[Çözüldü] Flash belleğe kurulan Ubuntu'da değişiklik yapamıyorum

Başlatan mensch, 24 Şubat 2010 - 16:37:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mensch

ÜStadlar dün akşam flash disk'ime ubuntuyu kurdum öğrendikçe daha çok hoşuma gitti ancak şöyle bir problemim var ben ubuntuyu yanımda taşıyabilmek için flash'a kurdum ancak makine yeniden başlayınca hiç bir özelleştirmem kayıt olmamış gibi ubuntuyu sanki yeni kurmuşum gibi başlıyor. Acaba flashdan kullandığım ubuntu üzerinde ayar yapmammı gerekiyor yoksa flash'a farklı bir ubuntu sürümü mü kurmalıyım. Teşekkürler. Kullandığım ubuntu serisi 9.10 (You are using Ubuntu 9.10 - the Karmic Koala - released in October 2009 and supported until April 2011.)

Not: Mesaja uygun baslik düzenlenmistir.

barış

Başlıklarda, Yardım vb. kelimeler kullanmamaya özen gösterelim
Ubuntu'yu nasıl kurdun flasha biraz daha açarmısın? Ubuntu'yu flash üzerinden mi kullanıyorsun? Yoksa Hard diskinde kurulu olan Ubuntu'mu kayıt yapmıyor?

hitokiri

Flasha kurarken ek boş alan ayırman gerekirdi ek alan olsaydı ayarlarını kayderdi(tabii usb başlangıç diski oluşturu kullanarak yaptıysan)
Bu konuda diğer alternatifleri forumda bulabilirsin. evet başlığıda düzeltsen tamamdır . :)

barış

Live Ubuntu kurduğundan şüpheleniyorum. Acaba flash diske live ubuntu kurulabiliyormu? Denemedim daha önce.

hitokiri

Alıntı yapılan: barışubuntu - 24 Şubat 2010 - 17:11:51
Live Ubuntu kurduğundan şüpheleniyorum. Acaba flash diske live ubuntu kurulabiliyormu? Denemedim daha önce.
Evet kuruluyor direk cd den yazdırabiliyorsun flash diske ek alan ayırınca da hem ayarlar kayıt oluyor hem de kurulum yapılabiliyor flasht tan :D

mensch

Yardımlarınız için teşekkürler, başlık açarken daha dikkatli olacağım. İnternetten "unetbootin-windows-latest" adlı programı  ve "ubuntu-9.10-desktop-i386.iso" dosyasını indirdim sonra unetbootin-windows-latest programını çalıştırdım ve ubuntu-9.10-desktop-i386.iso dosyasının yerini gösterdim sonrasını program kendi yaptı bana yer ayırmak istiyormusnuz filan gibisinden bir şey sormadı. Kullandığım ubuntu ingilizce. Sorun ne olabilir ne yapabilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Çrş 24 Şub 2010 23:30:32 GMT-2

Bu arada ]stadlar birsey daha eklemek istiyorum bu ubuntu kurulumumda masaustunde install ubuntu 9.10 diye bir dosya var ve buna basinca ubuntuyu hddye kurmak istiyor ben flashimda olmasini istiyorum

hitokiri

Valla windows üzerinden kurulum nasıldır bilemiyorum
flashtan ubuntuyu açıp
başka bi flasha sistem yönetim usb başlangıç diski oluşturu kullanarak  yapabilirsin alan ayırarak flash a kurma işlemini
Velhasılı bilemiyorum başka türlüsünü ,
Evet cin fikirli başka bi plan ise ubuntu canlı cd den sistemi açıp,
kuruluma girip kurulum alanı olarak flash hdd göstermek olabilir 2.5 gb dan fazlaysa kurulum yapabilir gerisini test etmek gerek ,
daha önce denedim ama benim flash 2 gb olduğundan olmadı o iş , kolay gelsin

mensch

Kullandığım flash 8 gb, bu dediklerinizi flashı değiştermeden yapabilrimiyim yani şu anki kurlu ubuntunun kendi içinden yapabilirmiyim?

hitokiri

evet yapabilrsin şu an kullandığın ubuntu flash ise dediğim yoldan başka bi flasha mümkün hdd de ise de aynı işlem ,
eğer aynı flasha kurmak istiyorsan canlı cd den şansını denemen gerek.

mensch

Peki çok teşekkürler bu dediklerini en yakın zamanda deneyeceğim ama önce boş bi cd bulmam gerek :D durumla ilgili gelişmeleri burada paylaşırım inşallah. Kolay gelsin....

hitokiri

Umarım çözülür sorunun belki o arada başka birileri gelir bi yöntem söyliyebilir öğrenmiş oluruz :D
Sanada kolay gelsin :D

mensch

Üstadlar dediğim sorunu hallettim sanırım ben flash'a iso dosyasının içeriğini kurmuşum, yani setup yapmadan kurmuşum doğal olarak filashdaki ubuntu içerisinde değişikliklerim kayıt olmuyordu, flash ubunutuyu kendi kurulumu ile kurdum şimdi çalışyor bir sorun yok. Teşekkürler kolay gelsin.