Firefox hakkında.

Başlatan izzetguntalaz, 13 Haziran 2008 - 11:51:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

izzetguntalaz

Firefox un düzgün görüntülüyemediği siteleri "Help">"Report broken wab site..." ile rapor ediyorum.
Bu raporlar üzerine çalışan bir ekip vardır herhalde dimi. Umarım firefox un gelişimine katkım olur.

barsoy

Düzgün görüntelemeyen sitelerde benim gördüğüm flash sorunu var örneğin hürriyet sayfasında. Onu da sadece o flashı engelleyerek aşabiliiyorum, ama reklamlar sürekli değiştiğinden her defasında yeniden engellemem gerekiyor(adblock) .Flashblock ise flashları tümden engelliyor ama sayfada işgal ettiği yerleri silemiyor.

bir de beni rahatsız eden bir özelllik, acaba benim ekran çözünürlüğümden ve ekran kartımın tam olarak desteklenmemesindenmi kaynaklanıyor bilemiyorum ama yazılar berbat görünüyor. Sadece dil kodlaması değil ,tüm harfler doğru görünse bile sanki mürekkep dağilmış gibi görünüyor. Internet explorer'a göre çok daha güzel bir tarayıcı olmasına rağmen bu yan etkileri bezdiriyor.
ASUS A8N-E **AMD ATHLON 64 X2 ** SAPHIRE RADEON X1600PRO**

dubluwe

@barsoy
tarayicinin yari ve renk ayarlarini bir kontrol etseniz, acaba oradan kaynaklaniyor olabilir mi.?
Allah boş duranı değil, koşturanı sever.

barsoy

eskiden windowstayken denemiştim, ama bir de ubuntuda deneyeyim.

izzetguntalaz

Beni bahsettiğim tamamiyle flash sız siteler için. Yani html kodlamadan kaynaklı.
En basiti forum.donanimhaber.com

barsoy

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 13 Haziran 2008 - 12:40:00
Beni bahsettiğim tamamiyle flash sız siteler için. Yani html kodlamadan kaynaklı.

flashsız olurmu ,Donanımhaber'in çoğu flash reklam . Sayfayı açtığın zaman boş turuncu ekran görünüyor ama sayfayı iyice aşağı doğru kaydırınca forumu görebilirsin.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: barsoy - 13 Haziran 2008 - 12:51:00
Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 13 Haziran 2008 - 12:40:00

flashsız olurmu ,Donanımhaber'in çoğu flash reklam . Sayfayı açtığın zaman boş turuncu ekran görünüyor ama sayfayı iyice aşağı doğru kaydırınca forumu görebilirsin.

Flash lar zaten sorunsuz çalışıyor bende. Forumun aşağıda olduğunun farkındayım.
Fakat sitenin altta görüntülenmesi bence çok olumsuz.

ufuk_k

O sitenin artık düzen, sorun çözme vb. gibi bir kaygısı yok, tıklaman yetiyor. O nasıl bir saçmalıktır öyle, boş sayfa çıkıyor diye 3 kez refresh ediyordum, meğer forum alttaymış.

DeFacto

Nedense firefox ile girdiğimde kasan ikinci site oldu bu :D Bu kadar da reklam olmaz ki ya bi de en altta forum onu da buradan bulabildim zaten. Bn de sürekli refresh attım olmadı diye :D

YaPaY

Alıntı yapılan: ufuk_k - 13 Haziran 2008 - 21:20:14
O sitenin artık düzen, sorun çözme vb. gibi bir kaygısı yok, tıklaman yetiyor. O nasıl bir saçmalıktır öyle, boş sayfa çıkıyor diye 3 kez refresh ediyordum, meğer forum lattaymış.

:D
Aynı şeyi defalarca yaptım, meğer forum alttaymış.

edge_nabby

Alıntı yapılan: barsoy - 13 Haziran 2008 - 12:31:38
Düzgün görüntelemeyen sitelerde benim gördüğüm flash sorunu var örneğin hürriyet sayfasında. Onu da sadece o flashı engelleyerek aşabiliiyorum, ama reklamlar sürekli değiştiğinden her defasında yeniden engellemem gerekiyor(adblock)
adblock derken Adblock Plus'tan bahsediyorsunuz galiba. değişen reklam linkleri için 2 önerim var. birincisi easylist filtresine abone olun (eğer abone değilseniz). ikincisi de, reklamları engellerken genellemeler yapın. örneğin şu an ekşi sözlükteki arka planın linki şu: http://sozluk.sourtimes.org/adcss/akare.css bu öğeyi engellerseniz sadece bu reklam kurtulabilirsiniz. ama http://sozluk.sourtimes.org/adcss/* şeklinde engellerseniz, bir daha ekşi sözlüğün arka plan reklamlarını görmezsiniz. * karakterini kullanarak bu tarz genellemeler yapın.

