[Sorunlu] Ubuntu 10.04 ATI/AMD 10.3 Sürücü Kurulumu

Başlatan localhost, 27 Nisan 2010 - 00:54:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

Herkese merhaba,

Ubuntu 10.04`e kavusmadik daha, simdikten kötü bir haber vereyim. Ubuntu 10.04 ile ATI 10.3 Sürücüleri Xorg versiyonundan dolayi birbirleri ile gecinemiyorlar. Siz siz olun ATI/AMD 10.3 sürücülerini kullanmayin  >:( Bulastigim sitelerde ATI/AMD 10.4 veya 10.5 sürücülerinde gerekli düzenlemelerin yapilacagi yazilmis. Kisitlanmis sürücüler bölümünden "fglrx" sürücüsünü kurmak isterseniz mutlaka kurmadan önce internette bir gezinin. Synaptic`ten "fglrx" sürücüsünü kurmaya kalktiginizda bagimli olan bir paket kurulmuyor. Sistem kurulmayan paketi bozuk gördügü icin sudo apt-get -f install komutu soruna care olmuyor. Bilgisayari yeniden baslattiginizda fglrx sürücüsü icin güncelleme gelecek. Ama kurulmayan bir paketin güncellemesi ortaya cikinca bir hayli sasiriyorsunuz. Sorunun en kisa zamanda giderilmesini umut ederek simdilik bütün ayarlari karistirmayin diyerek uyarimizi yapalim. 
Linux LPIC1 - MCSA

hitokiri

Benim ekran kartımda sorun olmamıştı `fglrx` paketleri, beta2'de ,alfa3'te sorunluydu ama ;
Acaba depoda ` restricted` ekli olmama ihtimali var mı ?
Ekran kartım ;
Alıntı Yap[Radeon HD 4670]

localhost

Sorun Ubuntu 10.04 RC sürümünde bende ortaya cikti. Önceki Alfa ve Betalarda bu sorun yoktu. Sorunu daha detayli anlatmak isterdim. Anlayacaginiz gibi GDM acilmiyor. Bende oldugu gibi biraktim. Ugrasmak icin zamanim yok. Ubuntu 10.04 ile sorunu tam bir sekilde anlamis oluruz. Ubuntu 10.04 RC kurmak isteyenler icin kücük bir uyari vereyim demistim.
Linux LPIC1 - MCSA

hitokiri

Uyarı için teşekkürler kusura bakma o kısmı atlamışım :)
Belki yardımı olurdu diye düşünmüştüm :)
Umarım sorun uzun sürmez :)

sudocu

4200 serisi ekran kartinda ati surucusu kurunca xorg %68 islemci harciyor. acik kaynak surucude problem yok onunda performansi yerlerde. 10.4 surucusu de bi ise yaramadi.

ek: bu sorun teamviewer acik olunca oluyor. demek ki sorun yok. yanlis alarm.
her seyin basi sudo!

4dv3nt

Ben bu yazıyı görmeden Ubuntu 10.04'e Catalyst 10.03 ü kurdum ve her restart atışımda makina low grafikle açılıyo eski driverleride geri yükleyemiyorum sorun veriyor. Sorunun çözümünü bulan olursa yardım edebilirse çok sevinirim. Catalyst sadece grafik kartına değil artık nasıl bir dosya sildiysem gtkpod programını kaldırmama da engel oluyor

[Warning] Uninstall : inst_path_default or inst_path_override

does not exist in /etc/ati.  This suggests that the ATI driver

is not installed, the ATI driver is only partially installed,

or the current ATI driver installed is an older version than the

one this script was designed for.  Both files listed above are

required for determining where installed files are located.

