Ubuntu açılmıyor

Başlatan maydin95, 05 Mart 2010 - 20:02:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Arkadaşlar 2. masaüstünde Flash CS4 kuruluyordu Wine ile ve ben de 1. masaüstünde Opera ile internette gezinirken internet gitti. İnternet geri gelmeyince de -ve fare kasmaya başlayınca- oturumu kapattım. (Flash CS4 kurulduğunu unutmuşum.) Sonra kullanıcı adına bastım şifreyi girdim aynı yere tekrar geldi, yine yazdım tekrar geldi. Sonra kapattım bilgisayarı düzgünce.

Bundan sonra bilgisayarda beyaz Ubuntu simgesi çıkıyor (burada bir sorun yok) ve Ubuntu'da dosyaların yüklendiğini belirten efektli ekranda (hani var ya ışıklandırma falan yapılmış işte o) çizgiler çıkıp ekran gidip gelmeye başladı ve;

Ubuntu is running in low-griphics mode
Your screen, graphics card, and input device settings could not be detected correctly. You will need to configure these yourself.

Bu çıktı ve "OK" dedik sonra;

What would you like to do?
O- Run Ubuntu in low graphics mode for just one session.
O- Reconfigure graphics
O- Troubleshoot the error
O- Exit to console login

Hangi kutucuyu seçtiysem yapamadım. DVD'den de sistemi kurtar dedim gide gide konsolar gittik, oradan da sadece masaüstünü falan gördüm.  Şimdi ne yapmalıyım.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

serkanburda

sistem başlamadan evvel grub yüklenirken esc'e basıp oradan recovery mode'u seçebilirsin.
Sanırım onu seçersen bilgisayar hata vermeden önceki haline döner. recovery mode da üstten ikinci olacaktı.

zeitgeist

Grafik kartınla ilgili bir sorun oluşmuş herhalde.

O- Reconfigure graphics seçeneğiyle xorg u tekrar yapılandıramıyor musun?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

maydin95

Aynı bilgisayarda farklı HDD de Jaunty var. Ondan sorunsuzca girebiliyorum.
Reconfigure deyince de aynı yer geliyor büyük ihtimalle. yoksa birşeyler yapabilirdim ama bir bakayım.

Recovery deyince de terminal olarak açıyordu galiba. Gerçi terminalden de açtığını sanmıyorum.
"maydin login tty1" diyor. Ne yazarsam "password" istiyor. Yazıyorum yanlış şifre diyor.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

zeitgeist

Daha önce hiç xorg dosyanın yedeğini almış mıydın?

maydin95

Hiç yedek almadım. Dolayısıyla yedek almamış olmam lazım.

Hatti

Sorunun xorg.conf dosyasından olduğunu düşünüyorsanız kendisi yedek almış olabilir (xorg.conf.backup), baktınız mı?

cd /etc/X11
ls -hl

solidsnake

@maydin95
Flash CS4 wine ile sorunsuz bir şekilde kullanabiliyor musun?

maydin95

Flash CS4 ü kurarken kapattım kasıyor diye. Unutmasaydım kurulduğunu kapatmazdım. Aslında bir uyarı sistemi geliştirseler iyi olur. "2. Masaüstünde çalışan uygulamalarınız var. Gerçekten kapatmak istiyor musunuz?" diye.

Alıntı yapılan: Hatti - 06 Mart 2010 - 17:55:03
Sorunun xorg.conf dosyasından olduğunu düşünüyorsanız kendisi yedek almış olabilir (xorg.conf.backup), baktınız mı?

cd /etc/X11
ls -hl

Xorg dan olup olmadığını bilmiyorum ama girerken grafik hatası veriyor. Sizin dediğinizi bir deyeyim. Ayrıca bu kodu live olarak çalıştırabilir miyiz? Yoksa bozuk sistemi kurtar mı diyeceğiz.

Hatti

Live CD ile bakabilirsiniz. Önce kurulu ubuntuyu çalışan ubuntuya bağlayın.
Örneğin uçbirimden:
sudo mkdir /media/ubuntu
sudo mount /dev/sda2 /media/ubuntu

Burada sda2 yerine siz kendi ubuntu kurulu bölümünüzü yazacaksınız.

