeyi düzelt beni

tachibana

Pidgin'de kişisel ileti desteği yok. O gördüğün iletiler içinde diğer kişilerinin Pidgin kullanıyor olması lazım. Eğer desteği olan bir program istersen;

sudo apt-get install emesene

Kolay gelsin.

ufuk_k

Tamam şimdi anladım, biraz da Pidgin kullanmadığımdan oluyor bu. Kopete ya da Amsn o dediğin olayı yapıyor, hatta ikisinde de çalan şarkıyı (amarokta filan) status message (kişsiel ileti) kısmına ekleyebiliyorsun. İngilizce kullandığımdan da kaynaklanıyor olabilir, durum mesajı diye biliyorum ben.

leiyoswoeirvn

Alıntı yapılan: tachibana - 15 Haziran 2008 - 14:42:48
Pidgin'de kişisel ileti desteği yok. O gördüğün iletiler içinde diğer kişilerinin Pidgin kullanıyor olması lazım. Eğer desteği olan bir program istersen;

Kolay gelsin.

sağol ama kişisel ileti desteği var.. (karşı tarafında pidgin kullandığını varsayalım..) fotoğrafı yolladım.. yine de sağol..

bir eklenti falan olsa gerek.. ama bulamadım hala.. ??

tachibana

Alıntı yapılan: leiyoswoeirvn - 15 Haziran 2008 - 14:49:48

Kolay gelsin.

sağol ama kişisel ileti desteği var.. (karşı tarafında pidgin kullandığını varsayalım..) fotoğrafı yolladım.. yine de sağol..

İnan bana bahsettiğin konuyla çok uğraştım. Sırf Pidgin'in GTK desteği için. Gönderdiğin resimde ki kişiler MSN kişisi olmayabilir. Bence kaynağını iyi araştır. ICQ ve diğer bazı protokoller için kişisel ileti desteği varmış. En son MSN'de "Ne Dinliyorum" için bir eklenti indirdim, kullandığım takma isim yanına dinlediğim şarkıyı yazdı. Yani şöyle "[nickim]/[dinlediğim müzik]" gibi. Eğer gerçekten bahsettiğin durum olsaydı oraya yazmazdı sanırım. Ben senin için emesene'de hala ısrar ediyorum. Zaten eklentisi olsa Ubuntu paketleri arasında da olurdu  ;)

Buda iddialarımı kanıtlayan link
http://developer.pidgin.im/wiki/Protocol%20Specific%20Questions#WhycantIsetastatusmessageonMSN

leiyoswoeirvn

Alıntı yapılan: tachibana - 15 Haziran 2008 - 17:51:59
Alıntı yapılan: leiyoswoeirvn - 15 Haziran 2008 - 14:49:48

Kolay gelsin.

İnan bana bahsettiğin konuyla çok uğraştım. Sırf Pidgin'in GTK desteği için. Gönderdiğin resimde ki kişiler MSN kişisi olmayabilir. Bence kaynağını iyi araştır. ICQ ve diğer bazı protokoller için kişisel ileti desteği varmış. En son MSN'de "Ne Dinliyorum" için bir eklenti indirdim, kullandığım takma isim yanına dinlediğim şarkıyı yazdı. Yani şöyle "[nickim]/[dinlediğim müzik]" gibi. Eğer gerçekten bahsettiğin durum olsaydı oraya yazmazdı sanırım. Ben senin için emesene'de hala ısrar ediyorum. Zaten eklentisi olsa Ubuntu paketleri arasında da olurdu  ;)

Buda iddialarımı kanıtlayan link
http://developer.pidgin.im/wiki/Protocol%20Specific%20Questions#WhycantIsetastatusmessageonMSN

sorun değil.. ama bence bunu yapabilenler var.. ama biz bilmiyoruz.. ;) bu da inanmamı sağlayan link..

http://www.rest0re.org/forums/viewtopic.php?id=753

ufuk_k

O zaman bu azmini daha ileri götürüp, araştırıp yapıp, sonra da burada paylaşabilirsin.

leiyoswoeirvn

Alıntı yapılan: ufuk_k - 15 Haziran 2008 - 19:09:51
O zaman bu azmini daha ileri götürüp, araştırıp yapıp, sonra da burada paylaşabilirsin.

inşallah..

tachibana

Keşke linki daha önceden gönderseydin bu kadar uğraşmazdık. İleti yazmayı yaptım. Ama sen eklentiyi yükleyemedin mi tam anlamadım.

