Grub2 Windows Xp sorunu

Başlatan eribol, 16 Şubat 2010 - 01:11:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eribol

Bu akşama kadar herhangi bir göze çarpan sorun yoktu. Bende tutup tüm yükseltmeleri kurdum. Unutmadan Sistem 10.04 kaçıncı alpha sürümü bilmiyorum. Ancak grub-pc programı kurulurken yapılandırma istedi. Yapılandırmada grubun kurulacağı diskleri sordu. Bende hem /dev/sda hem de /dev/sda1 seçtim. Burda herhangi bir sorun çıkmasın diye tekrar bir yapılandırma yaptım ve sadece /dev/sda seçtim. Sorun çıkarmadı ve bütün işlemleri yerine getirdi. Bütün çekirdekleri de gördü. Lakin şimdi grub.cfg ye eklediği Xp açılmıyor. Tıklıyorum hiçbir uyarı vermeden tekrar grub yükleniyor. Lazım olur diye
Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        2804    22523098+   c  W95 FAT32 (LBA)
/dev/sda2            2805        5991    25599577+  83  Linux
/dev/sda3            5992        6118     1020127+  82  Linux takas / Solaris
/dev/sda4            6119       14593    68075437+   5  Ek
/dev/sda5            6119       14593    68075406   83  Linux

grub.cfg de windows bölümü
Alıntı Yapmenuentry "Windows XP Media Center Edition (on /dev/sda1)" {
   insmod fat
   set root=(hd0,1)
   search --no-floppy --fs-uuid --set 9e4b-2f1d
   drivemap -s (hd0) ${root}
   chainloader +1
}
blkid sorunu olabilir diye düşünenler içinde;
eribol@eribol-laptop:~$ sudo blkid
/dev/sda1: LABEL="ACER" UUID="9E4B-2F1D" TYPE="vfat"
/dev/sda2: UUID="5388f3a0-ecf4-4f7e-a869-41f55c49b6fa" TYPE="ext4"
/dev/sda3: UUID="9234b288-de2e-4453-a859-bda891c6f9cc" TYPE="swap"
/dev/sda5: UUID="4140cd1b-d046-47cc-9b0a-e781a8f224bf" TYPE="ext2"

Şimdiden teşekkürler.

Alquimista

Bu konuda bilgili arkadaşlar daha net yardımlarda bulunabilirler size ama benim gözüme şunlar takıldı:

Alıntı Yapmenuentry "Windows XP Media Center Edition (on /dev/sda1)" {
   insmod fat
   set root=(hd0,1)
   search --no-floppy --fs-uuid --set 9e4b-2f1d
   drivemap -s (hd0) ${root}
   chainloader +1
}

koyu renkli kısım ile blkid çıktınızda büyük küçük harf farkı var, bir etkisi olur mu bilmiyorum ama. o kısmı 9E4B-2F1D olarak büyük harfli olanlar ile değiştirirseniz bir faydası olabilir belki.

Bir de, daha önce bir dağıtımı grubuma eklerken bu menuentry kısımında set root=(hd0,1) olan kısım bu şekilde doğru kısımı göstermesine rağmen açılmıyordu ve ben bu kısımı örnekse sizin ayarlarınıza göre set root=UUID=9E4B-2F1D olarak değiştirdiğimde açabilmiştim. yani UUID olarak belirttiğimde açılıyordu, bir ihtimalle bu şekilde yardımcı olabilir size.

Bir de dikkatimi çekti de XP'de ntfs dosya sistemi var, sizin fdisk çıktınızda neden fat32 yazıyor acaba. Öyle gözüme takıldı bu sadece. Bu grub hataları ile öyle çok uğraştım ki ne görsem paylaşmak istiyorum =)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

eribol

Dediklerinizi eve gittiğimde deneyeceğim ve sanırım olacakta. Hiç o şekilde aklıma gelmemişti.
Alıntı yapılan: AlmaMorena - 16 Şubat 2010 - 04:44:07
Bir de dikkatimi çekti de XP'de ntfs dosya sistemi var, sizin fdisk çıktınızda neden fat32 yazıyor acaba. Öyle gözüme takıldı bu sadece. Bu grub hataları ile öyle çok uğraştım ki ne görsem paylaşmak istiyorum =)
Benimde ilk yapmak istediğim ayar oydu ama tutmadı. Sonra fdisk ile görünce karışmadım. Zİra laptop'ta hazır gelen iso kalıbı otomatik biçimlendirip kurulumu yapıyor. Yani benim ayarladığım bir şey değil.

eribol

Hiçbir deneme durumu düzeltmedi. Bende baştan windowsu kurdum. Kurulumda mbr'ye karışmadığı için sadece uuid kısmını değiştirince açıldı. Anlamadığım ben ubuntuyu yükselttim windows açılmadı. Ama windowsu kurunca sorun düzeldi. Herhalde en son kullandığımda birşeyler ters gitmiş ve benim dikkatimden kaçmış.

heartsmagic

Bazen blkid'in verdiği UUID'ler doğru olmayabiliyor. Gerçi o bölümlerle oynandığında oluyor. Hani forumda görmüşlüğümüz var. Fakat burada bölümlerle de oynanmış, olan sadece Grub güncellemesi. İlginç bir problemmiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.