XanaX

Arkadaşlar bende www.cnbce.com sitesini açamıyorum, sağında solunda flash olan sitelerde bir sorun yaşamıyorum ancak komple flash tabanlı siteleri firefox la açamıyoruz galiba..Her türlü flash java vs kurulu olmasına rağmen.

ufuk_k

Alıntı yapılan: XanaX - 21 Ağustos 2008 - 16:18:38
Arkadaşlar bende www.cnbce.com sitesini açamıyorum, sağında solunda flash olan sitelerde bir sorun yaşamıyorum ancak komple flash tabanlı siteleri firefox la açamıyoruz galiba..Her türlü flash java vs kurulu olmasına rağmen.

Bende açılıyor dediğin site. Doğru eklentileri (sun-java, flashplayer) kurduğundan emin olup forumu araştırmanı öneririm.

XanaX

"sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras"
bu kodla kurmuştum başka bir paket kurmaya gerek var mı?
Zira youtube u sorunsuz açıyorum, videoları izleyebiliyorum, facebook daki flash oyunları sorunsuz oynayabiliyorum.
Sadece cnbce yi açamıyorum.
Sormamın amacı yarın başka sitelerde aynı sorun çıkabilir diye yoksa cnbc-e açılmasada olur..

WarGasm

ABP (Add Block Plus) ve Flash Block ikilisini kullaniyorum ve problem yasamiyorum sitelerde. Add Block Plus yapilandirmasinda butun listelere uye olup kendi sitesi uzerinden tum listemi optimize edip butun listeleri silip optimize edilmis listeyi kullaniyorum. Flash blockla da flashlari engelliyor isime yaramiyorsa sag tiklayip bu flashi gosterme dedigimde ordaki flash animasyon dengesizliginden kurtuluyorum kullanmam gerekiyorsa uzerine tiklayip calistiriyorum. Tek kotu yani Flash Block Add Block Plus'a benzememek icin liste seklinde tutmuyor bu yuzden ayni sitede baska linke tikladiginizda da ayni flashla karsilasiyorsunuz.

ufuk_k

Hardy 8.04.1 sürümde, ubuntu-restricted-extras pakedi, Sun firmasının eklentisi yerine açık kaynak kodlu olanı yüklüyor diye biliyorum.

Synaptic paket yöneticisinden openjdk diye aratıp kurulu paket varsa kaldır. Aynı şeyi gnash için de yap.

Yüklü olması gereken paketler:
sun-java6-plugin
flashplugin-nonfree

Bu iki pakedi aratıp yükleyin.

XanaX

Synaptic Paket yönetisinde "openjdk" ve "gnash" ı tarattım, bu paketler seçili değil.
"sun-java6-plugin" "flashplugin-nonfree" paketleride kurulu gözüküyor.
Synaptic te java6 olarak arama yaptığımda şu paketler kurulu gözüküyor:
sun-java6-bin
sun-java6-jre
sun-java6-plugin

flash diye arama yaptığımda da şunlar:
flashplugin-nonfree
ubuntu-restricted-extras

edge_nabby

Alıntı yapılan: ufuk_k - 21 Ağustos 2008 - 16:22:04
Alıntı yapılan: XanaX - 21 Ağustos 2008 - 16:18:38

Bende açılıyor dediğin site. Doğru eklentileri (sun-java, flashplayer) kurduğundan emin olup forumu araştırmanı öneririm.
bende de bir sorun yok.

ufuk_k

Xanax, Opera gibi başka bir tarayıcı ile dene. Opera'yı sitesinden indirebilirsin.
Bir de kullanıcı dizini içindeki .mozilla gizli dizinini (.mozilla diye yazılıyor), içindekileri yedekleyerek silip, Firefox'u yeniden başlatabilirsin. Bunu da denemek gerek.
Aklıma gelen diğer şey de, adblock eklentileri, fakat ayrıntılı bilgim yok.

fcengiz

Bendede hiçbir sorun yok! Gayet normal bir şekilde görüntüleniyor! Ubuntu 8.04.1 x86_64.

XanaX

Alıntı yapılan: ufuk_k - 21 Ağustos 2008 - 19:02:42
Xanax, Opera gibi başka bir tarayıcı ile dene. Opera'yı sitesinden indirebilirsin.
Bir de kullanıcı dizini içindeki .mozilla gizli dizinini (.mozilla diye yazılıyor), içindekileri yedekleyerek silip, Firefox'u yeniden başlatabilirsin. Bunu da denemek gerek.
Aklıma gelen diğer şey de, adblock eklentileri, fakat ayrıntılı bilgim yok.

Söylediklerinin hepsini yaptım ama nafile...
Firefox da hangi eklentileri kullanıyorsunuz belki o eklentilerle alakalıdır. Ben extra bir eklenti yüklemedim firefox a belki sizde olan bi eklenti sayesinde açıyordur...