Sömürgenleri nasıl durduracağım?

Başlatan sabian, 27 Mart 2010 - 17:20:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Arkadaşlar, uzun zamandır aMSN kullanmıyordum ve sabah itibariyle kurup kullanmaya başladım. Bir de Firefox'u açıp foruma bakayım dedim, ne var ne yok diye. Gözüm üst panele eklediğim sistem gözlemcisine takıldı birden ve ne göreyim ram almış başını gidiyor 400 mb'a vurmuş, cpu desen tavan yapmış. Sistem gözlemcisi penceresini açıp süreçlere göz attığım vakit wish8.5 diye  bir şey 50 mb üzerinde fink atıyor, Firefox'a baktım o da benzer durumda hatta yer yer 70 mb'ın üzerine çıktı. Ekran görüntülerini aldım kanıt olsun diye :) bu arada wish8.5 denilen şey aMSN'ymiş, işlemi sonlandır dediğimde aMSN kapanıyor. Durum bundan ibaret, bu sömürgenleri nasıl daha ehil bir hale sokabiliriz, sistemi kasmasınlar bu kadar.

bu amsn
[IMG]http://pic1.resimupload.com/r8/thumb_269689170.jpg[/img]

bu da firefox
[img=http://pic1.resimupload.com/r7/thumb_341894220.jpg
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ırmak

Sistemi sömüren uygulamaları htop komutuyla görebilirsiniz.
Sadece aMSN ve Firefox bu kadar kasmaya sebep olmamalı.
Fark edilmeden çalışan başka bir uygulama var mı diye bir bakın isterseniz.

utdmr

Firefox'un o kadar RAM kullanması pek de olağandışı değil, zaten her yerde geçiyor firefox'un ram oburluğu.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

agritux

Keza gnome üzerinde amsn de öyle olsa gerek

eribol

amsn her zaman öyle. Tk kütüphanesi görsel olarak hoşuma gitmez zaten. Tek avantajı ms messenger'a olan benzerliğidir.

heartsmagic

Firefox ve 70MB :) Gayet normal bence. Hele bol bol flash içerikli siteleri açıyorsan durum daha kötü olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Hehe, 3'ün 5'in lafimi olur, ram sömürgesini siz birde KDE4'te görün :)
Kaç kere 2GB ram'i bitirdigine sahit oldum, 1,1,5'larin sayisi yok zaten.
Tek basina Opera'm bile 1GB'ti geçtigi çok oldu, an itibariyle sadece Opera 4 sekme açik ram kullanimi 630MB :D
Ama böyle olurken bile isin garibi 2GB'tan sonra sistem swap'a da hic geçmedi, geçmezde.
Çünkü swap'a geçecek zoraki bir durum olusmadigi için geçmiyor? malum 'Dinamik ram' kullaniyor sistem.
Otomatik bosaltiyor.

O an açik olan uygulamalari kapatiyim, tak diye sistem 300MB'lara çekiliyor.

Simdi böyle bir sistem varsin tüm ram'imi kullansin, bunun bana bir zarari yok ki aksine hizli açilmak gibi bir kâri var.
Hepiniz bilirsiniz, ''Kullanilmayan ram ölü ram'dir''  :P

Ama CPU sömürgeni varsa iste bu problem yaratir, onun çaresini bulmak gerekir.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

XRumer

Flashlı sitelerin gereksiz flashlarını bloke ederseniz, bir nebze olsun işlemcinizi rahatlatmış olursunuz. Hem Firefox için hem de Google Chrome için Flashblock adında eklentiler vardı. Opera ise kendi flash oynatıcısına sahip olup zaten onları bloke ediyor.

Bunun dışında eğer bilgisayarınız düşük kapasiteli ise masaüstü yöneticinizi değiştirebilirsiniz. Yok değilse sorun başka bir yerdendir.

sabian

ben de anlamadım, aslında çok düşük bir sistem de değil, 1.5 gb ram, 512 MB ekran kartı, İntel p4 işlemci (1.8) var. Fakat tampon olarak kullanılan alan çok fazla oluyor. Bu tampon ne demek onu anlamadım. Uygulamalar ram'den %20 yiyor, tampon %50'nin üzerinde.  o zaman da sistemde kasılmalar olabiliyor. Ama zannedersem benim sorunum işlemcide ve ram'i biraz daha yükseltirsem tampon sorununu da halletmiş olurum sanırım.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Felâsife

O sömürgeni bir sekilde bulmaniz gerekiyor, yoksa sistem fena degil o kadar.
Gerçi P4'leri kullanmayi çok oldu performanslari nasildir bilemeyecegim.

Üsteki yaziyi yazdigimda benimde sistemde bir CPU sömürgeni vardi, baktim olacagi yok kapatmistim.
xorg ve plasma-desktop'u sisiriyordu.
Hatta suraya konuda acmistim, KDE4'te yüksek CPU kullanimi [Geçici çözüm] diye, fakat 2 gün önce kurcalaya kurcalaya dogru ayarini bulunca artik sömürmesi geçti, aramiz gayet iyi.  :)

Umarim o sömürgeni bulursununuz. :)

sabian

Windows'tayken hiç sorun yaşamıyordum neredeyse, Linux sevdalısı olduğumdan dolayı sildim attım, umurumda olmadı ama insan performans bekliyor ister istemez linux'tan. Almadığımı söyleyemem o performansı ama gereksiz yere sistem tüketen birsürü şey var. Örneğin bende şuan Linux Mint 8 kurulu. Kız arkadaşımın bilgisayarına da kurduk, çok memnunduk çünkü sistem gözlemcisini açtığımda cpu 100 ram en tepedeydi. Açık olan uygulamalara baktım kullanmadığım birsürü şey var, bunlardan en çok ram tüketeni ise Mint menu'ydu. 40 MB dan aşağı tüketmiyordu. Onu kaldırınca Kızarkadaşımın bilgisayar biraz nefes altı. Onda 500 mb ram var zaten yarısından fazlası tampon denen şey, diğer yarısını da gereksiz programlar tüketiyordu. Şimdi daha iyi...

başlangıçta açılan programlara bi rötuş çekince aslında biraz düzeliyor. Kullanmadığım programları da kaldırıyorum bilgisayardan, hem yer tasarrufu hem de isstem rahatlaması için iyi oluyor.

Debian Sosyal Sözleşme

Felâsife

Alıntı yapılan: dewrim2 - 01 Nisan 2010 - 13:10:47
başlangıçta açılan programlara bi rötuş çekince aslında biraz düzeliyor. Kullanmadığım programları da kaldırıyorum bilgisayardan, hem yer tasarrufu hem de isstem rahatlaması için iyi oluyor.
Tabii iyi olur böyle rotüsler, varsayilan olarak gelen bir çok uygulama olabiliyor, hepsi kullanilmiyor vs.

ironic

Alternatif olarak LXDE deneyebilirsin. Hem görselliği iyidir hem de RAM kullanımı düşüktür.