Brasero- k3b - Gnomebaker Input-Output Error

Başlatan spirit, 01 Nisan 2010 - 01:35:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spirit

Mrb,

Bugün bilgisayarımın hard diskini boşaltmak için bir kaç tane filmi ve iso dosyasını dvd ye kaydetmek istedim. Ancak 6 tane dvd yakmam sonucundan anladım ki :) bir bilene sormak lazım. Dvd yi biligisayarıma koyuyorum kaydetmek istediğim dosyaları seçiyorum ve yazdır diyorum. Ancak belli bir süre yazdıktan sonra hata alıyorum. Hata aldığım log kaydının en alttaki bölümünü ekliyorum. raseroGrowisofs stderr:  16.60% done, estimate finish Thu Apr  1 01:06:56 2010
BraseroGrowisofs called brasero_job_set_progress
BraseroGrowisofs called brasero_job_get_current_action
BraseroGrowisofs called brasero_job_set_current_action
BraseroGrowisofs called brasero_job_start_progress
BraseroGrowisofs stderr:  16.83% done, estimate finish Thu Apr  1 01:06:44 2010
BraseroGrowisofs called brasero_job_get_current_action
BraseroGrowisofs called brasero_job_start_progress
BraseroGrowisofs stderr: :-[ WRITE@LBA=569c0h failed with SK=3h/ASC=0Ch/ACQ=00h]: Input/output error
BraseroGrowisofs stderr: :-( write failed: Input/output error
BraseroGrowisofs called brasero_job_error
BraseroGrowisofs finished with an error
BraseroGrowisofs asked to stop because of an error
error = 1
message = "Anlaşılamayan hata, iptal ediliyor"
BraseroGrowisofs stopping
BraseroGrowisofs got killed
BraseroGrowisofs stderr: /dev/scd0: flushing cache
Session error : Anlaşılamayan hata, iptal ediliyor (brasero_burn_record burn.c:2270)

Sonra internetten birkaç tane siteye baktım, https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-burning/2008-September/005470.html gibi mesela. Sanırım bu bir bug imiş. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim?
not: Brasero'dan sonra K3b ve Gnomebaker'da da denedim ve 2 dvd telef ettim.
Dell Inspiron 6400 Core 2 Duo T7200-2gb
Ati X1400 256 mb Video Card
Bir ubuntu çek lucid olsun:)Az kaldi 2 yil aradan sonra bir format daha gelecek:)

if

Aşağıdaki adrese göz attınız mı?

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=933114

Burada sorunu yaşayanlardan biri tam yazdıramadığı dvd'leri tekrar bilgisayara takıp işleme

growisofs -dvd-compat -Z /dev/scd0='growisofs -dvd-compat -Z /dev/scd0=my_image_name_here.iso.iso

komutunu girerek devam etmiş ve dvd'ler sorunsuz çalışmış.

Kesin çözüm bulunana kadar bu işinizi görebilir eğer çalışırsa. Hem dvd'ler de çöpe gitmemiş olur.

Bir şey daha ekliyeyim. Bir keresinde Brasero ile dvd yazma problemiyle karşılaşmıştım. K3b yükleyip aynı dosyayı onda denediğimde benden iso yükseltmesi iso bilmem ne yükseltmesi veya kullanılmasını istemişti. Böylece sorunsuz yazmayı başarmıştım. 2 GB'tın üstündeki dosyalarda gerek olan bir özellik. Siz karşılaştınız mı bu durumla.

spirit

Hem iso hemde film yüklemelerinde karşılaştım bu sorunla.Isolar 2 gb'ın üstündeydi ama filmler maksimum 700 mb idi. Bu yüzden bahsettiğiniz gibi bir yükseltme veya eklenti sorunu olabileceğini düşünmüyorum. Komutuda denedim ancak başarılı olamadım sorun hala güncel.

Not: Birde lucid çıkmadan bu sorunu çözmeliyim çünkü artık hardy'den lucide geçme zamanı geldi. Gerekli dosyaları dvdye kaydettikten sonra topluca bir format atmak istiyorum lucid şerefine.
Bir ubuntu çek lucid olsun:)Az kaldi 2 yil aradan sonra bir format daha gelecek:)

heartsmagic

@spirit, bahsini ettiğin hata kaydında sorun çözülmüş gibi görünmekte. Sistemin güncel mi?
Ayrıca farklı marka bir medya ile denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

spirit

@heartsmagic, sistemimi güncelledikten sonra tekrar denedim ve tekrar aynı hatayla karşılaştım. Dvd ye yazmaya başlıyor bir süre yazıyor ve sonra hata oluşuyor. Hata kaydını log olarak kaydediyorum ve tamam a tıklıyorum. Ondan sonra cd sürücü kendiliğinden çıkıyor. Tekrar takdığımda ise herşeye baştan başlamak zorunda kalıyorum. Yani dvdye yazdıracaklarımı tekrar seçiyorum. Ve yazdıra tıklıyorum bu seferde diskte boş alan olmadığı uyarısını alıyorum.

Başka bir media'dan kastınızın ne olduğunu tam olarak anlayamadım. K3b gnomebaker ve brasero da hep aynı sorunla karşılaştım. Dvdler yarım kaldı.

Şimdiden teşekkürler.

garafatma

Aynı hatayı bende zamanında almıştım. Gdip yeni bir DVD-writer aldım, sorun kalmadı. Varsa başka bir dvd writer ile deneme imkanınız, öneririm.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

spirit

Dvd writerda sorun olabilir mi acaba? Zaten son 2 aydır cd sürücüsü durup dururken kendiliğinden açılıyordu.

garafatma

Alıntı yapılan: spirit - 01 Nisan 2010 - 23:43:00
Dvd writerda sorun olabilir mi acaba? Zaten son 2 aydır cd sürücüsü durup dururken kendiliğinden açılıyordu.

Sanki bir yerlerden hatırlıyorum bu sorunu :) Banada bunlar olmuştu.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Farklı bir medya dediğim farklı bir CD/DVD markası. Zira bazı yazıcılar mızmızlanabiliyorlar bazı markalarla.

GNUbuntu

Alıntı yapılan: spirit - 01 Nisan 2010 - 23:43:00

Garantisi devam ediyorsa değiştir bence. Kaç yıldır kullanıyorsun? 2-3 seneden sonra, bir de hor kullanıyorsan yapıyor. Bir dvd-cd laser lens temizleyici ile arada bir temizlemek gerek. Sürücünün lensi bir süre sonra tozlanır. Toz çok ufak, mikro düzeyde de olsa, yazma ve okumada olumsuz etkisi olur. Sürücünün kendiliğinden açılması ise, mekanik, kızakla ilgili bir soruna benziyor. ,
Aha aklıma gelmişken ben de bir temizliyim şimdi :) Üstünde altı tane minik fırçası olan optik sürücü lensleri için kuru temizleme cdsi var ve yıllardır kullanıyorum.
Önce Saygı...

spirit

@ GNUbuntu ---- Garantisi ne yazıkki bitti. aten ABD' den almıştım bilgisayarı. Sanırım yeni bir dvd writer alma yolu göründü bana.
@ heartsmagic ---- Denedim. Memorex ve Hyundai miydi neydi iki farklı dvd ile uğraştım ancak olmadı.

heartsmagic

Bu aygıt başka bir işletim sisteminde veya Linux dağıtımında çalışıyor ancak sadece Ubuntu'da çalışmıyorsa bir yerlerde uyum sorun var demektir.