Bluetooth aygıt tanınmıyor (ACPI sorunu) - Monster W860CU

Başlatan serkandurusoy, 23 Şubat 2010 - 22:30:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serkandurusoy

Gerek bu forumu, gerekse internette bulabildiğim birçok Türkçe ve İngilizce kaynağı araştırdım ancak sorunuma maalesef henüz bir çözüm bulamadım.

Yeni satınaldığım Monster W860CU (Clevo tabanlıdır ve Clevo model numarası aynıdır) laptop üzerine önce Windows 7 Ultimate 64-bit ve ardından ikinci bir bölüm üzerine Ubuntu Desktop 9.10 64-bit kurdum.

Bu şekildeki konfigürasyonu zaten uzunca bir süredir farklı donanımlarla sorunsuz kullanmaktaydım.

W860CU modelinde Phoenix BIOS yüklü geliyor (en güncel sürüm yüklü) ve bluetooth için "CSR Bluetooth Radio" isimli aygıtı kullanıyor.

Bugün itibariyle temiz kurulum Ubuntu 9.10 ve tüm güncellemeleri yapılmış şekilde halen bluetooth aygıtım tanınmıyor.

Phoenix BIOS içeren Toshiba dizüstüler için geliştirilmiş Omnibook paketi dahil birçok çözüm önerisini denedim. Ancak maalesef bazı özel tuşlar (Hotkey) işlev görmüyor. Bunlardan şu an için bana tek sorun yaratan ve olmazsa zorlandığım Bluetooth (Fn+F12). Makine açılırken bluetooth kapalı oluyor ve işletim sistemi tarafından ACPI çağrısı ile açılması gerekiyor.

Kendimi bilinçli ve iyi bir kullanıcı olarak tanımlayabilirim ancak kesinlikle de linux konusunda uzman değilim. Yine de internette bulduğum muhtelif doküman ve kaynakları uygularken neyin doğru neyin hatalı olduğunu ayırt edebiliyor, geri alması güç değişiklikleri yapmaktan bilinçli olarak kaçınabiliyorum. Muhtelif işlemleri uygularken de kabaca ne yaptığımın farkında olabiliyorum.

Ancak maalesef ne denediysem bunu beceremedim. Konuyla ilgili en kabul gören çözüm olarak Omnibook'un bahsi geçiyor ancak yanlış değerlendirmediysem kernel 2.6.32 istiyor. Şu anda güncellemeler ile gelen en yüksek sürüm ise 2.6.31.19 ve sırf Omnibook çalışacak mı diye de güncelleme kuyruğuna girmemiş bir kernel'e yükseltme yapmak da bana pek sıcak bir fikir gibi gelmiyor.

Monster W860CU oldukça yeni bir dizüstü modeli olduğu için bu modelin anakartı ile bu sorunu tecrübe etmiş Linux kullanıcısının da az olduğundan yola çıkarak, belki bu forumda benimle aynı durumda ve sorunu çözmüş birisi olacağını ümit ediyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler.

heartsmagic

Üst seriden bir kernel sürümü yüklemek sistemde soruna neden olmaz. Yüklersin ve sistemi o kernelle açarsın. En kötü o kernelle sistem açılmaz. Fakat bu sorun değil, nihayetinde eski kernellerin yerinde duruyor olacaktır. Bu nedenle 2.6.32 serisini deneyebilirsin. Bunun için güncelleme beklemene gerek yok:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14348.msg175350.html#msg175350

Ardından:

sudo update-grub2 dersen muhtemelen yeni kernel Grub dosyana girer. Girmezse de elle eklemen oldukça kolay.
Umarım yeni kernelle sorunun çözülür.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

serkandurusoy

maalesef 2.6.32 sorunu cozmedi. bilgisayarim gozle gorulur derecede hizlandi ancak.

kernel guncellemesi grub'i da otomatik guncelledi.

omnibooku yeniden kaynaktan derledim ancak sorun cozulmedi.

heartsmagic

Birçok şeyi denedim olmadı dediğin için açıkçası aklıma bir şey gelmiyor. Hani bakınayım diyorum ama neleri denediğini de bilmiyorum. Kabaca aktarır mısın buraya?

serkandurusoy

/etc/init.d/bluetooth script'i ile denedim, calismiyor, status'unde aygiti bulamiyor

lsusb ve lspci ile cikti alindiginda listede bluetooth ile ilgili birsey gorunmuyor

toshset ile calistirilamiyor

omnibook ile 32 kerneli uzerinde kaynaktan derledikten sonra geldigim son nokta

sudo modprobe omnibook ectype=14

son komutu uygulandiginda konsolda hicbir hareket olmuyor, tekrar imlece dusmeden oylece bekliyor ama bu arada bluetooth da aktive olmuyor. bir oncdeki kerneldeyken bu komutu yazdigimda hicbirsey yapmadan hemen tekrar yeni komut satirina dusuyordu.

eger bilgisayarin genel durumunu gosteren ve ciktisini buraya eklememi istediginiz komut dizileri varsa soyleyin lutfen, ben de hemen gerekli bilgileri sizle paylasayim.

en nihayetinde su an da bluetooth kullanmiyorum bu duru cozulene kadar, ama tabii ki cozulmesi sadece benim degil, bu sorunu yasamkta veya ileride yasayacak olan kisilerin de faydasina olacaktir.

heartsmagic

Ben de bir Lenovo Y530 sahibiyim ve Bluetooth kullanamıyorum şu anda. modprobe ile yüklediğin modülde sorun var demektir şu an. Eğer alt satıra düşmüyorsa bir gariplik vardır. Gerçi modül olmasa sistemde bulamadım der, beklemesi çok garip cidden. Son zamanlarda bluetooth sorunlarımız artmaya başladı.

serkandurusoy

omnibook'un kaynaktan derlenmesi icin gerekli paketlerin arasinda linux-source da geciyor, ben 32 kernelinin source'unu kurmamis olabilirim, yalnizca header ve image kurdum sanirim. bugun firsat bulabilirsem guncel kernel'in de kaynagini indirip omnibook'u tekrar derleyecegim, bakalim belki bir sonuc alirim. bir hata vb olsa daha kolay ancak dediginiz gibi sadece bekleme yapmasina aciklama getirmek cok zor.

tam olarak emin olamadigim bir diger konu da, bu yasanan bluetooth sorununun kernel sorunu mu yoksa ubuntu spesifik bir dagitim sorunu mu oldugu. acikcasi sirf bunu denemek icin yeni bir kurulum yapmayi da fazla vakit kaybi goruyorum.

sanirim tam olarak bir tikanma noktasindayiz maalesef.

heartsmagic

Dediğim gibi şu an ben de kullanamıyorum dahili Bluetooth'u. Başkaları da var. Gerçi ben araştırma işini hiç girişmedim zira ihtiyacım olmuyor.
omnibook için kernel source paketi gerekliyse zaten derlenmez sana hata döndürür diye düşünüyorum.