Ati Catalyst 10.4 Sürücüleri Yayımlandı.

Başlatan ozan2680, 29 Nisan 2010 - 07:26:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozan2680

Speed

Shamata

şu anda indiriyorum inşallah bu sefer sorunlar düzeltilmiştir.

kurdum ama videolardaki yırtılma sorunu hala var :(  düzeltilmemiş

yeni fark ettim sanırım sorun ati de değil bende:

The following packages must be installed in order for the ATI CatalystTM Linux driver to
install and work properly:
    XFree86-Mesa-libGL
    libstdc++
    libgcc
    XFree86-libs
    fontconfig
    freetype
    zlib
    gcc

bu paketleri nereden ve nasıl kurabilirim?

Yiğit Ateş

Shamata

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 29 Nisan 2010 - 15:40:34
Onlar kuruludur zaten.

kurulu mu?

sudo apt-get install paket adı    deyince bulunamadı yazıyor ama?

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Shamata - 29 Nisan 2010 - 15:49:24
Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 29 Nisan 2010 - 15:40:34
Onlar kuruludur zaten.

kurulu mu?

sudo apt-get install paket adı    deyince bulunamadı yazıyor ama?
Synaptic'ten bakabilirsiniz.

Shamata

evet oraya da baktım ama paketler yok

mesela XFree86-Mesa-libGL diye aratınca hiç bir şey çıkmıyor

Yiğit Ateş

En basitinden fontconfig paketinin kurulu olmadığı bir Ubuntu olamaz.

galot

10.04 sürümü açık kaynak kodlu sürücüsüyle efektler açıkken bile yırtılma olmuyor.

Shamata

evet o paket kurulu ama mesela XFree86-Mesa-libGL yok yani tumu kurulu degil diyelim
@galot
evet biliyorum ama bende o suruculerle sorunum var: biraz pencere acip kapatinca motitor signal yok uyarisi veriyor.

@Yigit Ates evet bende tam yeni fark ettim. bagzen aceleci davraniyorum nedense :)

soyle sudo apt-get install paket adlari gibi bir komutla tumunu kursak olmaz mi? lazimsa depo ekleriz ne bileyim iste :)

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Shamata - 29 Nisan 2010 - 16:10:15
Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 29 Nisan 2010 - 16:07:22
En basitinden fontconfig paketinin kurulu olmadığı bir Ubuntu olamaz.

shamata@Erol:~$ apt-get install fontconfig
E: Неуспех при отварянето на файл за заключване /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?

@galot
evet biliyorum ama bende o suruculerle sorunum var: biraz pencere acip kapatinca motitor signal yok uyarisi veriyor.
Are you root diye sormuş sana :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Nisan 2010 - 16:26:11

Sen Synaptic'ten bak paket adları ati'nin verdiği paket adları ile aynı olmayabilir.

Shamata

evet ubuntudaki paketlerin adi ayni olmaya bilir :)

ne yapalim bu dertten kurtulus yok galiba ...

heartsmagic

Paketlerin peşine neden düştün? ATI Catalyst çalışmıyor mu şu an?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Shamata

tıkır tıkır çalışıyor ama videolardaki yırtılma sorunu olduğu için belki sorunun bu yuzden olabilir diye düşündüm. O yüzden sorma ihtiyacı duydum.Bu paketler kurulu değilse driverlar tam çalışmaya bilir diye yazmışlar

heartsmagic

Takılma oraya, paketler zaten kuruldur. İsimler değişiyor dağıtımlara göre.

janparey

Abi arkadaş haklı,ötanımlı kısıtlı sürücülerde yırtılma yok ama ati nin sürücülerini yüklediğimde sorun ortaya çıkıyo bunun bir çaresi olmalı.

heartsmagic

Ben sorun yok demiyorum, ATI Catalyst için takmayın bu paketleri kafanıza demek istedim. Yırtılma oluyorsa sürücü sorunludur. Derinlemesine bakınmak gerekiyor ancak sorun çözülebilir mi bilemiyorum.

vasily

arkadaşlar merhaba. Ben ubuntu da yeniyim. Çok şeyi bilmiyorum. 10.04 sürümünü indirdim ve Atinin sayfasından HD4650 için olan son driverı indirdim. sudo .sh/..driveradı..  komutuyla yüklemeyi yaptım. terminalde bi komut verdim orada ati hd 4650 yüklü gözüküyor fakat Ati catalyst control center yüklenmedi. Sürücü ayarlarını yapamıyorum dolayısıyla. Bir de pencere efektlerini aktif hale getirdim fakat pencerelerle oynayınca görüntüde bozulmalar oluyor. Ne yapmam gerekiyor bana bi yardım ederseniz çok sevinirim.

ekullu

@vasily maalesef 9.10 sürümndede CCC bir türlü çalışmıyordu bugün 10.04 ü yükledim yine çalışmıyor özel ayarları yapamayınca efektler kötü gözükebiliyor umudum 10.04 sürümünde ati ile ubuntunun artık anlaşabilmesi

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ekullu - 01 Mayıs 2010 - 23:54:12
@vasily maalesef 9.10 sürümndede CCC bir türlü çalışmıyordu bugün 10.04 ü yükledim yine çalışmıyor özel ayarları yapamayınca efektler kötü gözükebiliyor umudum 10.04 sürümünde ati ile ubuntunun artık anlaşabilmesi
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9804.msg199319.html#msg199319 başlığındaki çözümü denediniz mi?

ekullu

Hayır denemedim Ubuntuyu tekrar yüklemek zorunda kaldım şimdi dil paketlerini yüklüyorum mutlaka deniyeceğim ilgilendiğiniz için teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mayıs 2010 - 01:36:08

@Yiğit Ateş çok sağolun denedim ve sorun halloldu teşekkürler yardımınız için..

sudocu

videolarda yirtilmayi onlemek icin compizi kapatin veya video cikisi olarak farkli bir sey deneyin.(atiopengl gibi)
her seyin basi sudo!

vampire

arkadaşlar yiğit arkadaşımızın verdiği linkteki çözüm sizi doğru noktaya ulaştıracaktır ccc'de böyle bir sorun olması dil ile alaklı normalde ingilizce kullanın böyle bir sorun ile karşılaşmayacaksınız bunun haricinde geçmiş ubuntu sürümlerindede netbeans'da da benzer sorunlar var idi
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

umah

ben atinin sitesinden ekran kartım için program indirdim velhasıl programı ne ile açacagımı bulamadım.....

şimdiden tşklerss
Ramazan Bayramımız mübarek olsun.

Shamata

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R600 (RV740 94B3) 20090101 x86/MMX+/3DNow!+/SSE2 TCL DRI2

arkadaşlar benim sorunum halledildi sanırım yaklaşık 1*2 saat bilgisayar çalışıyor ve bir sorunla karşılaşmadım. Beta ikideki mesa sürücülerle ekrana sinyal yok yazısı çıkıyordu. Şu andaki mesa sürücülerinle bir sorunum yok. Beta 2 de  Mesa DRI R600 (RV740 94B3) 20090101 x86/MMX+/3DNow!+/SSE2   gösteriyordu ama tam sürümde arkasına TCL DRI2 kod eklendi. İnşallah bu sürücülen ekran kartını bozmaz. Flash"taki ve videolardaki yırtılma sorunu yok.