[Çözüldü] Güncelleme sırasında elektrik kesintisi sonrası ubuntu açılmıyor

Başlatan Megatron, 26 Mart 2010 - 19:44:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Megatron

Arkadaşlar sistemimi ubuntu 9.10 dan ubuntu 10.04 beta1' e yükselttim. Bir iki gün sonra da güncelleme geldi kurayım dedim. Kurulumun tam ortasında elektrik kesildi ve sistem birdaha hiç açılmaz oldu. Grub ekranında ubuntuyu seçtiğimde ekran simsiyah oluyor (hiç bir yazı yok).  internetten çözüm aradım. Ubuntu-tr'nin IRC sinde arkadaşlardan yardım istedim chroot ile ilgili çözüm önerdiler chroot ile ilgili bişeyler bulma ümidiyle forumda arama yaptım. Bir kaç çözüm önerisi buldum uyguladım ama işe yaramadı. Sistemimi kişileştiriken çok uğraşmıştım o yüzden format atmak istemiyorum. Bu probemi nasıl çözebilirim?
GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

garafatma

Birde Recovery menüsünden girip dene, orada sana seçenekler verecektir. "xfix" i ilk başta denemeni öneririm.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Kurtarma kipinde açılıyorsa sistem @keiser_soze'nin dediği gibi bir de oradan güncellemeyi dene. Olmadı chroot'a el atamayı deneriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Megatron

Arkadaşlar @keise_soze arkadaşın dediğini yapıcaktım bu sabah ama bilgisayarı açtığımda:

GRUB Loading stage 1.5
GRUB Loading, please wait...
Error 22
hatası verdi.
Çözümünü aradın internetten. Grub silinmiş yeniden kurulması gerektiği söyleniyordu. Grubu Pardus 2009.1 Kurulan Cd ile kurmaya çalıştım. Verilen talimatları uygularken yine hatalarla karşılaştım. Error 15, Error 17 gibi hatalar geliyordu. İnternette aramaya dvam ederken kimi kullanıcılarında aynı hata ile karşılaştığını, hatta aynı yöntemi kullanarak grubu tekrar kurmayı denediklerini ama olmadığını yazmışlardı. Uyguladıkları adımıda bir bir yazmışlar. Çözüme ulaşamadıklarında formatta bulmuşlar çareyi. Bende bir süre daha çare aremaya devam ettim ama çözüm çıkmadı karşıma en sonunda bende format attım. Geçmiş olsun bana :) yatdım etmek isteyen tüm arkadaşlarada teşekkür ederim ama olmadı işte.

umithaz

Merhabalar;benzer bir problemi an itibariyle ben yaşıyorum,şuan dizüstü bilgisayarımdan yazıyorum.Gündüz masaüstü bilgisayarımda(sadece ubuntu kurulu) internette dolaşırken elektrikler kesildi ve 3-4 saat sonra geldi.Bilgisayarı açıyorum ilk siyah ekranda kalıyor kendini resetliyor ve yine aynı siyah giriş ekranına dönüyor.Ben kapatıp yeniden açtım bu seferde tamamen siyah ekran.Bir kaç dakika sonra tekrar denedim yine aynı sorun. :-\ Bu gerçekten çok can sıkıcı bir durum eğer geri dönüş yolu yoksa ki yok gibi gözüküyor sanırım giden dosyalara mı yanayım yoksa Ubuntu'dan vazgeçecek olmamamı. ::)

Acaba izleyebileceğim yollarla ilgili bir önerisi olan var mı?

sema

Bilgilerin gitmez. Canlı CD ile her hâlukarda kurtarabilirsin. Söylenenlere göre grub zarar görmüş olabilir. Arkadaşların önerilerini yaparsan sistemini de kurtarman mümkün olabilir, yeniden grub2'yi kurmayı deneyebilirsin meselâ (forumda var).

Bu kadar basit bir sorun için Ubuntu'dan vazgeçilmez :)
susema

Megatron

umithaz, bende sistem dosyalarını güncelleme esnasında elektrik gitmişti. Onun için geri dönüş yapamadım.
Sistem dosyalarında değişiklik esnasında elektrik kesilmemişse sistemi kurtarabilmenin bir yoku olabilir. En azından kişisel verilerini kurtarabilirsin. Hemen ümidi kesme. :)

zeitgeist

@umithaz,

Ubuntu cd ile sistemi açıp

sudo fdisk -l

çıktısıyla öğreneceğin Ubuntu kurulu bölüme fsck uygulayabilirsin:

sudo fsck /dev/sda4

olmazsa sistemi bağlayıp update, safe update komutlarını deneriz.

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

umithaz

Değerli yorumlarınız için teşekkürler  ;D

@zeitgeist yabancı bir forumda önerine benzer bir adım gördüm ve o şekilde CD kullanarak bilgisayarımı açabildim,mutluyum :D

Megatron

Alıntı yapılan: umithaz - 13 Kasım 2010 - 19:52:45
Değerli yorumlarınız için teşekkürler  ;D

@zeitgeist yabancı bir forumda önerine benzer bir adım gördüm ve o şekilde CD kullanarak bilgisayarımı açabildim,mutluyum :D
Bendede ara sıra sorun çıkıyor. Bir çok kez o yöntemle çözüyorum. Ama bir süre sonra aynı sorun tekrarlamaya başlıyor. Kalıcı bir çözümüm olmadı.

zeitgeist

Bu başlıkta konuşulan mesele çözüldü diyebilir miyiz o halde?

Megatron

Alıntı yapılan: zeitgeist - 13 Kasım 2010 - 20:07:44
Bu başlıkta konuşulan mesele çözüldü diyebilir miyiz o halde?
Hayır. O zamanki sorunu çözememiştim. Yeniden biçimlendirme yapmak zorunda kaldım. Arkadaşın bahsettiği yöntemi kullanarak yeni sorunları çözüyorum.

zeitgeist

bytan

Yeni sorunların nedir @Megatron? Bu başlıkla bağlantılı mı?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Megatron

Alıntı yapılan: bytan - 13 Kasım 2010 - 21:10:20
Yeni sorunların nedir @Megatron? Bu başlıkla bağlantılı mı?
Bu başlıkla bağlantılı değil. Bu başlıktaki sorunu hiç çözemedim.
Forumda ben ve diğer bir üye tarafından açılmış konular. Bulursam bağlantı veririm.

bytan

Benzer sorunu olanlar önerileri uyguladıklarında çözüme ulaşamazlarsa yeni başlık açabilirler.

Pardus cd'si ile grub2 yeniden kurulumunun sorunsuz bitmemesi de doğal karşılanabilir. Benzer sorun çözüldüğü için etiketleyerek kapatıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST