[Çözüldü] codec problemi

Başlatan mscelik, 27 Şubat 2010 - 15:26:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mscelik

Arkadaşlar selamlar,

Camtasia ile kaydedilmiş bir kaç video var. Video'yu açtığımda, codec eksik oldğunu söyledi ve yüklemek isteyip istemediğimi sordu

ve ok vermemin ardından, techsmith screen capture codec buldu ve yükledi. Ama video'yu oynatmak istediğimde düzgün olarak görüntülenemiyor.

Bu yüklenen codec'i kısa yoldan kaldırmanın yolu nedir acaba? Ya da güncelleyip başka bir şekilde video'yu düzgün görüntülemenin yolu ne olabilir?

Yardımlarınızı bekliyorum. Konu ile ilgili forumda arama yaptırdım ama benzer problem bulamadım tscc ile ilgili.

Saygılar.

zeitgeist

Camtasia uygulamasının Linux sürümü var mı?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

barış

kaldırmak için uçbirime
sudo apt-get remove paket-adi yazman yeterli olacaktır.

mscelik

Alıntı yapılan: zeitgeist - 27 Şubat 2010 - 15:35:26
Camtasia uygulamasının Linux sürümü var mı?

Hayır yok. Linux videoları indirdim CBT'nin. 01. Introduction to Using Linux.avi dosyaları. Bildiğim kadarıyla gerekli codec ile windows altında çalışıyor, ubuntu için camtasia player da yüklemem mi gerekiyor?

Alıntı yapılan: barışubuntu - 27 Şubat 2010 - 15:37:52
kaldırmak için uçbirime
sudo apt-get remove paket-adi yazman yeterli olacaktır.

Yüklü codec nerden görebiliyorum ki?

eribol

heartsmagic

Mplayer ile denedin mi?
sudo aptitude install mplayer ile kur paketi. Ardından video neredeyse orada mplayer ile açmaya çalış. Diyelim ki Masaüstünde:
mplayer ~/Masaüstü/video.avi

Niye mplayer diyorum? Çünkü destek var gibi görünüyor:

mplayer -vc help | grep camtasia
Alıntı Yapffcamtasia  ffmpeg    working   FFmpeg TechSmith Camtasia Screen Codec  [camtasia]
camtasia    vfw       working   TechSmith Camtasia Screen Codec  [tsccvid.dll]

Fakat sen ubuntu-restricted-extras paketini de kur her şeyden önce:
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

Gerçi bu paket JRE gibi şeyleri de kuracaktır. Fakat en nihayetinde bunlara da başka zaman ihtiyacın olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeitgeist

Alıntı yapılan: mscelik - 27 Şubat 2010 - 15:40:23
Hayır yok. Linux videoları indirdim CBT'nin. 01. Introduction to Using Linux.avi dosyaları. Bildiğim kadarıyla gerekli codec ile windows altında çalışıyor, ubuntu için camtasia player da yüklemem mi gerekiyor?

Yüklü codec nerden görebiliyorum ki?

Şimdi anladım. Ben Ubuntu'da Camsatia uygulamasını kurdun ve kayıt ettiğin dosyaları açamıyorsun sanmıştım.

Windows altında bahsedilen uygulamayla düzenlenmiş videoları izlemek için daha önce kurduğum hepsi bir arada codec paketleri dışında bir codec kurmuyorum, sonuçta avi dosyası bunlar. ubuntu-restricted-extras komutuyla codecleri yüklemiş miydin?

Not: @heartsmagic önce davranmış.)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

mscelik

@zeitgeist ubuntu-restricted-extras kurulu.

@heartsmagic teşekkürler, mplayer ile çalışıyor problemsiz bir şekilde.

Tek bir codec ile bütün playerlarda çalıştırma gibi bir lüksümüz yok mu bu arada?

darkfriairs

kodec kurulu ise bütün oynatıcılar çalıştıracaktır.

heartsmagic

Söylendiği üzere eğer ilgili "codec"ler kuruluysa becerikli tüm oynatıcılarda sorun olmaması lazım. Bir ihtimal video çıkışları ile sorun olabilir. Sen başlığı açtığında hangi oynatıcıyla denemiştin çalıştırmayı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mscelik

Temiz kurulum yaptım tekrardan ve sadece restricted extras kurdum(8.10 kurdum). Şu an bir problem yok. Tüm playerlar ile sorunsuz şekilde çalışıyor. Fn tuşlarından sadece wireless çalışmıyor bu arada bunun için yapılacak bir şey anladığım kadarıyla. 9.10 kurduğumda da ekran parlaklığı çalışmıyordu.
Neyse, teşekkürler cevaplar için.