uçbirim de kod yazamıyorum

Başlatan captain_turkiye, 25 Şubat 2010 - 19:17:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

captain_turkiye

ben ubuntuyu yeni yükledim. onun için pek bir bilgim yok.

ben uçbirimi açıyorum. vi dosyaismi.c yazıp giriyorum ama sonra i ye basınca insert moduna gelmiyor. okulda böyle yapıyorduk.

özgürubuntu

hitokiri

Alıntı yapılan: captain_turkiye - 25 Şubat 2010 - 19:17:16
ben ubuntuyu yeni yükledim. onun için pek bir bilgim yok.

ben uçbirimi açıyorum. vi dosyaismi.c yazıp giriyorum ama sonra i ye basınca insert moduna gelmiyor. okulda böyle yapıyorduk.
http://www.belgeler.org/lis/archive-tlkg-lis-7.2.html#id1  
Sanırım bahsettiğiniz şey tamda burdaki anlatım ,

captain_turkiye

yazı moduna geçip bir şeyler yazıyorum ama backspace tuşuna, oklara filan basınca sapıtıyor.

hitokiri

h tuşuyla backspace aynı işe yaramıyor mu ?
x le de siliyor.
Burayı iyice okumak lazım anlaşılan :D

captain_turkiye

yazı modunda backspace silme işi yapması lazım ama onun yerine bir kere geri gidiyor. oklar ise abuk subuk harfler yazdırıyor. oklar çok önemli değil mi?

birde :wq deyince kaydetip çıkıyor. ama nereye kaydediyor. onu bulup yollamam gerekiyor.

hitokiri

Alıntı yapılan: captain_turkiye - 25 Şubat 2010 - 22:59:38
yazı modunda backspace silme işi yapması lazım ama onun yerine bir kere geri gidiyor. oklar ise abuk subuk harfler yazdırıyor. oklar çok önemli değil mi?

birde :wq deyince kaydetip çıkıyor. ama nereye kaydediyor. onu bulup yollamam gerekiyor.
İlk dediğin hakkında backspace ile üstüne geldiğin harfi seçiyor başka bi şey yazarsan değiştiriyor;
Kaydetme komutunu verdiğin sırada hangi dizindeysen (cd komutuyla hangi dizine geçtiysen, hiç kullanmadıysan /home/kullanıcın , root olduysan /root dizinlerinde olabilir. )

captain_turkiye

karakterleri yenileriyle değiştiririm ama peki satırları nasıl sileceğim?

hitokiri

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.