To force uninstallation of the driver by guessing where the

uninstallation files are located, set the FORCE_ATI_UNINSTALL

environment variable and re-run /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh (this is not recommended).

dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/fglrx_2%3a8.723.1-0ubuntu3_amd64.deb (--unpack):

subprocess new pre-installation script returned error exit status 1

Errors were encountered while processing:

/var/cache/apt/archives/fglrx_2%3a8.723.1-0ubuntu3_amd64.deb

localhost

Alıntı yapılan: 4dv3nt - 30 Nisan 2010 - 17:02:40
Ben bu yazıyı görmeden Ubuntu 10.04'e Catalyst 10.03 ü kurdum ve her restart atışımda makina low grafikle açılıyo eski driverleride geri yükleyemiyorum sorun veriyor. Sorunun çözümünü bulan olursa yardım edebilirse çok sevinirim. Catalyst sadece grafik kartına değil artık nasıl bir dosya sildiysem gtkpod programını kaldırmama da engel oluyor

[Warning] Uninstall : inst_path_default or inst_path_override

does not exist in /etc/ati.  This suggests that the ATI driver

is not installed, the ATI driver is only partially installed,

or the current ATI driver installed is an older version than the

one this script was designed for.  Both files listed above are

required for determining where installed files are located.

To force uninstallation of the driver by guessing where the

uninstallation files are located, set the FORCE_ATI_UNINSTALL

environment variable and re-run /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh (this is not recommended).

dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/fglrx_2%3a8.723.1-0ubuntu3_amd64.deb (--unpack):

subprocess new pre-installation script returned error exit status 1

Errors were encountered while processing:

/var/cache/apt/archives/fglrx_2%3a8.723.1-0ubuntu3_amd64.deb

@4dv3nt  tam senin karsilastigin sorunun aynisi bende de var. @4dv3nt anlattigi sorunu yasayan varsa buraya yazabilir.
Linux LPIC1 - MCSA

erkuserdem

Eee arkadaşlar yok mu güzel bir çözüm.  ATI kullananlar ne yapacak 10.04 ile?  Bende ati x200 var eski bir kart sanırım, nasıl kuracağım lucid'e aydınlatırsanız sevinirim. 

heartsmagic

X serisi zaten sorunlu yanlış hatırlamıyorsam. Sabit bir başlığımız vardı oraya bakabilirsin. Eğer ATI'nin desteğini çektiği kartlar arasındaysa zaten bir iyileşme olmadı o konuda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

OnLyDeJavu

10.4 Sürücüsü yayınlandı arkadaşlar. Bizzat kendim yükleyerek denedim ve hiçbir problem yok. ATI nin kendi sitesinden indirebilirsiniz.
İster mermi kullanırsın ister oy pusulası. İnsan iyi nişan almalı. Kuklayı değil kuklacıyı vurmalı...

erkuserdem

Lucid kullanmama rağmen karmic'deki modülü kullanamazmıyım?  Distrowatchda yazılana göre karmicde ati 8.660  varmış  Lucid de ise ati 8.723.1  driver yüklü imiş.  Ben Lucidde 8.660 kullanabilir miyim bunu merak ediyorum. Yada  kökden bir değişiklik yapıp Lucidi kernelini 2.6.31  yapabilir miyim?

heartsmagic

Kerneli de değiştirebilirsin, ATI sürücüsünü de. Yeter ki bağımlılık sorunu olmasın.

erkuserdem

Benim anlamadığım olay 9.10 ile ekran kartım mükemmel çalışırken neden bir sonraki sürüm 10.04 driverim tanınmıyor. Yani çok saçma değil mi? Bu durum kimden dolayı kaynaklanıyorsa çok kötü beddua edeceğim. ATI den mi, ubuntu'dan mı yoksa  kerneli yönetenlerden mi...  Yeni sürüm dediğin iyiye gideri eski sürümün tanıdığının da fazlasını tanır. Sanırım ben 9.10'a geri döneceğim orada çok mutluyum (:

heartsmagic

9.10 zamanında çıkan uyumsuzluk sorununu biz ATI'ye bağlıyoruz. Zaten kendisi eski kartlarına bile desteği çekt, yeniliklerle uğraşacak halleri var mı bilemiyorum.

