Otomatik kullanıcı girişi sorunu

Başlatan Wolkanşah, 14 Şubat 2010 - 01:32:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wolkanşah

s.a.  :) değerli çalışma ve paylaşımlarınıza teşekkür ederim. evet bende linux' sun ve formların acemisiyim. bundan dolayıdırki bir çok engellerle zorluklarla karşılaşıyorum. xubuntu 9.10 sürümünü yeni kurdum. yazılımdanmıdır bendenmi kaynaklanıyor tam anlamış değilim, kurarken root parolası girmemi istemedi. kullanıcı adı ve şifre girdim. otomatik giriş yap dedim. bazen otomatik giriş yapıyor bazen kullanıcı adını gösterip şifre istiyor. sonradan root oluşturabilirmiyim diye wikide araştırma yaptım. bir neticeyle karşılaşmadım. kullanıcı şifremide giriyorum istediği zaman (Açılışda) tutarsızlık gösteriyor. açacakmış gibi oluyor tekrar kullanıcı adı ve şifreyi soruyor. bir kaç kere reset veya açma kapamadan sonra otomatik giriş yapıyor. ek bir kullanıcı adı şifre koyayım sisteme girişim garanti olsun diye yeni bir kullanıcı aktive edemedim. kurarken cdyi kontrol etmiştim hata çıkmadı. sonradan root şifresi oluşturabiliyormuyuz? birde ram ve işlemcisi düşük pcye (pentium3  > 733Mhz işlemci 128Mb ram 40Gb hdd 128Mb Ekran kartı) pcye kullanabilirmiyim veya pcyi kasmayacak ne kurabilirim? hızlı bir pcde hdd e kurup sonra kendi düşük sistemli pcme hdd montajlasam işletim sistemi çalışırmı yoksa mutlaka kurarken kullanacağım pc üzerindeykenmi yüklesem sabit diske? umarım benimde kusuruma bakmazsınız. tekrar teşekkür  eder çalışmalarınızda başarılar diler saygılarımı sunarım. :)
Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)

agritux

Sorununuz için yeni başlık açmalısınız. Burası başlıktan da belirtildiği gibi konularda bir hata olduğunda ya da eksiklik olduğunda düzeltilme-ekleme yapılması için istekte bulunulan bir başlık. Eğer yeni başlık açarsanız sorununuza daha çabuk çözüm bulabilirsiniz.

ironic

@Wolkanşah, giriş yapmak için root kullanıcısını açmana gerek yok. Kullanıcı adın ve parolanla giriş yapabilirsin. Yetkili kullanıcı olman gereken durumlarda da sudo ile geçici süre root yetkileri alabilirsin.

Hafif masaüstleri olarak lxde veya openbox deneyebilirsin.

**iletiyi bölüp yeni konu açtım.

agritux

Ubuntu tabanlı Openbox kullanan dağıtım olarak Crunchbang deneyebilirsin.
Maalesef çok sevdiğim Xubuntu son zamanlarda çok sorun çıkarmaya başladı.
Sorunlarının kaynağı Xubuntu'nun kendisidir.

heartsmagic

Disk için de ben yorum yapayım. Eğer değişecek şey sistemin kendisiyse, kısacası kurulu diski başka bir sisteme takacaksan sorun yaşama ihtimalin var. En güzeli o sistemde kurulumu gerçekleştirmektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Wolkanşah

Alıntı yapılan: ironic - 14 Şubat 2010 - 01:48:10
@Wolkanşah, giriş yapmak için root kullanıcısını açmana gerek yok. Kullanıcı adın ve parolanla giriş yapabilirsin. Yetkili kullanıcı olman gereken durumlarda da sudo ile geçici süre root yetkileri alabilirsin.

Hafif masaüstleri olarak lxde veya openbox deneyebilirsin.

**iletiyi bölüp yeni konu açtım.

:)          root konusunu yetkilendirilme için düşünmüştüm. yetkili kullanıcı olmam gerekirse ne yaparım diye panikledim. sistemi kullanamam diye düşündüm. zaten şifreyide anında not alıyorum unutmamak için. xubuntu keyfine göre kabul ediyor. veya itiraz ediyor. sisteme girişim netde sayfa değiştirişim felan hep sorunlu oldu. ubuntu türkiye sayfasında bile sık sık sunucu bulunamadı hatası verdi. site tarafından engellendim zannettim bir an için. sonrada tarayıcının hatası olduğuna kanaat edip ısrarla siteye girdim ve üyelik hesabımı aktif edebildim. sizlerle site üzerinde mesajlaşabilmem iyi oldu moral kazandım. tecrübe bilgi kazandım. tarafıma cevap yazılması olumlu neticelere vesile oldu. değerli hizmetlerinize bir kere daha teşekkür ederim. başarılar dilerim. :)
Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)

bytan

Yetkili kullanıcı olman gerektiğinde, komutların başına sudo yazman yeterli olur. Sana geçici olarak o işlemlerin için geçici olaark yönetici yetkisi verir. Yok illâ root hesabı ve şifresi istiyorum dersen,  Acemiler Bölümü'ndeki başlıklardan birinde root şifresi belirleme konusu anlatılıyor.

Sende de birden fazla sorun var gibi. Hem oturum açma, hem internete giriş..
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST