Driver ve yedeklemeler

Başlatan mensch, 09 Mart 2010 - 17:24:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mensch

Üstadlar ben ubuntyu usb hdd'me kurdum ve sistem istediğim duruma geldi gibi ben ubuntuyu istediğim bilgisayarda açmak için böyle bir yöntemi tercih ettim. Şimdi içime bir korku düştü ben ubuntuyu farklı sistemlerde kullanınca hem driver sorunu çıkabilir hemde ubuntunun çökmesi olabilir diye. Şimdi bu çerçevede size iki sorum var.

1. Tüm driverları ubuntuda bir yere yüklesem hdd'yi bağladığım sistemlerde otomatik tanır mı ve bu driverları nereden bulabilirim ve hangi dizine yüklemeliyim?

2. Remastersys haricinde ghost gibi bir program arıyorum ben acronisti kullandım ve şu anın yedeğini aldım acaba bu imageyi gei açarken bir sorun olur mu? (Remastersys hakkında forumdaki konuları taradım ama ben Remastersys'i kullanmayı beceremedim ve Remastersys'i zaten istemiyorum.)

ironic

Ekran kartı sürücüleri sorun çıkarabilir. Farklı pc lerde  ekran kartı sürücülerini kaldırıp baştan kurman gerekebilir. Ati , Nvidia  farkı..

Acronis  Linux için hiç kullanmadım. Ext4 desteği en son yoktu son durum nedir bilmiyorum. Ayrıca grub2 de sorun çıkarabilir.

Clonezilla ve G4L gibi acronis tarzı yazılımlar mevcut.

mensch

Alıntı yapılan: ironic - 09 Mart 2010 - 18:48:33
Ekran kartı sürücüleri sorun çıkarabilir. Farklı pc lerde  ekran kartı sürücülerini kaldırıp baştan kurman gerekebilir. Ati , Nvidia  farkı..

Acronis  Linux için hiç kullanmadım. Ext4 desteği en son yoktu son durum nedir bilmiyorum. Ayrıca grub2 de sorun çıkarabilir.

Clonezilla ve G4L gibi acronis tarzı yazılımlar mevcut.

Anladım. Peki üstad ben ubuntuyla yeni tanıştım ubuntunun driver tanımama gibi bir sorunu var mı? 1. Soruda dediğim gibi bir driver paketi var mı?

heartsmagic

Elbette sorun olabilir. Bu donanımına bağlı. Eğer uygun sürücü yoksa veya sorunluysa yapılabilecek bir şey yok.
İstediğin şey pek mümkün değil zira bazı sürücüler çekirdeğin kendisiyle gelirken, bazıları doğrudan dağıtıma dahil ediliyorlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mensch

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Mart 2010 - 00:43:32
Elbette sorun olabilir. Bu donanımına bağlı. Eğer uygun sürücü yoksa veya sorunluysa yapılabilecek bir şey yok.
İstediğin şey pek mümkün değil zira bazı sürücüler çekirdeğin kendisiyle gelirken, bazıları doğrudan dağıtıma dahil ediliyorlar.

Anladım üstad. En iyisi ara ara image almak olacak. Peki birde şöyle bir durum var. Ben ubuntumu kurduktan sonra yaklaşık 20 tane program daha kurdum. Bu programları paket halinde sistem içerisinden alıp gerek gördüğüm zaman tekrar, internet bağlantısı olmadan kurabileceğim bir program var mı?

heartsmagic

Bu da aslında forumda var ancak anahtar kelimeleri belirlemek güç olabilir. Elle yapma imkânın var. /var/cache/apt/packages altındaki .deb paketlerini yedekler, sonra kurulumun ardından aynı dizin altına geçip internet olmadan kurulum yapabilirsin. Tabii yeni sürüm çıkmışsa depodan indirmek isteyecektir, bu durumda elle kurman gerekir. Fakat bu işi yapan AptOnCD isminde bir uygulama var ve forumda anlatılmakta.

mensch

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Mart 2010 - 11:37:57
Bu da aslında forumda var ancak anahtar kelimeleri belirlemek güç olabilir. Elle yapma imkânın var. /var/cache/apt/packages altındaki .deb paketlerini yedekler, sonra kurulumun ardından aynı dizin altına geçip internet olmadan kurulum yapabilirsin. Tabii yeni sürüm çıkmışsa depodan indirmek isteyecektir, bu durumda elle kurman gerekir. Fakat bu işi yapan AptOnCD isminde bir uygulama var ve forumda anlatılmakta.

Üstad teşekkürler varya sen bana çok yardımcı oluyorsun bir gün Sivas'a yolun düşerse sana Sivas Kebabı yedireceğim :D

heartsmagic

Karşılığı bir kebap olsun @mensch, yolumuz düşerse yeriz, çok teşekkürler :)
Ben kadar forumda vakti müsait olan birçok arkadaş aynı yardımı yapmaya çalışıyor. Forum zaten dolu dolu, aklındaki soruyu aktarmadan önce mutlaka bir arama yap :)

hasancan

Merhaba, ben linux'da, ubuntu'da ve forumda yeniyim. Hatta bir de dsl'de yeniyim. Masaüstümde rahatlikla ubuntu kullaniyorum. Ama laptop'im 256 mb'lik bir makine ve dsl tercih ettim. Öncelikle bununla ilgili olarak, forum ve interneti çok gezmis olup dsl'i tercih etmis bulundum. Xubuntu'yu denedim fakat, derdime derman olmadi. Düsük sistemler için ubuntu'nun Xubuntu'dan baska bir çözümü var midir? Yada asil sorum, ki baslikla da asil alakali olan kisim, ben ubuntu'un driver paketlerini bir sekilde kopyalayip, baska bir linux dagitimi olan dsl'de bundan faydalanabilir miyim? Yoksa çok mu fantazi yaptim?

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: hasancan - 01 Mayıs 2011 - 18:01:18
Yada asil sorum, ki baslikla da asil alakali olan kisim, ben ubuntu'un driver paketlerini bir sekilde kopyalayip, baska bir linux dagitimi olan dsl'de bundan faydalanabilir miyim? Yoksa çok mu fantazi yaptim?

Lxde ortamı ile gelen Lubuntu'yu deneyebilirsiniz, Xfce'ye göre daha hafif olduğunu gözlemleyebilirsiniz.
Dsl'in iki tabanından biri debian olduğundan, bir olasılık ile isteğinizi ulaşabilirsiniz fakat sadece 'kopyalama' dışında daha farklı müdahaleler gerekecektir.(araştırılabilir)

hasancan

O halde eger yanlis anlamadiysam;
Ubuntu sistemde yazilim yöneticisiyle indirdigim paketlerin kurulum dosyalari forumun basligi altinda da belirtilmis oldugu gibi /var/cache/apt/packages dosyasinda .deb uzantisiyla kaydediliyor. Driver'larinda yine ayni biçimde .deb uzantisiyle kaydedildigi bir yer mevcut mu? Yoksa bu dosyalara kurulum paketinden mi ulasmamiz gerekir? Sanirim bunlara ulasirsam, dsl'de bu driver'lari deneme sansini yakalarim. Arastirilabilir demissiniz, arastirmaya nerden baslayacagimla ilgili bir tavsiyeniz olabilir mi?

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: hasancan - 01 Mayıs 2011 - 18:22:36
Arastirilabilir demissiniz, arastirmaya nerden baslayacagimla ilgili bir tavsiyeniz olabilir mi?
http://linux-drivers.org/

Alıntı yapılan: hasancan - 01 Mayıs 2011 - 18:22:36
oldugu gibi /var/cache/apt/packages dosyasinda .deb uzantisiyla kaydediliyor. Driver'larinda yine ayni biçimde .deb uzantisiyle kaydedildigi bir yer mevcut mu?

Konumlandırıldığı yer hakkında kesin bir yanıt veremem.
O yere kaydetmekten kastını, .deb uzantılı sürücüleri sırf taşımak ise, korkarım'ki yeterli olmayacaktır.
Alıntı yapılan: 9N0M3 - 01 Mayıs 2011 - 18:08:52
fakat sadece 'kopyalama' dışında daha farklı "müdahaleler" gerekecektir.

Gdebi yöneticisi ile açmayı deneyebilirsiniz ilk etapta,
gerekli bağımlılıkarı bildirecektir.

heartsmagic

Bir dağıtıma ait paketleri farklı bir dağıtımda denemeyin arkadaşlar, olmaz istediğiniz şey. O dağıtıma has paketler, o dağıtımın kendisine iş görür. Fakat sürücüleri üretici dağıtmışsa iş değişir. Bu nedenle hangi dağıtım kullanılacaksa o dağıtım üzerinden çare aranmalı.

hasancan

yardimlariniz için tesekkur ederim, ben bir kaç gün yasayayim su dsl ve driver'lar ile bakalim ne olacak.