Zemberek istemcisinin kurulumu

Başlatan Granma, 10 Haziran 2008 - 19:59:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Granma

Java ile yazılmış Zemberek istemcisi sistemin genelinde imla denetimi yapabiliyor, bunun için Zemberek sunucusunun sisteme kurulması gerekiyor. Talat Uyarer Dapper için bir yazı hazırlamıştı ama Hardy için geçersiz. O yazı burada bulunuyor.

Ubuntu daha doğrusu Gnome altında Zemberek server kurup sistemin genelinde nasıl imla denetimi yaptırabiliriz? Ubuntu da zspell kurulu olduğu için bu çok zor olmasa gerek.

Lapis Linux RC.10 sürümünde Zemberek Server kurulu geliyor ve imla denetimi yapıyor, yani en son Gnome sürümü altında bunun çalıştırılabilmesi mümkün.

Konuyla ilgili uzman arkadaşlar bilgi verirse çok iyi olacak, bu konu benim için oldukça önemli. Teşekkürler.

https://zemberek.dev.java.net

Granma

Bu proje devam ettirilirse bizim için çok faydalı olacak, haydi TR ekibi bugün insanlık için büyük bir adım atın.

heartsmagic

Zembereğin güzelce sisteme çakılması lazım. Özellikle Firefox -yanlış bilmiyorsam- için yama gerektiriyor ancak Zemberek sisteme çakılabilirse dbus destekleyen her uygulama güzelce imla denetimi yapıyor. Bizim java+zemberek ekibi sağ olsun iyi iş çıkartıyor bu konuda :) Uzun zamandır Zembereği tüm sistemde kullanmak oldukça zevk veriyor bana.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Granma

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Haziran 2008 - 20:46:30
Zembereğin güzelce sisteme çakılması lazım. Özellikle Firefox -yanlış bilmiyorsam- için yama gerektiriyor ancak Zemberek sisteme çakılabilirse dbus destekleyen her uygulama güzelce imla denetimi yapıyor. Bizim java+zemberek ekibi sağ olsun iyi iş çıkartıyor bu konuda :) Uzun zamandır Zembereği tüm sistemde kullanmak oldukça zevk veriyor bana.

Serkan Bey sizin ekip konuyla ilgili bilgi verebilir mi?

heartsmagic

Son kullanıcı için ne kadar kolaydır o iş bilemiyorum. Ancak uğraş gerektirdiği kesin, o nedenle birilerinin Ubuntu'ya bunu aktarmasını beklemek daha doğru olur. Bilgi verilecekse de buradan verilmez. Zemberek ve Ubuntu için cidden uğraşmak istiyorum denirse gerekli forumlarda soru sorulduğunda birilerinin bilgi vermesi olasıdır. Ancak bunun yerine "buyurun gelin, Lapis kurun" derlerse karışmam :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

olaki

Merhaba..
Ubuntu'yu kurmadan önce Kubuntu denedim.
Kurcalarken 'imla denetimi' kısmında 'zemberek' seçeneğini görmüştüm.
Biraz kurcaladım ama sanırım çalışmıyordu ya da ben beceremedim.

Meraktan sormuş olayım... Kubuntu da Zemberek kurulu mu ?...
Sağlıcakla.

eren

Alıntı yapılan: olaki - 14 Ağustos 2008 - 22:08:40
Merhaba..
Ubuntu'yu kurmadan önce Kubuntu denedim.
Kurcalarken 'imla denetimi' kısmında 'zemberek' seçeneğini görmüştüm.
Biraz kurcaladım ama sanırım çalışmıyordu ya da ben beceremedim.

Meraktan sormuş olayım... Kubuntu da Zemberek kurulu mu ?...
Sağlıcakla.

Hayır değil. Şu an sistem genelinde Zemberek imla denetimini kullanan 2 dağıtım var. Biri Pardus, diğeri Lapis. Ubuntu için Talat'ın kişisel çalışmaları vardı ama çalışmalar şu an ne durumda belli değil.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

extremebrutal

Alıntı yapılan: Eren - 14 Ağustos 2008 - 23:22:10Şu an sistem genelinde Zemberek imla denetimini kullanan 2 dağıtım var. Biri Pardus, diğeri Lapis. Ubuntu için Talat'ın kişisel çalışmaları vardı ama çalışmalar şu an ne durumda belli değil.

Archlinux ile de Zemberek imla denetimi kullanılabiliyor.

Ubuntu kullanmamamın nedenlerinden biri de henüz Zemberek desteği olmaması..

eren

Mesajı yazma tarihim 14 Ağustos. Lütfen mesaj yazma tarihlerine bakın. Arch'a bu destek daha yeni geldi. Bende biliyorum Arch'da Zemberek'in kullanılabildiğini.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

extremebrutal

Sinirlenmenize gerek yok.. Zaten forumu az çok takip eden biri sizin bilgi düzeyinizi biliyordur. Mesaj tarihine elbette baktım, o iletiyi yazarken amacım sizi düzeltmek değil, bilmeyen arkadaşlara Archlinux'da da Zemberek kullanılabileceğini belirtmekdi.

Not : Zemberek Temmuz 2008'den bu yana AUR'da mevcut..

eren

@extremebrutal

Sinirlenmedim sadece bir uyarı yapmak istedim. Ayrıca benim bilgi düzeyim öyle ahım şahım değil benim asıl işim programlama. Uyarım biraz aşırı kaçtıysa özür dilerim.

Not: Sistem genelinde kullanılabilirlik ekim ayının 1. haftasının başında geldi. Bana inanmıyorsanız Arch Türkiye ekibinden bilgi alabilirsiniz. OpenOffice ya da java tabanlı uygulamalarda tek başına çalışması bir şey ifade etmiyor. Pardus ve Lapis de zemberek sistem genelinde çalışıyor ve kıyaslayacaksak sistem genelinde kıyaslama yapmamız gerekiyor. Dediğim gibi sistem geneline destek ekim ayının 1. haftasının başında geldi. Yani benim mesaj yazma tarihimden çok sonra.

extremebrutal

Estağfurllah.. Özür dileyecek bir şey yok. Tabi ki uyarılarda bulunacaksınız ama kalın puntolarla yazınca sinirlendiniz zannettim :)

Size niye inanmayayım, doğrudur. Ben de zaten Ekim ayı başından bu yana Arch kullanıyorum ve kullanmaya başladığımda Zemberek desteği vardı. Zemberek Server'ın AUR'a Temmuz ayında eklendiğini görünce herhalde o zamandan beri kullanılıyor diye düşündüm.

eren

Olur böyle şeyler. Arada ifadeler olmayınca sadece makine diliyle yazınca istemeden de olsa ifade hataları olabiliyor. Sizin açınızda bakınca doğal olarak siz haklısınız benimde koyu punto kullanmadan yazmam gerekirdi. :)

Mad

zemberek ubuntuya girecek diyorlar asli varmi acaba

eren

Öyle söylentiler hatta çalışmalar vardı ama çalışmaların içerisinde biz yer almadığımız için son durum nedir bilmiyoruz.