[Çözüldü] Cairo-Dock çöp kovası ikonu

Başlatan rakibalik, 16 Mart 2010 - 01:16:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rakibalik

Uzun uğraşılar ve de forumu didik didik etmenin sonunda cairo-dock'u kurup istediğim temayı yüklemeyi başardım.

Fakat cairo-dock ta dustbin seçildiği zaman hata veriyor, ikonu gözükmüyor. bu sorunumu nasıl çözebilirim.

Birde ben deneyimli bir linux kullacısı değilim. Temel bilgilerim eksik, mesela kurulu olan programları harddsikte nerede bulabilrim, cairo-doca eklemek istediğim  program vs. için sürükle bırak yapıcam ama programları bulamıyorum, aklım hep mac'e windows'a gidiyor, sanırım .exe uzantılı gibi bişey bulmak istiyorum bulamıyorum. 2 gün sistem/tercihler/başlangıç uygulamalarına program eklicem yapamadım mesela?

Herkese teşekkür ediyorum şimdiden.

heartsmagic

Tek başlık tek problem :) Misal başlık cairo dock ancak ben senin ikinci sorunu cevaplayacağım. Böylece ne olacak? Başlığı gören kişi programlarla ilgili kısmı es geçecek.

Cairo dock ve çöp sorunu sanırım forumda geçiyordu, bir bakabilirsin.

Programlar aslında /usr/bin dizini altında bulunur çoğunlukla. Fakat senin bunu bilmene gerek yok. Linux üzerinde bizler uçbirimi oldukça esnek kullanabiliriz. Programın nerede olduğu bizleri genelde ilgilendirmez. Örneğin sen Firefox'un nerede olduğunu bilmezsin ama uçbirimi açıp:

firefox yazdığında açılıverir. Kısacası tam yerlerini bilmene gerek yok. Başlangıç Uygulamaları'ndaki komut kısmına işte bu program isimlerini yazacaksın. Firefox için firefox, Cairo-dock için cairo-dock gibi. Dikkat etmen gereken şey, bizim bu tarafta büyük/küçük harf ayrımı vardır. Yanlış komutu kullanma. Önce uçbirimden kontrol edebilirsin.

cairo yazıp TAB TAB yap. Komut tamamlanacaktır.

Cairo-dock'a da program atmak istiyorsan menüden sürüklemeyi deneyebilirsin. Olmadı sanırım başlatıcı gibi bir şey vardır, oradan yeni bir tane oluşturup yine komut isimlerinden gidersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rakibalik

Teşekkür ederim:)

Konu açarken daha dikkateli olacağım, verdiğin bilgi için teşekkürler.

1. sorunuma döndüğümde ise biraz uğraşıp boş çöp kovası ikonu buldum, indirdiğim themes lerden fakat bişeyi silin icon kayboluyor.

heartsmagic

Açıkçası hiçbir "dock" kullanmıyorum :) O yüzden sana ne dersem forumdan araştırıp diyeceğim. Sen bakındın mı?

rakibalik

Araştırdım biraz;
"http://gnome-look.org/" adresinden trash icon diye arattım, bulduğum iconları bilgisayara indirdim, sonrasında cairo-dock'un ayarlarından iconları seçtim, şu an çalışıyor.

Demekki biraz emek harcayınca oluyormuş, sorun linux te neyi nasıl yapacağımı bilememem. Ama azmettim öğreniyorum, ilgine teşekkür edrim, sorun çözüldü.

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkür ederek, başlığı kapatıyorum. Programlarla ilgili konuda sıkıntı yaşarsan yeni bir başlıkta dile getirebilirsin bunu.