[Nasıl] Ubuntu'da Türkçe karakter kullanamıyorum?

Başlatan kurch, 08 Haziran 2008 - 13:10:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kurch

Arkadaslar ubuntuda klavyenin Turkce karakterlere uyumlu olmasini nasil saglarim?

erginemr

Merhaba,

Tam olarak probleminiz nedir? Türkçe karakter sorununu Gnome masaüstünde mi, yoksa terminalde (konsolda) mı yaşıyorsunuz?

Ubuntu (başlat menüsü, vb.) Türkçe mi?

kurch

Yani sunu diyeyim ben bu ubuntuya daha yeni basladim ingilizce olarak kurdum ama mesala klavyede nokta tusuna basinca / bu cikiyor.

dubluwe

klavye ayarlarindan güzel dilimizin klavyesini ayarlayabilirsin, benim klavyemde almanca ama Türkce karakter gerektiginde belirledigim kisayol ile geciyorum Türkce klavyeye.
Allah boş duranı değil, koşturanı sever.

kurch

erginemr

İşe yaradı mı; bir dener misiniz? Aksi takdirde yapmanız gerekenleri uzun yoldan, detaylı olarak yazacağım.

erginemr

Ubuntu kurarken Türkçe kurulum seçtiğim için sonradan nasıl eklenir bilmiyorum. Ancak:
http://blog.andrewbeacock.com/2007/01/how-to-change-your-default-locale-on.html
kaynağından aldığım bilgilere göre:

1. Konsoldan (Alt+F2 -> gnome-terminal) aşağıdaki komutla ilgili dosyayı açın:
gksu gedit /var/lib/locales/supported.d/local

ve içeriğini şu şekilde değiştirin (kopyala-yapıştır):
tr_TR.UTF-8 UTF-8
en_US.UTF-8 UTF-8

Böylece Türkçe'yi mevcut dil desteğine eklemiş olduk.

2. Sonra değişikliği işlemek için, yine konsoldan aşağıdaki komutu girin:
sudo dpkg-reconfigure locales

3. Şimdi varsayılan dili değiştirmek için, aşağıdaki dosyayı düzenlemek üzere açın:
gksu gedit /etc/environment

ve içeriğini şu şekilde değiştirin (kopyala-yapıştır):
PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games"
LANGUAGE="tr_TR:tr:en_GB:en"
LANG="tr_TR.UTF-8"

4. Aynı şekilde konsoldan aşağıdaki dosyayı açın:
gksu gedit /etc/default/locale

ve var olan tek satırı şu şekilde değiştirin (kopyala-yapıştır):
LANG="tr_TR.UTF-8"

Böylece varsayılan dili Türkçe yapmış olduk.

5. Bu aşamada bilgisayarınızı yeniden başlatın. Konsoldan "locale" komutunu çalıştırarak varsayılan dilin Türkçe olduğunu teyit edin.

6. Gnome masaüstünde ise, Menü -> Sistem -> Tercihler -> Klavye aracının "Düzenler" sekmesinde klavye ve dil ayarlarını aşağıdaki gibi yapın (klayve 105 tuşlu uluslararası PC / Türkçe Q şeklinde olmalı):

[IMG]http://img80.imageshack.us/img80/2492/ekran1cn9.th.png[/img]

7. Sonra Sistem -> Yönetim -> Dil Desteği aracını açın ve Türkçe'yi aşağıdaki gibi ekleyin:

[IMG]http://img80.imageshack.us/img80/3054/ekran2an4.th.png[/img]

Bu işlem, Ubuntu ve program menüleri ile yardım dosyalarını Türkçe yapacak.

8. Ctrl+Alt+BackSpace ile X sunucusunu yeniden başlatın. Menüleri ve Türkçe karakterleri (Alt+F2 -> gedit ile Gnome Editör'ü açarak) yazabildiğinizi teyit edin.

9. Eğer hala sorun varsa, X ayar dosyanızı Türkçe klavye ile düzenlemeniz gerekebilir. İlgili ayar dosyası "/etc/X11/xorg.conf" ve Türkçe klavye ile ilgili satırlar:
Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "tr"
EndSection

Dosyayı root yetkileriyle, düzenlemek üzere açın:
gksu gedit /etc/X11/xorg.conf

ve Section "InputDevice" bölümünün içeriğini yukardaki gibi olacak şekilde düzenleyin, sonra kaydedip X sunucusun Ctrl+Alt+BackSpace ile yeniden başlatın.

10. Son olarak, çok gerekli değil ama; Ctrl+Alt+F1-F6 ile ulaşabileceğiniz sanal terminallerde Türkçe yazı karakterlerin düzgün görünmesini sağlamak için:
sudo dpkg-reconfigure -plow console-setup

komutunu girin. Açılan ayar ekranlarında, klavye olarak "Generic 105-key (Intl) PC", keyboard origin ve layout olarak "Turkey", encoding olarak "UTF-8", characters olarak "#Latin-1 and Latin-5 western Europe and Turkic languages", fonts olarak "Fixed" seçin.

Yaptığınız seçimlere göre kernel açılış dosyası (initrd.img) kendini güncelleyecek. Bu işlem yaklaşık 1 dakika sürüyor, kesmeden sabırla beklemelisiniz. Yoksa sistem bir daha açılmaz ve Live CD kullanarak uzun işlemlerle tamir etmeniz gerekebilir.

* her şey yolunda gittiyse, artık konsolda da Türkçe karakterler kullanabiliyor olmanız lazım.

munirekinci

@enginmer
Elinize sağlık, umarım sorunu olan arkadaşlar faydalanır.