[Çözüldü] Cairo-Dock Maintenance Mode

Başlatan XRumer, 04 Nisan 2010 - 16:58:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Cairo-Dock'un hem no opengl olanı hem de opengl'li olanında da aynı sorunu yaşıyorum. Sorun şu:

Eğer pencereler alttaki Cairo-Dock panelini kaplasın demişsem ayarlardan bilgisayarı başlattığımda karşıma alttaki panel çıkmıyor, onun yerine bir pencere açılıyor ve üzerinde Maintenance Mode yazıyor. Açılan pencereyse bildiğimiz Cairo-Dock ayarlar penceresi. Pencereyi kapatıyorum ama yine çıkıyor. Cairo-Dock'u penceler kaplasın seçeneğini iptal etmek zorunda kalıyorum.

Nasıl çözüleceğini bilen var mı?

ironic

Öncelikle Cairo Dock kapalı olsun.

sırasıyla şu komutları verin.

cp -R ~/.config/cairo-dock/current_theme  ~/.config/cairo-dock/current_theme_eski

cd  ~/.config/cairo-dock/current_theme

rm * -rf

cp /usr/share/cairo-dock/themes/_default_/* . -rf

Ayarları yapıp, açılışta  tekrar deneyin.

kaynak

XRumer

Görünmeyen bazı ikonların görünmesi hususunda işe yaradı. Fakat yukarıda yazdığım sorunumu çözmedi. Bir de tutup yazılımı sıfırlardı yaptığım bütün ayarları baştan yapmak zorunda kaldım. :)

ironic

Tüm ayarları da sıfırlamak işe yaramadıysa , yeni sürümle deneyin.

Cairo-dock sürümü nedir?

cairo-dock -v

XRumer

Sürüm numarası şuymuş:

2.0.9-karmic1

ironic

Cairo dock kararlı sürüm deposundaki en güncel sürüm 2.1.3.8' miş. 

Depo  için:

sudo add-apt-repository ppa:cairo-dock-team/ppa

sudo aptitude update && sudo aptitude safe-upgrade

XRumer

Şimdi deneyeceğim ama yaptığım ayarların hepsi gidecek, sil baştan yapmak zorunda kalacağım. Ondan çekiniyorum, geçen sefer ayarları yapmak uzun sürdü de.

Yiğit Ateş

Yukarıdaki komutlarla ayarların gitmez sanırım, .home dizinine dokunmuyor çünkü.

XRumer

Peki öyleyse en kısa zamanda deneyeceğim. Yine de ayarların bir yedeğini alayım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Nisan 2010 - 13:18:57

Kestirmeden çözümü buldum, çok da güzel oldu.

Ubuntu Tweak kurdum. Orada Cairo-Dock depoları da eklenebiliyordu. Stable olanları ekledim. Güncelleme Yöneticisi Cairo-Dock ile ilgili sürüm yükseltmeleri gösterdi. Yaptım bu yükseltmeleri. Sorun çözüldü. Artık bilgisayar her açıldığında karşıma Maintenance Mode çıkmıyor. Yeni sürüm oldukça kararlı. Bazı ikon sorumlarım da çözüldü.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Nisan 2010 - 13:33:45

Hatta Cairo-Dock'ın GLX (OpenGL) olanında bilgisayarın donması meselesi de ortadan kalkmış. Fakat Cairo-Dock'ın çöp, masaüstünü göster ve uygulamalar simgeleri hala görünmez. GLX olanında. No OpenGL olanında ise sorun yok.

Acaba hazır konu açılmışken onu da bir şekilde halletmemiz mümkün mü? Hazır GLX Cairo-Dock'taki donma sorunu çözülmüşken tekrar ona dömeyim diyorum, o daha janjanlı. :)

ironic

@XRumer,   uygulamacıklar için,  Cairo-dock ayarlarından özel simge de seçebiliyoruz. Ayrıca çöp (dustbin) için diğer temalardaki simgeleri de kullanabiliyoruz.  Farklı simgeler belirleyerek denermisin.

XRumer

Uygulamalarda ve Masaüstünü Göster uygulamacıklarında kendim ikon ekleyerek sorunu çözdüm. Fakat Çöp uygulamacığında olmuyor bir türlü. Kendi hazır ikonları çalışmıyor. Alternatif olarak kullanıcı tarafından çöpün dolu hali için bir tane, boş hali için bir tane ikon eklenebiliyor. onu da yaptım ama yine işe yaramadı.

ironic

Peki Dock' tan ayırıp masaüstü uygulamacığı olarak kullanmak istediğinde simge görünüyor mu?

XRumer

ironic

Cairo Dock ' u kapatıp aşağıdaki komutla ile başlattığında alınan çıktıyı buraya geçermisin.

cairo-dock -o

XRumer

warning :  (cairo-dock-opengl.c:cairo_dock_initialize_opengl_backend:282) 
  GLX version too old (1.2).
Cairo-Dock needs at least GLX 1.3. Indirect rendering will be toggled on/off as a workaround.

============================================================================
Cairo-Dock version: 2.1.3-8
Compiled date:  Apr  3 2010 13:19:05
Running with OpenGL: 1
============================================================================

warning :  (cairo-dock-modules.c:cairo_dock_preload_module_from_directory:373) 
  while opening module '/usr/lib/cairo-dock/libcd_xfce-integration.so' : (libthunar-vfs-1.so.2: cannot open shared object file: No such file or directory)
OpenGL config summary :
- bNonPowerOfTwoAvailable : 0
- bPBufferAvailable : 1
- direct rendering : 0
- bTextureFromPixmapAvailable : 1
- GLX version : 1.2
- OpenGL version: 1.3 Mesa 7.6
- OpenGL vendor: Tungsten Graphics, Inc
- OpenGL renderer: Mesa DRI Intel(R) 852GM/855GM GEM 20090712 2009Q2 RC3 x86/MMX/SSE2

WARNING: Application calling GLX 1.3 function "glXCreatePbuffer" when GLX 1.3 is not supported!  This is an application bug!
activating pbuffer, usually buggy drivers will crash here ... ok, they are fine enough.
mode etendu : pDock->iMaxDockWidth : 0
separateur necessaire
_cd_find_volume_name_from_drive_name: assertion `pDrive != NULL' failed
separateur necessaire

ironic

Aynı sorun aşağıda da geçmiş.   Ati ekran kartı sürücüsü (intel' de olabilir) OpenGL arkaucunu (backend)' i desteklemiyomuş. OpenGL' siz ya da çöp tenekesi uygulamacığından feragat etmen gerekecek sanırım.

Alıntı YapWARNING: Application calling GLX 1.3 function "glXCreatePbuffer" when GLX 1.3 is not supported!  This is an application bug!
activating pbuffer, usually buggy drivers will crash here ... ok, they are fine enough.
mode etendu : pDock->iMaxDockWidth : 0

http://www.glx-dock.org/bg_topic.php?t=3574

XRumer

Evet ben de Intel ekran kartı kullanıyorum ve kapasitesi pek iyi değil. Ne yapalım öyle olsun. Ben de Screenlets kullanarak masaüstüne bir tane çöp kutusu koyarım.

İsterseniz konuyu kilitleyin ne de olsa asıl sorun Maintenance Mode sorunuydu ve o da çözüldü.

karapece

bu durum hakkında deneme yapabiliceğimiz bir komut var mı?

bende intel ekran kartım var. Acaba hangi komut ile ekran kartını özelliklerini bulup, söylenenle uyup uymadığına bakabilirim?

openGL özelliğini kullanmak istiyorum bende ancak sorun yaşıyorum. çalışıyor ve donmalar olur.
yardımcı olabilicek olan var mı?

XRumer

Kendi deneyimimden söyleyeyim, yukarıdaki iletilerde de görüyorsunuz zaten. Eğer Cairo-Dock'un OpenGL versiyonunu kullanmak istiyorsanız, son sürümü kurmalısınız. Çıkaracağı tek sorun çöp kutusunun ikonunu göstermemek olacaktır. Eğer son sürümü kullanmazsanız OpenGL versiyonu mutlaka donuyor. Yine de en iyisi deneyerek görmek. Son sürümde bile donuyorsa bilgisayarınızda OpenGL olmayanını kullanmanız daha iyi olur. Çok da fark etmiyor, bir iki efektin eksikliği haricinde.

ironic

@Xrumer, meseleyi netleştirdiğimize göre konuyu kilitleyelim.   

@karapece, İntel kartlarında genel bir sorun mu bilmiyorum ama @Xrumer' in önerisine uyarak şansını deneyebilirsin.