[Çözüldü] Moc Player Başlamıyor

Başlatan serkanburda, 05 Nisan 2010 - 13:38:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serkanburda

10.04 üzerinde moc player kurulumu yaptım fakat konsoldan "mocp" komutunu verdiğimde başlamıyor ve şu hatayı veriyor: FATAL_ERROR: Tried to get wrong option 'ID3v1TagsEncoding'! Paket yöneticisinden kurulum yaptım, çalışmayınca kaldırıp konsoldan tekrar kurdum ama sonuç değişmedi. Ne yapabilirim?

Yiğit Ateş

Sitesinden baktım şimdi eski sürümlerde bilinen bir hataymış fakat yeni sürümlerde giderilmiş. Sizdeki sürüm hangisi?

serkanburda

10.04'ün depolarından çektiğim 2.5.0 alfa4 sürümü. Daha önce 9.04 ile birlikte sorunsuz kullanıyordum, çok da hoşuma giden bir program ama...  :(

Yiğit Ateş

Bir de kararlı sürümünü deneyin o zaman. http://moc.daper.net/download adresinde Ubuntu/Debian için ilgili depo adresleri var.

serkanburda

Oradaki adresleri kopyalayıp sources.list'in sonuna ekledim ve konsoldan depoyu güncelledim fakat hata verdi.
Hata http://www.lxtec.de unstable/main Packages     
  404  Not Found
Hata http://www.lxtec.de unstable/main Sources       
  404  Not Found

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: sersang - 05 Nisan 2010 - 14:25:19
Oradaki adresleri kopyalayıp sources.list'in sonuna ekledim ve konsoldan depoyu güncelledim fakat hata verdi.
Hata http://www.lxtec.de unstable/main Packages     
  404  Not Found
Hata http://www.lxtec.de unstable/main Sources       
  404  Not Found

Depoyu kaldırmışlar o zaman. Aynı adreste tar.gz olanı da var. Kaynak koddan derlerim derseniz onu deneyin bir de.

serkanburda

Şimdi onunla ilgili konulara bakıyorum ben de :) Daha önce hiç derleme yapmadım da biraz gözümde büyüdü, umarım halledebilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Nisan 2010 - 14:50:19

Derleme yapmak için şuradan: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html yararlandım. İlk önce kararlı sürüm olan moc-2.4.4'ü sitelerinden indirdim. Sonra tar.bz2 uzantılı o dosyayı açıp çıkan dizini masaüstüne kopyaladım. Daha sonra cd komutu ile dizinin içine düştüm. ./configure komutu verdim ve en alt satırda şu çıktı: configure: error: You need curses/ncurses library and header files. Yine de dizin içerisinde make komutu vermeye çalıştım ancak o da fayda etmedi doğal olarak ve şu hatayı verdi: make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu.
Buradan öteye gidemedim.

eribol

Alıntı Yapconfigure: error: You need curses/ncurses library and header files.
burada söylendiği gibi, ncurser kütüphanelerini(lib ve dev uzantılı paketler) kurmalısınız. Ama diğer hatayı düzeltmek daha kolay gibime geliyor. Eski sürümde olsa o hata kayıtlarında neler yapılmış bir göz atmakta fayda var.

Şuraya da bir gözatın:
Alıntı YapWorkaround for encoding of ID3v1 tags. New options: UseRCC - to use librcc for ID3v1 reencoding (Initial patch by Alexey Gladkov), ID3v1TagsEncoding - assumed encoding for ID3v1 tags.

serkanburda

Peki ama ncurses kütüphaneleri hangileri oluyor? Paket yöneticisinde ncurses yazıp arattığımda çok sayıda paket çıktı. Sanırım hepsini kurmam gerekmiyordur. İçlerinden moc player ile ilgili olduğunu düşündüğüm iki tanesini işaretleyip kurdum ancak yine ./configure aşamasında bu kitaplıkların olmadığını belirten bir hata aldım.

Önceki sürümlerde bu hata giderilmiş olduğu için zaten kararlı sürümü kurmaya çalışıyorum ama, başarılı olamadım.

heartsmagic

libncurses5-dev paketini kur. Kendisi bir iki paket daha getirecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

serkanburda

libncurses5-dev paketini kurdum ve make ile make install aşamalarını geçebildim bu şekilde. Ancak en son "sudo checkinstall" komutunu verdiğimde sudo: checkinstall: command not found
hatasını alıyorum. Eksik birşeyler mi var acaba? En başta şunu yapmıştım: sudo aptitude install build-essential İlgili sayfada anlatılanları eksiksiz uyguluyorum ama yine de olmadı. Son olarak belki çalışır umuduyla konsoldan başlatmaya çalıştığımda da FATAL_ERROR: No decoder plugins have been loaded! çıktısını alıyorum.

eribol

sudo: checkinstall: command not found bu komutun amacı nedir? Ayrıca bu paket öyle komut verince çalışır cinsten değil. Bir config dosyası bir tema dosyası var. Bu yapılandırmaları kontrol ettiniz mi?

heartsmagic

Checkinstall bizim forumdaki anlatımdan, .deb paketi yapmak için. Ancak haliyle önce checkinstall paketini kurman gerekiyor.
Fakat her uygulama bu şekilde derlenmiyor olabilir, okumak lazım beraberinde gelen belgeleri.

serkanburda

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html'deki anlatıma uygun olarak adım adım yönergeleri uyguladım ve orada en son o komutu vermemiz gerektiği yazıyor. Yanlış mı anlamışım acaba?
Bir de programı çalıştırmak istediğimde, ki bunu konsolda "mocp" komutu vererek yapmaya çalışıyorum, aldığım hatayla ilgili olarak web sitelerine baktığımda şöyle bir şey buldum:MOC will be compiled with:
Decoder plugins:    mp3 musepack vorbis flac sndfile modplug ffmpeg speex
OSS:               yes
ALSA:              yes
JACK:              yes
DEBUG:             yes
ICONV:             yes
RCC:               yes
Network streams:   yes
Resampling:        yes

----------------------------------------------------------------
WARNING: since MOC version 2 the executable file name was changed to mocp!
Please remove old moc binary if you have installed an older version.

Ancak bu bende şöyle gözüküyor:MOC will be compiled with:
Decoder plugins:   
ALSA:              no
JACK:              no
RCC:               no
Network streams:   no
Resampling:        no
Aldığım hata da gözönünde bulundurulduğunda eksikliğin decoder plugins'le alakalı olduğunu düşünüyorum. Yine web sitelerinde şu yazıyor:
Alıntı YapLook at the line that begins with "Decoder plugins:". If the list is shorter and you expect to see more plugins you should make sure all libraries (with -dev packages if necessary in your distribution) required for the given format are installed. Consult the README file and/or the rest of the ./configure output.

Checkinstall konusunda ben bazı şeyleri yanlış anlamışım, biraz evvel tekrar göz attım iletiye ve alternatiften bahsedildiğini anladım :(

eribol

Alıntı YapMOC will be compiled with:
Decoder plugins:   
bunlar varsayılan konfigurasyon(./configure) parametreleri. Eğer "no" yazılanları aktif etmek isterseniz ./configure --enable ALSA --enable-JACK şeklinde yaparsınız(olmazsa ./configure --help yardım eder). Ayrıca bu parametreler de paket isteyebilir.

heartsmagic

O yazıda benim de bir eksiğim olmuş. İnsanlara checkinstall kurun demeden kullandırtmaya kalkışmışım. Haliyle kolaylıkla hataya düşülebilecek bir adım olmuş. İlgili düzeltmeyi yaptım ben.

@sersang, eğer configure ve make işlemi sorunsuzca bittiyse checkinstall ile dene şansını. Fakat checkinstall her pakette başarılı olamıyor ne yazık ki.

serkanburda

Anladığım kadarıyla checkinstall'a bile gerek kalmıyor ancak ./configure aşamasında decoder plugins'leri kuramıyor. Biraz önce paket yönetecisinden birkaç dosya buldum decoder plugins diye aratıp ve yükleme sonrası tekrar ./configure yaptım ve artık şöyle gözüküyor: MOC will be compiled with:
Decoder plugins:    flac
Yani önceki mesajımda boş olan decoder plugins'ler arasına flac'ı koymayı başardım ama diğerleri hangi pakete dahil bilmiyorum.

eribol

Ne kadar yerinde olur bilmiyorum. apt-get ile kurdum LC_ALL=C mocp ile kullanıyorum. Çok güzel ram belasından kurtarır beni inşallah:). 
[IMG]http://pic1.resimupload.com/r9/thumb_119662511.png[/img]

serkanburda

Alıntı yapılan: eribol - 05 Nisan 2010 - 23:54:03
Ne kadar yerinde olur bilmiyorum. apt-get ile kurdum LC_ALL=C mocp ile kullanıyorum. Çok güzel ram belasından kurtarır beni inşallah:). 
[IMG]http://pic1.resimupload.com/r9/thumb_119662511.png[/img]

10.04 üzerinde mi kullanıyorsunuz?

eribol

Evet aynı hataları bende alıyordum ama bu moc config dosyalarını okurken biraz sorunlu sanırım.

eribol

serkanburda

Bu arada checkinstall'ı kurdum ve make aşamasında sonra checkinstall ile devam ettim. Hesapta sadece flac dosyalarını çalıştıracak olsa da başlatacaktım bir şekilde. Ancak şurada karşısında no olanlar yüzünden yine başlamadı.MOC will be compiled with:
Decoder plugins:   
  Eribol'un söylediğini yapıp "./configure enable --ALSA vs." komutları verdiğimde de birşey değişmedi. Command not found hatası verdi. Sanırım en iyisi 10.04'ün beta aşamasını geçmesini ve bu sürede depolara moc player'ın kararlı sürümünün düşmesini beklemek olacak. :( Ne yazıkki derleme aşamasındaki tüm sıkıntıları aşacak bilgi birikimini henüz sağlayamamışım. Sağlık olsun diyorum!

Yiğit Ateş

@sersang, rhythmbox çok mu sorun yaratıyor, ben de gayet güzel çalışıyor da.

serkanburda

Rhythmbox çok sorunsuz çalışıyor da ben Moc Player'ı çok sevmiştim. Varlığı yokluğu belirsizdi, terminali kapatınca da arka planda çalışıyor ve de sisteme yüklenmiyordu. Kısayollarına da alışmıştım iyice, kısacası sevmiştim o programı. :) Yoksa rhythmboxdan da ziyadesiyle memnunum; hatta sadece müzik dinleyeceksem onu kullanıyorum ama başka işlerim varsa bilgisayarda moc player vazgeçilmezimdi de :)

ironic

Bugün ben de kurdum herhangi bir hata almadan kullanıyorum. 10.04 beta 32 bit üzerindeyim.  Konsol tabanlı olarak normalde ocp kullanıyordum ama moc gerçekten güzelmiş.  :)