Daha sonra,
cd /media/ubuntu/etc/X11
ls -hl

komutlarını işleterek bir bakın orada neler var.

heartsmagic

Ben merak ettim ilk seçeneği denediğinde ne oluyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Düşük grafik moduna girmeye çalışıyor fakat aynı başlangıçta olduğu gibi ekran gidip gelince komut satırına giriyor. Orada da ne yazarsam birşey olmuyor. Şimdi oradan

sudo mkdir /media/ubuntu
sudo mount /dev/sda2 /media/ubuntu

yazarsam bağlamış mı olacağım.

heartsmagic

Eğer sda2 sende Ubuntu kurulu bölümse evet.
Sen konsolda düşebiliyor musun? Eğer öyleyse grafik kartı sürücülerini bir daha kurmayı deneyelim. Gerçi ondan önce gdm çalıştırmayı deneyerek durum neymiş anlamaya da çalışabiliriz.

maydin95

Sen konsolda düşebiliyor musun? diyerek ne dediğiniz. Ben konsola kadar geliyorum geliyorum sonra ls komutunu falan veriyorum fakat şifre soruyor. Yoksa konsol kullanmayı temel komutlar haricinde bilmiyorum.

zeitgeist

Konsol dediğimiz komutları yazabileceğin siyah ekran. Eğer recovery modda konsolu açabiliyorsan ve sadece sorunun şifrenin kabul edilmemesi ise belki şu başlıklara bakabilirsin:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3398.0
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Root
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=16182.0

maydin95

Biliyorum konsolun ne olduğunu da bir deneyeyim arkadaşların dediklerini. Bu arada konsol ctrl+alt+f2 yapınca çıkan ekran geliyor. ama o ekranı da nasıl kuollanacağımı bilmiyorum. Herkese teşekkürler.

bytan

O ekranda oturum açtın mı?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

maydin95

Dediğim gibi grafik ekranına giremeyince dediğimiz konsoldan giriyor. Aynı ctrl+alt+f2 konsoluna giriyor. Fakat ne dersem şifreyi soruyor. yazıyorum şifre yanlış diyor.

heartsmagic

Orada kullanacağın şifre normal kullanıcı şifren. Eğer doğru giriyorsan yanlış dememesi lazım.

maydin95

maydin login: diyor burada hangi kodu yazacağım ki. ls deniyorum sonra password: diyor. Doğru yazsam bile kabül etmiuor.

Hatti

Maydin login yazan yere kullanıcı adınızı, password yazan yere şifrenizi yazın.

ironic

Alıntı yapılan: maydin95 - 11 Mart 2010 - 21:10:42
maydin login: diyor burada hangi kodu yazacağım ki. ls deniyorum sonra password: diyor. Doğru yazsam bile kabül etmiuor.

Eğer parolan rakam da içeriyorsa, Num lock tuşunu parola girmeden önce aç kapa yapmayı dene.

maydin95

Alıntı yapılan: Hatti - 06 Mart 2010 - 17:55:03

cd /etc/X11
ls -hl

Arkadaşlar o ekranda kullanıcı adamı ve şifremi yazınca giriş yaptım sonra.

cd /etc/X11 ile dizine girdim baktım ve xorg.conf ve 2 tane backup dosyası gördüm. Doctus ta "xorg.conf" dosyasını silin demişlerdi ve ben de

(yönetici olarak)
rm xorg.conf dedim ve sildim durum yine aynı.

Şimdi o backup dosyalarına ne yapacağım. Bir bak demiştinizde.

heartsmagic

@maydin95, grafik kartın neydi? Sürücülerini nasıl kurmuştun?

maydin95

Ekran kartım NVidia. Bilgisayarı ilk kuruduğumda "Donanım Sürüceleri" kısmına gelip sürücüyü indiriyordum. Ve öyle kullandım. Şunu da belirteyim galiba o zaman yarım kalan güncellemeyi tamamlamıştım.