[Arşiv]Macera arayanlara: Intrepid Ibex

Başlatan heartsmagic, 12 Haziran 2008 - 04:27:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Alfa'nın aslında bugün yayımlanması gerekiyor ancak ben şöyle bir bakınayım diye geçiş yapayım dedim, macera işte. Büyük aksilikler çıkmadan geçiş gerçekleşti. Sistemimde Gnome'un yanında KDE4'ün de olduğunu düşünürsek durum daha iyi anlaşılır.

Öncelikle yükseltmek isteyecek -:)- arkadaşlar için , güncellemede xargs ile bağımlı (debconf yükseltmesi sırasında) ufak bir problem çıktığını belirteyim. Sorunu aşmanın birkaç yolu mevcut.

1. dpkg -i --force-all /var/cache/apt/archives/findutils_x.x.x-xubuntux_XXX.deb şeklinde paketi kuruluma zorlamak.
2. sudo aptitude install findutils ile önce findutils kurup ardından yarım kalan güncellemeye devam etmek.
3. update-manager ile yola devam etmek. Kendisi o noktayı geçiyor.

Ben bir miktar tıkansam da güncelleme esnasında, yukarıdaki çözümlerden oluşan bir melez yolla güncellemeyi tamamladım. Şu an bazı paketler "kırık" olarak görünse de sistem normal şekilde çalışmakta. Kırık paketler:

Alıntı YapThe following packages are BROKEN:
  adept-batch adept-installer adept-manager adept-notifier adept-updater debtags libffi4 python-apt synaptic

Ancak dediğim gibi sorun çıkartacak bir olay yok. Kırık demesinin sebebi muhtemelen paketleme esnasındaki bağımlılıklarının eksik bırakılması veya şu an için göz ardı edilmesidir. İlerdeki güncellemelerde sorunlar yavaş yavaş aşılacaktır.

Güncellemeden sonra compiz kendiliğinden kapanmış durumdaydı. Fusion-icon ile Compiz ve Emerald yeniden seçilmek zorunda kalıyor.

Gnome 2.23.3 sürümüne yükseldi. Diğer harici uygulamalar da mümkün olan son sürümlere çıkmış durumda. Görünüm olarak değişen bir şey yok.

Dediğim gibi sadece denemek için yaptığım bir güncelleme. Aktif olarak Ubuntu üzerinde olmadığımdan sonuçları tam olarak neler olur söyleyemem. Zaman zaman kullanıp hata bildirimi için geçtiğimi söylesem de ne kadar sık bu işi yaparım onu da bilmiyorum. (Hala Hardy'de bir sürü böcek var malum).

Son olarak geçiş yapacaklar /etc/apt/sources.list dosyalarındaki hardy bölümlerini intrepid yapmalı ve güncelleme yöntemlerinden birini denemeliler. Var mıdır maceraperest :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Wireless sorununu çözecekse geçeyim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

nterprid Ibex kullanıyorum ve memnunum. Alpha değil gibi duruyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasansahin

Intepid Ibex denemek isteyenler aşağıdaki linkteki imajları deneseler daha iyi olurmu? En azından böyle kırık paketler falan olmaz herhalde

http://cdimage.ubuntu.com/daily/current/
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

DeFacto

Jigdo nedir ? Direk internetten download olayı filan mı ?

DeFacto

Evet ilk kaynak yeterli oldu :) Düşündüğümden de karışık bir hadiseymiş. Ama kavradım. Teşekkürler

DeFacto

Benim başka bir sorum olacaktı da. Bu paket depolarına bağlanarak 8.10'nun kernelini 8.04 'de uygulayabilirmiyiz ? WPA sorununu çözmesi açısıdan.

ufuk_k

Kernellerin farklı olduğuna dair kesin bir bilgin var mı? Ya da sorunu çözebildiğine dair?

DeFacto

Zaten ya 8.10un güncelleştirmelerinden halledildi sorun ya da kernel düzenlemesi ile öyle değil mi sizce de ?

ufuk_k

Burda soruları ben sorarım :) Sorun halledilmedi ayrıca, hala devam ediyor. Başlıklara bakabilirsin.

DeFacto

heartsmagic

Günlük hazırlanan ISO'lardabn kurmak tabi ki daha akıl karı, eğer kurulacaksa oradan kurulsun bence de. Ancak belirteyim ki bu kırık bağlantılar güncellemelerle düzeliyor.

