[Çözüldü] DVD-ROM Sürücü Çalışmıyor

Başlatan euphoria, 18 Şubat 2010 - 12:13:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

euphoria

Ubuntu 9.10 kullanıyorum. Daha önce normal bir şekilde çalışan DVD sürücüm çalışmamaya başladı. IDE bağlantılı LG marka bir DVD sürücüye sahibim. Bu sürücüyü master ve slave olarak bağladım yinede çalışmadı. Evdeki 9.04 yüklü diğer bilgisayara bağladım ordada çalışmadı. Tabi bozuk olma ihtimalide var. Windows yüklü makinaya bağlama fırsatım olmadı. DVD sürücüye bir DVD taktığımda masaüstüne gelen kısayol gelmiyor ve menude Yerler'den cdrom0'a tıkladığımda "cdrom0 bağlanamıyor mount:özel aygıt dev/scd0 yok" uyarısı alıyorum. Hata nerede olabilir?
Linux değil GNU/Linux!

garafatma

Eğer başka bir bilgisayara bağladıktan sonra çalışmadıysa nsaki DVD-Rom bozulmuş gibi?

Bence yenisini alabilirsin
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

euphoria

Bozulmamışta olabilir. Yenisini almadan önce belki başka bir çözüm yolu olan vardır. (keiser_soze yanlış anlama lafına karşılık söylemiyorum)
Linux değil GNU/Linux!

garafatma

Yok yok anlamadım yanlış :)

Ancak başka bir bilgisayarda çalışmaması aklıma bozulduğu anlamını getirdi. 3. bir bilgisayarda deneme fırsatın nedir?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

euphoria

Bugün Windows yüklü makinada denemeye çalışacağım bakalım orda ne olacak...
Linux değil GNU/Linux!

euphoria

DVD-ROM'u Windows yüklü makinada deneme fırsatım oldu ve cihaz sorunsuz olarak çalıştı. Benim tahminime göre çalışmamasının iki nedeni olabilir: ubuntu yada BIOS. dmesg|grep CD kodunun çıktısı [    0.000000]   C0000-CDFFF write-protect
şeklindedir. Bu sorun nasıl çözülebilir?
Linux değil GNU/Linux!

localhost

BIOS ayarlarini default yapip deneyebilirsiniz. Diger secenek mainboard icin varsa günce bir BIOS güncellemesi yapabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

euphoria

BIOS ayarlarını öntanımlı hale getirdim ve BIOS sürümüm zaten en güncel durumda (Gigabyte anakartım var BIOS F14 te). Bir önceki mesajda yazdığım kodu yorumlayabilecek yada başka bir kod yada yolla çözüm bulunabilir mi acaba?
Linux değil GNU/Linux!

euphoria

Bu sorunu internette araştırdım. ACPI özelliğini off yaparak (satır sonuna acpi=off yazarak) sorunun çözüldüğü yazıyor. Yalnız acpi özelliğini nereden off yapacağımı bilmiyorum. Bu özelliğin nereden off yapılacağını bilen var mı?. Boot->Grub dizininin içinde menu.lst dosyası bulunmaktadır oradan yapılabilir diyor fakat bende öyle bir yer yok (sudo nautilus yazıp girdim). Sanırım acpi özelliğini off yaparsam sorun çözülecek, yardımcı olursanız sevinirim...
Linux değil GNU/Linux!

erginemr

Yalnız, acpi=off yaparsanız (geçici bir deneme yapmak için Grub açılış menüsünde açılış parametrelerinin sonuna yazabilirsiniz), bu sefer güç yönetimi devredışı kalacak ve bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini kullanmak zorunda kalacaksınız.

heartsmagic

Yeni dosyamızın yeri:
/boot/grub/grub.cfg
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

euphoria

Askerlik işlemlerimden dolayı bilgisayar ve forum ile ilgilenenedim. Hata IDE kablosundaymış. DVD-ROM'a yeni bir IDE kablosu taktım ve şu an sorunsuz çalışıyor...İlgilenenlere teşekkürler...
Linux değil GNU/Linux!