VCD İzleyemiyorum

Başlatan XRumer, 19 Şubat 2010 - 17:11:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Arkadaşlar iki yıldır Linux kullanıcısıyım, iki yıldır ne yazık ki Ubuntu'da sorunsuz bir şekilde VCD izleyemiyorum. Vlc, VCD'leri takılarak çalıştırıyor, SMplayer ise bir türlü tam ekran yapamıyor. DVD'ler ise sorunsuz. Sorun cd'de diyeceğim ama Pardus, Mandriva, Windows ve bir VCD oynatıcıda gayet güzel çalışıyor.

Neden böyle ne yapabilirim, Ubuntu'da mı sorun var yoksa yazılımlarda mı?

barış

Bu konu forumda çok tartışıldı arama yaparsanız görebilirsiniz. Çözümler de mevcut. Ancak karışık bir şey, aynı sorunu ben de yaşıyorum çözümünü ise bulamadım/yapamadım.
Video çıkışını değiştirmeyi denersen olabilir belki...

XRumer

Aradım ama işe yarar bir şey bulamadım. Vlc'den vazgeçtim. Smplayer düzgün çalıştırıyor ama görümtü tam ekran olmuyor. Zaten Smplayer Ubuntu'da diğer dağıtımlara göre bayağı sorunlu.

BayboraKaan

Mplayer denediniz mi ya da Film Oynatıcı sorunlar hep aynı mı?

XRumer

Mplayer hiç oynatmıyor. Film oynatıcı da sorunlu çalıştırıyor, ileri geri de saramıyor.

BayboraKaan

XRumer

Mplayer'in bende verdiği hata o değil.

Ayrıca şimdi farkettim, Smplayer sadece VCD'lerde değil her şeyde tam ekran olmuyor.

BayboraKaan

Mplayer deneyin onda sorun yok. Smplayer bende kurdum bu konudan sonra evet bende de tam ekran olmuyor.

heartsmagic

mplayer vcd://1 -fs
mplayer vcd://2 -fs
ile dener misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

Bu komutlardan ikincisi ile çalışıyor ama ekranın ortasında küçük bir görüntü olarak kalıyor. Ekranın tamamını doldurmuyor.

barış

XRumer aynı sorun bende de var. Tam ekran yapınca da ağır çekim oynatıyor. :( Denedim ben olmadı...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Şubat 2010 - 11:07:29

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,16417.new.html#new
buraya bak mesela.

XRumer

Ben de tam ekran yapınca ağır çekimi durumu olmuyor. Ben de olan şey şu: Pencere tam ekran olabiliyor, ama videonun boyutu değişmiyor.

heartsmagic

Smplayer'da video çıkışını değiştirince bir düzelme oluyor mu?

XRumer

heartsmagic

Aslında uzun zamandır VCD izlemeyi denemedim. Buraya son zamanlarda deneyenlerden bir geri bildirim istesek?

6630

ubuntu 10.10 oldu hala vcd için çözüm üretilemedi. zor zar yetkli degilsiniz hatasını açıyorum filmi açtırıyorum 10 dakikada ama filmi ileri geri sardırmıyor. vcd izlemek için windowsu silmemek lazım.
vlc, totem, smplayer açmayı başaramadı. cd penceresinde vcdyi oynat dedim yine yetkisizsiniz hatası verdi. nasıl açtım bilemiyorum ama ileri geri sardırmıyor.

barış

@6630, bir yol gidilmiş demek ki :D eskiden çok sorunluydu. Ancak belirteyim, artık DVD'ler bile tedavülden kalkıyor, blu ray geliyor yavaş yavaş. VCD'yi de düzelteceklerini sanmıyorum. Çabalamazlar diye düşünüyorum.

Gombrich

Alıntı yapılan: 6630 - 24 Mart 2011 - 21:25:57
ubuntu 10.10 oldu hala vcd için çözüm üretilemedi. zor zar yetkli degilsiniz hatasını açıyorum filmi açtırıyorum 10 dakikada ama filmi ileri geri sardırmıyor. vcd izlemek için windowsu silmemek lazım.
vlc, totem, smplayer açmayı başaramadı. cd penceresinde vcdyi oynat dedim yine yetkisizsiniz hatası verdi. nasıl açtım bilemiyorum ama ileri geri sardırmıyor.

VCD izlemede bir sorun yok. Vlc player yüklüyse, medys/gelişmiş dosya aç seçeneğinden vcd yi işaretleyip oynat demeniz yeterli.

6630

vlc cd aç yöntemi işe yaradı teşekkürler.
aynısını ubuntunun öntanımlı video oynatıcısı ile yaptığımda ileri geri sarma işlevi çalışmyor. ilginç şekilde cdnin içine girip .dat uzantılı dosyayıda oynatmıyor ama dediğiniz şekilde çalıştı.