[Çözüldü]Flash uygulamalarını açamıyorum.

Başlatan ImpossibleIsNothing, 15 Şubat 2010 - 14:58:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ImpossibleIsNothing

Merhaba Arkadaşlar

Yaptığım şey tam manası ile aptallık desem yeridir. İşi acemiliğime vereceğim ama yok ben bir *****ım...

Yaklaşık 2 - 3 saat önce flash video player da sorun olup olmadığını denetlemek için bir video açtım görüntü vardı fakat ses yoktu. Bunun üzerine forumda ve nette sorunun kaynağı için arama yapmaya başladım... Birçok çözülen konuda uygulananları tektek yaptım... Flashı snaptic ten tamamen kaldırdım.. Terminalden kodla kaldırdım tekrar kurdum ama halen değişen * bir şey yoktu... Derken forumda bir sayfa daha buldum. Arkadaşın biri aynen benim gibi sorunu olduğunu açıklamış ve güncellemeden sonra acaba ses kartından olabilirmi diye yazmış... Bende ekran kartında yaşadığım sıkıntıdan dolayı acaba şimdide ses kartımı sonulu diye düşünerek bi müzik açıp test ettim baktım tık yok. Daha sonra acaba sistemin sesimi kısık diye kontrol ettim fakat nedense ses çıkmadı... Dahasonra şu komutu kullanarak bi yükleme yaptım :

sudo apt-get install alsa-oss

diğer synaptic ten diğer alsa kurulumlarını kontrol ettim onlarda bi sorun yok. Ardından sistemi yeniden başlattım yine bir müzik açtım baktım yine ses yok... Müzik açıkken Tekrar sistemin sesini kontrol ediyordum ki birde baktım ses var... Meğer temadan dolayı ses seviyesini göremiyormuşum. Yani aslında tek sorun sesin tamamen kapalı olmasıymış...

Tüm bunlardan sonra şimdi flash uygulamarını hiç açamaz oldum :(.

1- Gereksiz kullandığım şu komut "sudo apt-get install alsa-oss" : Bunun bir zararı olurmu?
2 - Flash için şimdi ne yapmalıyım ?

Not : Şuanda tüm flash eklentilerini snaptic ile kaldırmış bulunmaktayım.
Not-2: Biliyorum ben bir *****ım lütfen yüzüme vurmayın  :-[
Birgün Mikropsoft batacak herkes huzura kavuşacak...

BayboraKaan

sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

Bu komutla yeniden gerekli kodekleri kurarsın

ImpossibleIsNothing

"DevilTUX" hocam merhabalar ...

Sanırım başlık konusunda bir yanlış anlaşılma olmuş sorunum bu değil "Alsa kurdum Flash uygulamalarını açamıyorum"...
Sorun flash uygulamalarının hiçbir şekilde açılmaması...Alsa ile bir ilgisi olduğunun sanmıyorum çünkü alsa-oss kurulumu birazda benim acemiliğimden ve saçmalamamdan kaynaklanıyor.

Alıntı Yap
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

Bu komutla yeniden gerekli kodekleri kurarsın

Bu dediğini de yaptım fakat değişen birşey yok ...

Synaptic ten gördüğüm kadarıyla flashplugin-installer ve flashplugin-nonfree sorunsuz şekilde kurulmuş fakat flash içerikli bir sayfaya girince benden yine eklenti istiyor. Kurulu eklentilere bakıyorum orada da kurulu olarak görülüyor ama yinede istiyor flash plugini sorun ne olabilir nasıl düzeltebilirim ?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BayboraKaan

ImpossibleIsNothing

Alıntı Yap
dpkg -l | grep flash
ne diyor?

"heartsmagic" hocam bu şu çıktıyı veriyor
ii  flashplugin-installer                 10.0.42.34ubuntu0.9.10.1                   
            Adobe Flash Player plugin installer

"DevilTUX" hocam evet firefox u defalarca baştan başlattım bilgisyarıda öyle ama sonuç nafile :(

BayboraKaan

bayborakaan@bayborakaan-laptop:~$ dpkg -l | grep flash
ii  flashplugin-installer                 10.0.42.34ubuntu0.9.10.1                   Adobe Flash Player plugin installer
ii  flashplugin-nonfree-extrasound        0.0.svn2431-3                              Adobe Flash Player platform support library for Esound an

Bugün Karmic 32 Bit kurdum çalışan Flash bende de çalışmaz oldu :D

Hepside kurulu acaba güncelemeler de mi bi sorun var ???

Sorun şuradan kaynaklanıyor tarayıcılar Adobeyi tanımıyor :S
Resimde görüldüğü gibi böyle sonradan eklediğim başka bir flash uygulaması var. Ama burada Schock wave olması gerektiği söyleniyor ve hep öyleydi bu sefer olmadı :S

ImpossibleIsNothing

Arkadaşlar aynı sorunu yaşayan yokmu başka?
Bu konuyla ilgili forumda yazılanların neredeyse hepsine baktım ve uyguladım ama nafile :(
Bu arada son çıktım bu şekilde:

dpkg -l | grep flash

ii  flashplugin-installer                 10.0.42.34ubuntu0.9.10.1                   Adobe Flash Player plugin installer
ii  flashplugin-nonfree                   10.0.42.34ubuntu0.9.10.1                   Adobe Flash Player plugin installer (transit

Bir benmiyim bi yardım eli uzatsanız allah rızası için...

agritux

impossible;

sudo apt-get purge flashplugin-installer  flashplugin-nonfree  ubuntu-restricted-extras

sudo apt-get autoremove

sudo apt-get install  ubuntu-restricted-extras

Adımlarını sırasıyla izleyip durumu bildirir misin..

ImpossibleIsNothing

Hocam denedim sonuç negatif :(
Dur hatta güzel hatrın için birdaha deniyim...

Malesef yine olmadı :(

Şimdiki çıktım:

dpkg -l | grep flash
ii  flashplugin-installer                 10.0.42.34ubuntu0.9.10.1                   Adobe Flash Player plugin installer

Acaba sorun x64 sistemimden kaynaklanıyor olabilirmi? ( ama daha önceden çalışıyordu anlamadım)

agritux

Senin sistemin 64 bit mi? yani ubuntun? işlemcinden bahsetmiyorum.

ImpossibleIsNothing

Evet hocam budur : Ubuntu 9.10 x64 ( yanlışım varsa düzeltirsen sevinirim)

agritux

sudo aptitude purge flashplugin-nonfree flashplugin-installer

sudo apt-get autoremove

sudo rm -f /usr/lib/mozilla/plugins/*flash*

sudo rm -f ~/.mozilla/plugins/*flash*

sudo rm -f /usr/lib/firefox/plugins/*flash*

sudo rm -f /usr/lib/firefox-addons/plugins/*flash*

sudo rm -rfd /usr/lib/nspluginwrapper

wget http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/libflashplayer-10.0.32.18.linux-x86_64.so.tar.gz

tar zxf libflashplayer-10.0.32.18.linux-x86_64.so.tar.gz

sudo mv libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/

Adım adım yap ;)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Şubat 2010 - 01:41:35

@Deviltux sende şöyle yap:

http://get.adobe.com/flashplayer/

gir, tar.gz olarak indir.
İndirdiğin arşivi aç, içerisinden çıkanı /usr/lib/mozilla/plugins içerisine koy. Bakalım olacak mı...

BayboraKaan

Çok sağ ol @Agritux ben çözüme ulaştım :D

agritux

Umarım @ImpossibleIsNothing 'de çözüme ulaşır.

Bu arada yukardaki anlatımı @heartsmagic'den çaldım :D
Orjinal versiyon için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14164.0

sadece son aşamayı değiştirdim. Çünkü bende chrome flash'ı görmemişti ~/.mozilla/plugins içerisinden.
/usr/lib/mozilla/plugins içerisinden sorunsuzca görmüştü.

ImpossibleIsNothing

"agritux" hocam çok teşekkür ederim sayende çözüldü sorun...

Şimdi linux konusunda yeni olduğum için anlamaya çalışyorum eğer yanlış anladığım yer varsa açıklarsan sevinirim...

