Kullanıcı seçilen (ilk şifre girilen) ekran gelmiyor

Başlatan iso0784, 19 Mart 2010 - 15:28:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iso0784

selamlar.

iki gün önce; açılış sırasında kullanıcı adı ve şifresi sorulmaması için sistem >>> yönetim >>> giriş ekranı'ndan "kullanıcı adı" otomatik olarak giriş yapı seçtim. Sonra yeniden başlattığımda beklediğim gibi kullanıcı adı ve şifre sorulan ekran gelmedi fakat gelmediği için bir oturum seçemediğim gibi masa üstüne de ulaşamadım... ulaşamadığım için hatayı da düzeltemedim. bilgisayarda önemli veriler olduğu için format da atmak istemiyorum bunu nasıl düzeltebilirim?

(kullanıcı adı ares'tir)
açılışta sırasıyla gelen hatalar,

" Colud not update ICEauthority file/home/ares/.ICEauthority"

"Yapılandırma sunucusu ile ilgili bir sorun var. (/usr/lib/libgconf2-4/gconf-sanity-check-2 durum 256 ile çıktı)"

"Nautilus aşağıdaki gerekli dizinleri oluşturamadı: /home/ares/desktop, /home/ares/.nautilus.

Nautilus'u çalıştırmadan önce, lütfen aşağıdaki dizini oluşturun ya da Nautilus'un oluşturabileceği şekilde erişim hakkını arayın."

hatalar sırasıyla "" işareti içinde verilmiştir... bu hatalar geldikten sonra normal masaüstü renginde alt ve üst paneller olmadan boş bir masaüstü gelmekte.

ironic

Kurtarma kipinden (recovery mode) root oturumu açıp,

chown ares:ares  /home/ares/.ICEauthority
chmod 600 /home/ares/.ICEauthority
reboot

komutlarını sırasıyla ver. Recovery ekranında yazacağın için bir kağıda not alarak yapman iyi olur. Komutları olduğu gibi yaz. Küçük, büyük harf olması önemli.

kaynak

heartsmagic

Yanın da bir de:
chown ares:ares -R /home/ares/ iyi gider.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iso0784

ben ubuntuda çok yeniyim de kurtarma modu (recovery mode) nasıl açabilirim onu da söyleyebilir misiniz? yardımınız ve özellikle hızlı yardımınız için çok teşekkür ederim.

heartsmagic

Makinenin güç tuşuna bastın, karşına Gruhb menüsü geldi. Recovery mod yazan satırı göreceksin. Onu seç.

Ancak daha kolayı var. Bu resmini gönderdiğin ekran karşına gelince Ctrl+Alt+f1 yap, konsola düşeceksin. Bizim sana verdiğimiz komutları başına sudo koyarak uygula.

iso0784

Yanın da bir de:
Kod: [Seç]
chown ares:ares -R /home/ares/ iyi gider.

bunu yaptık

/home/ares/ .bash_history nin sahipliği değiştiriliyor: INPUT/OUTPUT error

hatası verdi..

diğer arkadaşın dediğini de yaptık restart attı fakat bir deişiklik yok

heartsmagic

I/O çıktısı pek hayra alamet değil. Bir de fsck dene kurulu bölüm için. Çalışan CD ile sistemi açıp:

sudo fsck /dev/sda1 diyeceksin. sda1 burada sadece örnek. Sende Ubuntu nereye kuruluysa o bölümü kullanman gerekiyor.

iso0784

heartsmagic çok teşekkürler ilgin için  :)

Söylediğini yaptım yeniden başlattım sonra kendi kendine diski taradı ve kendini kapadı. Açıldığında göremediğim normal kip güvenli kip gibi grup seçenekleri sundu normal kipi seçtim ve hatanın sürdüğünü gördüm, sonra tekrar yeniden başlattım grup seçeneğini göremedim ve hata da aynen sürüyor  :(

heartsmagic

Konsola düşünce şu komutun çıktısı ne diyor?

df -h

iso0784

ben sorunu bir türlü çözemedim ve format atmak zorunda kaldım. ilginize teşekkür ederim.