Bu WPA ya da kablosuz olayı giderek karışıyor. Benle aynı karta sahip insanlar Intrepid altında sorunu aşamamışlarken ben her nasılsa sorunsuzca hem de WPA ile ağıma bağlanabiliyorum.

atomkarinca

Intrepid  de 2.6.26-x  kernelle sorun çözülmüş görünüyor. Şu an bağlanabiliyorum.

DeFacto

Arkadaşlar kesin bir sonuca ulaşabilen var mı ? Yani çözebilenler için soruyorum biraz da. Sorunun çözümü kernel ile mi aşılmış yoksa güncellemeler ile mi ?

eren

Bugün çıkan 8.10 Alpha güncellemeleri ile kablosuz ağ tekrar çalışmaz duruma geldi, yani bir güncelleme ile çalışıyor, diğeri ile çalışmıyor. Ne yaptıklarını sanıyorum kendileri de bilmiyorlar. Ne güzel dün paşa paşa Wireless'i kullanabiliyordum ama bugün kullanamıyorum. İyice çıkmaza girdi bu iş ve çocuk oyuncağına döndü.

Sorunu biliyorlar, muhtemelen çözümü de biliyorlar ki güncelleme ile çözüyorlar, elde bu bilinenler var olduğuna göre bir sonraki güncelleme ile neden çalışmaz duruma sokuyorlar ben anlayabilmiş değilim.

Bu arada Serkan'ın kartını 8.10 altında kullanıp çalıştırabilen çok az kişi var, genelinde çalışmıyor.

heartsmagic

Eve geçince son güncellemeleri alıp kablosuzu ve WPA'yı tekrar deneyeyim bakalım.

heartsmagic

Macera kaldığı yerden devam ediyor. Haliyle Alfa bir sistem olduğundan topallaya topallaya gidiyoruz. Birkaç gün önce sistemi güncellediğimde Nvidia sürücülerim çalışmamaya başlamıştı. Pek uğraşasım olmadığından öylece bırakıp, işlerime devam ettim. Aradan geçen günlerden sonra güncellemeleri alıp sistemi tekrar başlatmama rağmen durumun düzelmediğini gördüm. Bu sefer uğraşayım desem de nafile. Ne normal yollardan ne de Envyng ile kuramadım. Kaldı ki envyng çalışmamaya başladı. Bazı üylerimizden gelen "your operating system is not supported" hatası Intrepid üzerinde baş göstermeye başladı. Durum sanırım Ptyhon'dan kaynaklanıyor ama çözüm bulamadım. Hal böyle olunca Nvidia'nın sitesinden çekip kendim kurdum. Şu anda sorun çıkartmadan çalışıyor. Diğer mevzularda pek problem görmedim ancak her seferinde söylediğim gibi tekrar edeyim, aktif olarak Intrepid üzerinde değilim.

Not: Kablosuz problemim yok. Aslında hiç olmadı :)

DeFacto

Nasıl oluyor da bu kablosuz problemi kişiden kişiye değişiyor anlamadım ? Birileri diyor tıkır tıkır başkaları ise 1 bayt veri alsam yeter :) Birileri diyor senin çipin farklı başkaları bant ayarın (ubuntuforums) Birisi ethernet kartına bağlıyor, kimileri de ilahi takdir diyor :) Yani kişiden kişiye değişmesinin asıl sebebi nedir ?

munirekinci

@Desperado
Kullanılan adaptörün farklı olması ve dolayısı ile sürücülerin farklı olması.

heartsmagic

Yok benim kartımla sorun yaşayanlar da varmış. Kısacası aynı kartla sorun yaşamayanlar ve yaşayanlar grubu var ve ilginç olması bundan kaynaklanıyor.

munirekinci

Hmm bunu bilmiyordum. İlginçmiş.

DeFacto

@heartsmagic bazı donanımsal sorunların kullanıcıların kernellerini derleyerek aştıklarını duymuştum. Zaten derlememenin amacı da özelleştirmektir. Siz bu tarz bir çalışma yapmışmıydınız.

ufuk_k

Ben sorun kernelde ise böyle bir öneride bulundum, sorunu olan arkadaşlara ancak deneyen var mı, varsa sonucu nedir hiç bilmiyorum.

izzetguntalaz

Intrepid Ibex i geçen hafta denedim ama kuramadım bile.

Kursamda kablolu ethernet kullanıyorum. Bir yarar sağlamaz.