[Çözüldü] Xampp MySQL Sorunu

Başlatan bl4ster, 06 Mart 2010 - 18:27:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bl4ster

Merhaba arkadaşlar, Ubuntu 9.10'um var.

sudo tar xvfz xampp-linux-1.7.3a.tar.gz -C /opt
sudo /opt/lampp/lampp start

bu şekilde kurarak çalıştırdım xampp'ı.. Localhost yazarak ulaşabiliyorumda.. Ama php de mysql_connect(); yazınca direk şu hatayı alıyorum..

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: [2002] No such file or directory (trying to connect via unix:///opt/lampp/var/mysql/mysql.sock) in /opt/lampp/htdocs/asd.php on line 2

+ Bunun yanında phpmyadmin'e giremiyorum..

#2002 - Sunucu yanıt vermiyor (ya da yerel MySQL sunucusunun soketi doğru olarak yapılandırılmadı)
Yapılandırmanız içinde tanımlanmış denetim kullanıcıları için bağlantı başarısız.
diyor..

MySQL Query Browser isimli bir program kurdum, pma yerine bunu kullanırım diye.. Onunla bağlanabilirken xampp ile neden baglanamıyorum mysql e anlamadım...

eribol

Bu konuyu tam bilmiyorum ama iki öneri var. 1. si php.ini dosyasını düzenlemek. Aşağıdaki satırı düzenlemeniz yeter ya da eklemeniz. Böylece php mysql'i dinleyebilecek.
Alıntı Yapdo_mysql.default_socket=/opt/lampp/var/mysql/mysql.sock
2. si ise yazdığınız hata için biri şöyle bir öneri getirmiş
Alıntı YapYour system has to use unix sockets. Ask your sysadmin or hosting provider for the socket path. Replace localhost with the socket path.
Ancak socket yolunu nasıl değiştirebiliriz bilmiyorum.

bl4ster

ironic

Alıntı yapılan: bl4ster - 09 Mart 2010 - 03:54:27
Sorun düzelmiştir.

Çözüm yolunu da paylaşırsanız konuyu kilitleyelim.

bl4ster

sisteme daha onceden manuel olarak apache mysql server vs. kurmustum. onları remove ettim. sonra xampp'ı calıstırdım düzeldi.

ironic

Teşekkürler.

konuyu etiketleyip kilitliyorum.