-Gönderdiğin sitede ki .deb uzantılı paketi indirip kur.
-Pidgin'de Accounts(Hesaplar) kısmından kullandığın hesabın altında, Edit Account(Hesabı Düzenle) kısmında hesap tipini (en üstte) WLM seç.
-Bundan sonra kullanıcıların kişisel iletilerini görebilirsin.
Kendin ileti yazmak için,
-Altta kendin isim verebildiğin durumlar için New Status(Yeni Durum) kısmından bir durum oluştur. Altına mesajını yaz.
-Kaydettikten sonra bu durum kullanılmaya başlayacak, yeniden Available'ı seçersen altta bir kutu açılması lazım oraya mesajını yaz.
-İşte en son yazdığın mesaj artık karşı tarafta kişisel ileti olarak çıkacak

Yalnız belirteyim sürekli durmuyor. Bir süre sonra kayboluyor. Sanırım bug var. Gelişmesini beklemek lazım. Yada wine forumunda ki bir arkadaşın bana dediği gibi C ile programlamayı öğrenip bunun gelişmesine katkıda bulunabilirsin  ;)

Tabi daha çok okuman dileklerimle, linux okumak ister :)

leiyoswoeirvn

Alıntı yapılan: tachibana - 15 Haziran 2008 - 20:35:34
Keşke linki daha önceden gönderseydin bu kadar uğraşmazdık. İleti yazmayı yaptım. Ama sen eklentiyi yükleyemedin mi tam anlamadım.

-Gönderdiğin sitede ki .deb uzantılı paketi indirip kur.
-Pidgin'de Accounts(Hesaplar) kısmından kullandığın hesabın altında, Edit Account(Hesabı Düzenle) kısmında hesap tipini (en üstte) WLM seç.
-Bundan sonra kullanıcıların kişisel iletilerini görebilirsin.
Kendin ileti yazmak için,
-Altta kendin isim verebildiğin durumlar için New Status(Yeni Durum) kısmından bir durum oluştur. Altına mesajını yaz.
-Kaydettikten sonra bu durum kullanılmaya başlayacak, yeniden Available'ı seçersen altta bir kutu açılması lazım oraya mesajını yaz.
-İşte en son yazdığın mesaj artık karşı tarafta kişisel ileti olarak çıkacak

Yalnız belirteyim sürekli durmuyor. Bir süre sonra kayboluyor. Sanırım bug var. Gelişmesini beklemek lazım. Yada wine forumunda ki bir arkadaşın bana dediği gibi C ile programlamayı öğrenip bunun gelişmesine katkıda bulunabilirsin  ;)

Tabi daha çok okuman dileklerimle, linux okumak ister :)

:) teşekkür ederim..

fakat benim sorunum şu, msn-pecan_0.0.13-1_armel.deb'i masaüstüne indirip, kurmaya çalıştığımda, şöyle bir hata mesajı alıyorum:

msn-pecan_0.0.13-1_armel.deb açılamadı. arşiv türü desteklenmiyor.

bu yüzden yapamamıştım.. acaba bunun sebebi nedir?

tachibana

msn-pecan_0.0.12-1ubuntu1~ppa1_i386.deb 'i denedin mi?

leiyoswoeirvn

Alıntı yapılan: tachibana - 15 Haziran 2008 - 23:09:27
msn-pecan_0.0.12-1ubuntu1~ppa1_i386.deb 'i denedin mi?

bunda da aynı hatayı alıyorum..??

heartsmagic

Arşiv nasıl desteklenmez? .deb paketi sisteme kurulmasa bile en azından bu hatayı vermez. İndirdiğin yerde konsol açıp:

sudo dpkg -i paketismi.deb

komutunu verdiğinde ne döndürüyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

grigezgin

Merhaba arkadaşlar,
Pidgin de bir süredir bu özellik var. Tam olarak ne zaman başladılar bilmiyorum ama ben kişisel ileti yazabiliyorum hemde bir eklentiye ihtiyaç duymadan.
Bunun için durum kısmından (status) yeni durum komutuna tıkladığınızda karşınıza bir pencere geliyor. Burada başlık, durum ve ileti bölümlerini istediğiniz gibi doldurun. İleti kısmındaki sizin kişisel iletiniz. Hatta farklı hesaplar için farklı durumlar ayarlayabilirsiniz.
saygılar.
PS: Kullandığım sürüm 2.5.2

heartsmagic

Evet, yeni sürümlerle beraber geldi sanırım bu özellik.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.