10.04 ile gelen sorundan tam emin değilim. Yine ATI meselesi olabilir, X paketleri olabilir, dediğin gibi çekirdek olabilir. Bana yine ATI gibi geliyor ama :)

Çağlar

Bu konuda tespitim kesinlikle sorunlu x200 kullanıyorum atinin sitesindeki driverları indiremedim kısmet olmadı ama fglrx sorunlu oyun oynayamıyorum 10.04 e kızgınım ilk kez bi linux sürümünden soğudum.
We got a badass over here!

erkuserdem

Alıntı yapılan: Çağlar - 13 Mayıs 2010 - 22:26:47
Bu konuda tespitim kesinlikle sorunlu x200 kullanıyorum atinin sitesindeki driverları indiremedim kısmet olmadı ama fglrx sorunlu oyun oynayamıyorum 10.04 e kızgınım ilk kez bi linux sürümünden soğudum.

Evet resmen eski kartınızı atın yeni kart alın, laptop kullanıyorsanız yeni laptop alın mesajı veriliyor gibime geldi..  Ben 9.10 kullanıyorum şu an. lucid benim ve bir çok arkadaşım için hayal kırıklığı oldu.

heartsmagic

Güzel de bunun asıl sorumlusu Ubuntu mudur yoksa ATI midir?

Çağlar

Eğer 9.10 da çalıştırıp 10.04 de aynı sürücüye destek vermiyorsa Ubuntu'dur.
We got a badass over here!

bytan

Yeni çekirdek ve X için kendini güncellemeyen sürücü, 10.04 üzerinde -haliyle- beklendiği şekilde çalışmaz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Değil mi ama. Bkz: Nvidia.

Kimse DirectX sürüm değiştirince kim kendini geliştiriyor diye sormuyor ama. Zira tüm grafik kartları yarışıyor bu konuda uyum sağlamak için. Evet X ve DirectX elma ve armut diyebilirsiniz ancak sonuçta ikisi de kendi adına birer teknolojidir. Geriye yönelik destek sağlamayı değil, üreticinin yapabiliyorsa kendisine ileriye yönelik destek sağlamasını bekler.

Gerçi bu konuda top sanırım hâlâ ortada. Kim ve nasıl katkısını esirgiyor ben emin değilim. Sadece peşin hüküm verilmesinden yana değilim.

gelturi

benim kişisel fikrim ati özellikle x200 serisi ekran kartlarında ubuntu üzerine düşeni gayet iyi yapıyor ben 10 larca kez yüklememe rağmen x200 ü bir türlü parduse tanıtamadım sürücüsünü yükledim sitesinden ama kendi sürücüsü kartı tanımadı çalıştıramadı  bu sorunu yada şöyle diyeyim ubuntuda ekran kartı ile ilgili bir sorun yaşamadım hemde x200 le ki ati bile destek vermiyor bu sürücüsüne... tabi benim sorun yaşamamam başkalarının yaşamadığı anlamına gelmez bence ati gerken desteği vermiyor linux a :-\

erkuserdem

Alıntı yapılan: ertangungor - 16 Mayıs 2010 - 00:37:59
benim kişisel fikrim ati özellikle x200 serisi ekran kartlarında ubuntu üzerine düşeni gayet iyi yapıyor ben 10 larca kez yüklememe rağmen x200 ü bir türlü parduse tanıtamadım sürücüsünü yükledim sitesinden ama kendi sürücüsü kartı tanımadı çalıştıramadı  bu sorunu yada şöyle diyeyim ubuntuda ekran kartı ile ilgili bir sorun yaşamadım hemde x200 le ki ati bile destek vermiyor bu sürücüsüne... tabi benim sorun yaşamamam başkalarının yaşamadığı anlamına gelmez bence ati gerken desteği vermiyor linux a :-\

ATI x200 ekran kartınızı Lucid'e nasıl yüklediğinizi anlatabilir misiniz?

gelturi

atinin fglrx sürücüsünü ubuntu yazılım merkezinden indirip kurdum gördümki varsayılan olarak gelen xorg sürücüsünden eksiği var fazlası yok çözünürlük xorg da daha iyi bende yeniden kurduğum paketi geri kaldırdım varsayılan sürücüyü kullanıyorum ve herhangi bir sorunum yok sağolsun  :)

erkuserdem