[Çözüldü] Bir uygulama için kendi ikilik dosyamı (betik) oluşturma

Başlatan bsod1, 03 Mart 2010 - 11:23:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bsod1

applications menumde hiçbir işe yaramayan bazı kısayollar var, onların hedeflerini değiştirmek istiyorum, hatta bazılarını silip başka şeyler koymak falan istiyorum, bunu nasıl yapabilirim?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umutubuntu

Menü üzerine sağ tıklarsanız menüleri düzenle diye bir seçenek var, oradan dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

bsod1

ah aslında yanlış sordum :P yapmak istediğim şey bazı kısayolların hedeflerini değiştirmek yani örneğin gnome-do da firefox yazınca firefox açılmıyor, firefox'un konumu değiştiği için, bunun gibi

yani bu kısayollar nerede tutuluyor onu öğrenmem lazım

umutubuntu

Benim bildiğim Do, Firefox'u komut ile çağırır nerede/bu/başlatıcı diye çağırmaz. Yoksa ben mi bir şeyleri yanlış anlıyorum ?

bsod1

peki o komutların nereye yönlendirdiğini nasıl değiştirebilirim öyle sorayım

ironic

@bsod1, anladığım kadarıyla firefox' u herhangi bir konuma atılan klasörden kullanıyorsunuz ?  Eğer durum buysa, sembolik bağ atmayı deneyebilirsin.

bsod1

pfs, o dediğini nasıl yapacağım, ya soruyu özetlemek istiyorum:

örneğin terminal'den "program adı" yazdığımızda programa yölendiriyor bizi, bir dosyayı açıyor, ,işte ben o komutun a dosyasını değil b dosyasını açmak istiyorum, nasıl yapabilirim

heartsmagic

@bosd1, son sorunu anlayamadım ben. Bir örnekle açıkla ki anlayalım bu durumu.
Ancak sen komutlarını kendin oluşturmak veya düzenlemek istiyorsan yapacağın bir iki şey var. Fakat sen şimdi firefox yazınca gedit mi açılsın istiyorsun?

Eğer kendine ait başka bir Firefox açılsın istiyorsan @ironic'in dediği gibi sembolik bağ ayarlayabilirsin.

bsod1

sembolik bağ nasıl oluyor peki?

evet aynen öyle, yada farklı bir klasördeki farklı bir firefox'un açılmasını istiyorum, yada firefox2 diye bir komut olmamasına rağmen ben oluşturup a programının açılmasını istiyorum gibi gibi gibi

hitokiri

Valla ne yapmak istediğini bende tam anlamadım ama olmıyan komutları şu şekilde ekliyebirsin
gedit .bashrc
74.cü boş satıra şöyle eklesen :D
alias firefox2="firefox"
terminalden firefox2 yazınca firefox gelir , böyle bir şey mi yapmak istediğin ? , gerçi biraz daha açıklayıcı yazsan üstadlar daha iyi bilir  :)

sema

Demek istediği şu, terminale örneğin firefox yazacak ama firefox değil gedit açılacak.  Sanırım.
susema

bsod1

heartsmagic dediğin mantığı anladım fakat bu örneğin firefox yazdığımda firefox'un değil de kendi gösterdiğim konumdaki başka birşeyin çalışmasını sağlamıyor

çok mu zor birşey acaba ./

heartsmagic

@bsod1, zor değil ama yine de tam örneği vermemişsin bana.

1. Sistemde zaten var olan bir uygulama için mi bunu istiyorsun?
Örneğin sistemde Firefox var, sen yine de firefox yazdığımda başka bir şey mi açılsın istiyorsun?

2. Sistemde olmayan bir uygulama için mi bunu istiyorsun?

İkisi de mümkün. Ancak birinci seçenek biraz saçma oluyor. Afallayabilir haliyle bazı şeyler. Ben yine de anlatayım.

sudo gedit /usr/local/bin/firefox
ile dosyayı açar,
Alıntı Yapçalıştırmak_istediğin_uygulamanın_ismi_veya_yolu
yazar, kaydedip kapatırsın.
sudo chmod +x /usr/local/bin/firefox ile çalıştırma hakkı verirsin.

bsod1

aha! tam olarak aradığım şey, /usr/blocal/bin de saklanıyorlarmış işte, bunu arıyordum, teşekkürler

heartsmagic

/usr/local/bin bu işi yapabileceğin dizinlerden sadece biri. Genelde kullanıcının sonradan ekleyeceği betik ve uygulamalar buraya yerleştirilir. Zorunluluk yok ancak /usr/bin gibi dizinler sistem tarafından işlenirler. Kendi betiklerini buraya koyabilirsin. Ancak istiyorsan tamamen farklı bir dizin oluşturup bunu kendi kullanıcı yoluna ($PATH) ekleyip, betikleri buradan da çalıştırabilirsin. Eğer aynı isimli uygulamadan /usr/bin altında yoksa doğrudan orayı da kullanabilirsin.

Konuyu etiketleyip kapatıyorum.