Sistem açılış problemi

Başlatan coni, 14 Şubat 2010 - 20:19:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

coni

Merhaba arkadaşlar bayadır bir sorunla ilgili başlık açmıyordum. Ama bu sefer açma durumunda kaldım. Ubuntu 9.10 dan beri bu sorunu yaşıyorum şu anda mint 8 kullanıyorum.Sorunum pc kendiliğinden uçuyor ve yeniden başllattığımda açılmıyor. Siyah ekranda kalıyor aşağıda ersmini ekliycem. Recovery moda açsamda yine aynı yerde kalıyor buradan sistemi nasıl kurtarabilirim acaba.

Bu sorun 9.10 ve linux mint 8 de oluyor

[IMG]http://img210.imageshack.us/img210/9932/dsc08824.jpg[/img]

Alquimista

Başlığı tam zamanında açmışsınız gerçekten. Bende şuan Ubuntu 9.10 yanına Mint Helena yüklüyorum, umarım aynı sorun ile karşılaşmam. Yükleme tamamlandıktan sonra bir süre kullanıp neticesini paylaşırım.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

coni

Ben ikisinide kullanmıyorum aynı anda daha önce ubuntu 9.10 da bu sorun oluyordu. Bende mint 8 e geçtim bundan dolayı ama bugün mint tede bu sorun oldu ve buraya bir konu açmaya karar verdim. Çünkü yeniden kurmak istemiyorum artık en az 5-6 kere yeniden kurulum yaptım çünkü. Bundan önce ubuntu 9.04 kullanıyordum ve hiç bir sorun yoktu. Gerçi benim hdd bozuk bu sorunlar ondan oluyor ama ubuntu 9.04 te böyle bir sorun yoktu.

bytan

Hdd daha sık arıza göstermeye başlamış olabilir. Konunu okurken ilk aklıma gelen sabit diskti. Diğer mesajınla da bunu doğrulamışsın. Deneyebileceğin bir yöntem ise, fstab girdilerindeki uuid değeri yerine ilgili disk bölümünü yazmak.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

coni

Alıntı yapılan: bytan - 14 Şubat 2010 - 21:28:44
Hdd daha sık arıza göstermeye başlamış olabilir. Konunu okurken ilk aklıma gelen sabit diskti. Diğer mesajınla da bunu doğrulamışsın. Deneyebileceğin bir yöntem ise, fstab girdilerindeki uuid değeri yerine ilgili disk bölümünü yazmak.

Biraz daha açarmısınız nasıl yapıcam bu dediğinizi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Pzt 15 Şub 2010 17:25:27 GMT-2

Sorun hala günceldir bir çözüm yolu yoksa yeni kurulum yapıcam. Windowstan sıkıldım

beatbox22

İki gün önce benzer bir sorun yaşadım. Bilgisayarı açtım ve sistem recovery tarzı birşey yapıyordu, bitiremedi, ben de reseti bastım. Ondan sonra bilgisayar hayretmedi. Recovery modda açmaya kalktı, o modda da klevye işlevsizleşti, ya da ekran dondu ve sistem kendini açamadı. Bu durumda format kaçınılmaz oldu. Belki veri kurtarırım diye yanına kurdum, 3-5 veri kurtardım, yeni bir açılışta grub bilmemne> tarzı bir şey görüldü ve yine kendini açamadı. Ne yapayım, format tek çareydi.. Şimdi eve gidip bilgisayarı açınca yine açılmazsa ben pencereyi açıp kasayı aşağıya... neyse acaba benim hdd'de de sorunolabilir mi? Daha alalı 2-3 ay oldu. Mağdurum :-X Yorumlarınızı bekliyorum.

if

Alıntı yapılan: coni - 14 Şubat 2010 - 21:31:21
Alıntı yapılan: bytan - 14 Şubat 2010 - 21:28:44

Biraz daha açarmısınız nasıl yapıcam bu dediğinizi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Pzt 15 Şub 2010 17:25:27 GMT-2

Sorun hala günceldir bir çözüm yolu yoksa yeni kurulum yapıcam. Windowstan sıkıldım

Misal: eklediğiniz ekran görüntüsünde harf ve rakamlardan oluşan disk adresi yerine /dev/sd* yazmak. Yıldız koyduğum kısmı siz belirlemelisiniz. Büyük ihtimalle işletim sisteminin kurulu olduğu disk bölümüdür.

heartsmagic

@beatbox22, sorun aynı mıdır bilmemiz lazım. Çıktılarda ne diyordu mesela?
fsck yapmayı denedin mi canlı CD ile? Eğer yaşadığın sorun buradakiyle aynı değilse farklı bir başlıktan devam edelim lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

beatbox22

Yaşadığım ilk sorunda 19 Şubat 2010'da açılan "Ubuntu açılmıyor..." başlıklı konuda Sedo79 isimli üyenin gönderdiği ekran görüntüsü çıktı, burada bir seçeneği seçip ilerleyemedim, klevye o kısımda etkisizleşti. Bu aşamadan sonra ilk formatı attım. (fsck yapmadım,  ben Linux'la yeni tanıştım. Bundan sonra böyle birşey olursa denerim). Sistemi yeniden yükledikten sonra açılışta grub ...> gibi birşey yazıyordu tam hatırlamıyorum, oradan sonra da kilitlenip açılmadı, ki 2. format ondan sonra geldi. Şimdilik bir sorun yok, ancak bir daha çökme-veri kaybı gibi sorunlala karşılaşmak istemiyorum. Ne önerirsiniz?

heartsmagic

Öneri zor açıkçası zira neyin sebep olduğunu bilemeyiz buradan. Normal şartlar altında Ubuntu böyle davranmaz. Hani biraz da tecrübe diyeceğim ama kullandığım süre içerisinde açılmayacak duruma gelen hiçbir dağıtımım olmadı benim :)

Bu nedenle neler yaptığını gözden geçirerek bir değerlendirme yapabilirsin. Tekrar başına gelirse hemen yeniden kuruluma gitme. Bir başlık açıp yardım istersen elimizden geleni yaparız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Alıntı YapHani biraz da tecrübe diyeceğim ama kullandığım süre içerisinde açılmayacak duruma gelen hiçbir dağıtımım olmadı benim
sende gentoo'nun da açılmadığı olmadı ya neyse :).

hitokiri

ben bu sorunu hatırlıyorum daha önceden o ekranda komutta yazılamıyor sanırım , canlı cd'den sistemi açıp bölüme
fsck uygulamak denenebilir , bende işe yaramıştı , kolay gelsin :)

erginemr

Alıntı yapılan: hitokiri - 06 Nisan 2010 - 14:54:54
ben bu sorunu hatırlıyorum daha önceden o ekranda komutta yazılamıyor sanırım , canlı cd'den sistemi açıp bölüme
fsck uygulamak denenebilir , bende işe yaramıştı , kolay gelsin :)

Benzer bir şeyi de ben önereceğim: Sistemi Canlı CD ile açarak, GParted ile disk hata kontrolü yapmak...