1.Adım
sudo aptitude purge flashplugin-nonfree flashplugin-installer
Burada depodan şu ikisini çektik : "flashplugin-nonfree"  "flashplugin-installer"

2.Adım
sudo apt-get autoremove
Burada gereksiz kurulu olan kütüphane, dosya vs... bunları sildik.

3.Adım
sudo rm -f /usr/lib/mozilla/plugins/*flash*
Burada /usr/lib/mozilla/plugins/ klasörü içinde(yani benim kullanıcı hesabımda olan yada buna genel kullanıcı klasörü diyelim) isminde "flash" geçen tüm dosyaları sildik. Bilmiyorum ama sanırım "-f" force oluyor.Onay muhabbeti...(windows tan bildiğim kadarıyla)

4.Adım
sudo rm -f ~/.mozilla/plugins/*flash*
Burada ~/.mozilla/plugins/ klasörü içinde isminde "flash" geçen tüm dosyaları sildik. Sanırım "~" (tilde) ana makina yada root hesabı...

5.Adım
sudo rm -f /usr/lib/firefox/plugins/*flash*
Burada yeni benim kullanıcı hesabımdaki /usr/lib/firefox/plugins/ klasörü içinde isminde "flash" geçen tüm dosyaları sildik.

6.Adım
sudo rm -rfd /usr/lib/nspluginwrapper
Burada yeni benim kullanıcı hesabımdaki /usr/lib/ klasörü içindeki "nspluginwrapper" ı (sanırım bu klasördü) sildik. -r sanırım readonly kilidini açmak için -f yi tahmin edebiliyorum ama -d konusunda fikrim yok araştırmam gerek sanırım...

7.Adım
wget http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/libflashplayer-10.0.32.18.linux-x86_64.so.tar.gz
Burada wget ile adresteki arşivi indirdik. (fakat ben bu adresi bulamamıştım hocam nasıl bulduğunu yazarsan senin olmadığın zamanlarda aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlara yardımcı olmak için adresi verebiliriz)

8.Adım
tar zxf libflashplayer-10.0.32.18.linux-x86_64.so.tar.gz
Burada arşivi aynı dizine açtık. fakat "zxf" parametreleri bir kalıpmıdır yoksa tektekmidir bilmiyorum. Araştırmam gerek sanırım.

9. Adım
sudo mv libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/
Burada arşivden çıkardığımız dosyayı benim dizinimdeki /usr/lib/mozilla/plugins/ klasörüne taşıdık.

Bu kadar yazı yağdırdığım için çok özürdilerim fakat öğrenme aşkıyla yanıp tutuşuyorum :)
Henüz linux dünyasına atılalı 2-3 gün oldu...

Tekrar teşekkür ederim...

(Not : Konuyu nasıl işaretleyeceğim çözüldü olarak? Böyle bir imkanım varsa ve söylerseniz bundan sonra bu şekilde işaretleyebilirim.)

agritux

1. adımda kurulu olan paketleri kaldırdık

2. adımda gereksiz paketleri kaldırdık

3. adımda /usr/lib/mozilla/plugins dizininde adında flash geçen dosyaları sildirdik

4. adımda ~/.mozilla/plugins/ (3. adımın aynısı)

5. adımda /usr/lib/firefox/plugins/ (aynı)

6. adımda /usr/lib/nspluginwrapper dizinini sildik.
ek bilgi: nspluginwrapper 32 bit flash playerin 64 bit sistemde çalışabilmesi için gerekli uyumluluk paketi.
biz daha alfa sürümde olan 64 bitlik sürümü indirip kurduk. (alfa olmasından korkmayın ben hiç sorun yaşamadım ve daha az sistem kaynağı tüketiyor)

7. adımda belirttiğimiz 64 bit alfa flashı indirdik

8. adımda arşivden çıkardık

9. adımda /usr/lib/mozilla/plugins/ dizinine taşıdık

aslında daha kolay biçimde konsol kullanılmadan yapılabilecek şeyler bunlar. Fakat takdir edersiniz ki ozaman anlatımı zor hatta bazen imkansız olabilmekte.

Sorunun çözülmesine sevindim. Heartsmagic'e tekrar teşekkür edelim o halde.

BayboraKaan