[Çözüldü] Ubuntu Yükleme Sorunu

Başlatan hayaxi, 16 Şubat 2010 - 15:29:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hayaxi

Öncelikle herkeze selam...Arkadaşlar forumda yeniyim.Daha önce böyle bir konu açıldıysada ben görememiş olabilirim kusuruma bakmayın!!!Sorunuma gelince Xp yüklü bilgisayarıma Virtualbox kullanarak Linux(unbutu 9.10) yüklemeye kalktığımda şöyle bir sorun ile karşılaşıyorum:This kernel requires an x86-64 CPU, but only dedected an i686 CPU. Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.Sorunla alakalı yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

heartsmagic

İşlemcin 32bit ancak 64bit'lik bir Ubuntu kurmaya çalışıyorsun. i386 isimli ISO'yu indirmen lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hayaxi

İşlemcim amd athlon 64 x2 buda 64 bit i destekliyor demek değilmidir + Virtualbox ile değilde normal olarak dvd den başlattığımda pc yi kurulum gerçekleşiyor.Bende çözemedimya neden böyle yaptığını...

heartsmagic

Üzgünüm, Virtualbox kısmını es geçmişim ben.
Geçenlerde yine böyle bir soru gelmişti. Eski sürümlerde Virtualbox 64bit'e destek vermiyordu, fakat yeni sürümlerde veriliyor diye görmüştüm ben. Kullandığın sürüm nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hayaxi

VirtualBox 3.1.4 for Windows hosts x86/amd64 şu an bu surümü kullanıyorum...

Alquimista

aynı sürümü bende kullanıyorum ve 64bit sistemler yüklenemiyor VirtualBox'a ne yazık ki.

http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

bu adreste yani VirtualBox'ın resmi sitesinde Linux ya da Windows için olan VirtualBox'ın en son sürümü 3.1.4 zaten ve aynı sorun bende de var. İnternette çok araştırdım ben bu konuyu, 64 bit sistem kuranlar var (Örnekse Linux host'a win 7 64bit'i kurmak) ama ben kesinlikle kuramadım, ne ayar yaptıysam, nasıl yüklediysem nafile. VirtualBox'ın böyle bir problemi var, eğer imkanın varsa 32bit olarak dene bence.

Netice de bu sorun Ubuntu'nuza kurduğunuz VirtualBox ile ilgili değil zaten, kaldı ki Windows ile ilgili de değil; direk olarak VirtualBox ile ilgili bir durum. Bu konuda pek kesin bir öneride bulunulması zor olur burada.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

hayaxi

Peki 32bit Linux`u VirtualBox a kurabilirim sorunsuz dimi? Birde 32bit ile 64bit Linux(ubuntu) arasında ne gibi farklılıklar olur?

Alquimista

Tabi ki kurabilirsiniz, 64 bit'de kurabilmeniz gerekiyor normalde ama öylediğim gibi VirtualBox ile ilgili bir sıkıntı var. Ben hiçbir 32 bit sistemde sorun yaşamadım mesela.

32 bit ile 64 bit arasındaki farkları forumda bir çok başlıkta konuşuldu daha detaylı bilgiyi istersen oralardan alabilirsin. Ama kısaca kendimce söylersem eğer 64 bit bir Ubuntu kullanman eğer ki bilgisayarını çok yoracak programlar kullanıyorsan (grafik tasarım, video düzenleme gibi) daha verimli kullanmak adına faydalı olur. Ama sistemini çok zorlayacak işlemler yapmıyorsan hemen hemen hiçbir fark yok arada.

Bu arada Ubuntu'yu harddiskinin 15gb gibi küçük bir kısımını ayırarak kurman bence çok daha faydalı olur. VirtualBox'da sadece Ubuntu değil diğer herhangi bir sistemide kullanırken o sistemin tam performansını alamazsın zaten. Bu da aklında bulunsun bence bir öneri olarak.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

bytan

32 bit sanal makinaya 32 bit sistem kurabilmen gerekir. 32 bit ile 64 bit arasındaki farklarla ilgili olarak:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,919.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9937.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10068.0.html

Not. @AlmaMorena'da benden önce davranmış.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

hayaxi

Hmm ozaman şöyle bir şey yapsam uygundur sanırım...Düşüncem harddisk`im şu anda ikiye bölünmüş durumda,ben 64bit Linux`u hard diskin bölümlenmiş kısmına direk olarak kursam,Xp üzerinden de Virtualbox ile sanal makine oluşturup 32bit sürümü kursam sorun yaratmaz sanırım.Hem 32bit ile 64 bit Linux farkını kullanarak tespit ederim...Sizce?

Alquimista

Gayet güzel bir fikir, wubi'siz virtualbox'sız bir kurulum sizi her zaman daha mutlu edecektir. 32 bit'i denemenize gerek bile kalmayacak inanın, ama bakın yine de elbette.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: hayaxi - 16 Şubat 2010 - 22:08:05
Hmm ozaman şöyle bir şey yapsam uygundur sanırım...Düşüncem harddisk`im şu anda ikiye bölünmüş durumda,ben 64bit Linux`u hard diskin bölümlenmiş kısmına direk olarak kursam,Xp üzerinden de Virtualbox ile sanal makine oluşturup 32bit sürümü kursam sorun yaratmaz sanırım.Hem 32bit ile 64 bit Linux farkını kullanarak tespit ederim...Sizce?

Test sonucunda 64 bit'en memnun kalırsınız. Çünkü Virtualbox'tan tam verim alamazsınız. Bildiğim Virtualbox ekran katının 3D desteğini tanımıyor. Ayrıca Ram kaybınızda olacak. 64 bit'lik sistemde tüm Ram'i kullanırken 32 Bit'te sadece ayırmış olduğunuz Ram'i kullanacaksınız. İki sistemi de aynı şartlarda test edebilmeniz lazım ki işte o zaman farkı görün.

hayaxi

Ubuntu 64bit i şu anda kurmuş bulunmaktayım...Hayırlısı bakalım ilk defa linux kullanıcam...Yardım ve önerileriniz için hepinize teşekkür ederim arakadaşlar...SAYGILARIMLA!!!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Şubat 2010 - 20:10:53

Arkadaşlar kusuruma bakmayın bir sorum daha olucak bu konu altinda...Terminale nasıl girebilirim nerde bu terminal  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Şubat 2010 - 20:46:27

Sanırım forum`u incelemekte fayda var... Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim  ;D... Tekrar teşekkürler!!!

Alquimista

Alıntı yapılan: hayaxi - 17 Şubat 2010 - 19:31:30
Arkadaşlar kusuruma bakmayın bir sorum daha olucak bu konu altinda...Terminale nasıl girebilirim nerde bu terminal  :)

Uygulamalar / Donatılar / Uçbirim (Uçbirim, terminal olarak aradığınız uygulama)

Acemiler İçin İlk Durak (Wiki Sayfası)

İlk olarak biraz forumu gezin, acemiler için hazırlanmış kısımları okuyun. Forum kurallarına dikkat edin. Wiki'yi gezin. Sudo'yu indirin =)

Sormadan önce biraz okursanız, daha hızlı aradığınız cevaplara ulaşacaksınız.

hayaxi

Ewet forum`u gezerek aradıklarıma ulaşıcağımı az önce anlamış bulundum...Neyse bu konu altındaki sorunum çözülmüş durumdadır...Yardımlarınız için tekrar teşekkürler Ubuntu Türkiye Ailesi :-*