Film oynaticida altyazida türkçe karakter sorunu

Başlatan ZooM, 10 Şubat 2010 - 16:31:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZooM

Arkadslar konu basligindada belirttim zaten sorunu... Türkçe karakterler cikmiyor bunu nasil duzeltebilirim?
If I was your vampyre...

badhero

Forumda birkaç tane vardı konu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2010 - 16:37:22

Düzenle > Tercihler > Kodlama: Türkçe (Windows-1254)

XRumer

Iso 8859-9 da olabilir. Ben Türkçe için onu kullanıyorum. Ha fark nedir diye sorarsanız söyleyeyim işlev aynı sadece biri Windows'un diğer Linux'un

Sherlock Holmes

solidsnake

Alıntı yapılan: ZooM - 10 Şubat 2010 - 16:31:20
Arkadslar konu basligindada belirttim zaten sorunu... Türkçe karakterler cikmiyor bunu nasil duzeltebilirim?
örnek olarak smplayerda seçenekler-özellikler-altyazı seçeneğinde  varsayılan kodlamayı türkçe-iso seç.
diğer oynatıcılarda da aynı şekilde türkçe-iso seçili olcak.

euphoria

Elinizdeki altyazı dosyasını gedit ile açınız. Daha sonra farklı kaydete tıklayıp alttaki karakater kodlaması yazan yerin yanındaki seçeneklerden "Ekle yada Çıkar..." seçeneğine tıklayınız. Oradan Türkçe (ISO 8859-9)'u Ekle butonuna basarak ekleyiniz. Bu biçimde (yani Türkçe (ISO 8859-9) olarak) altyazı dosyanızı kaydediniz. Kulllandığınız oynatıcının (ben VLC kullanıyordum) içine bu altyazı dosyasını sürükleyip atınız. Bendeki sorun bu şekilde çözülmüştü. Bu yolu izlerseniz sizin sorununuzunda çözüleceğini umuyorum....
Linux değil GNU/Linux!

XRumer

Alıntı yapılan: solidsnake - 11 Şubat 2010 - 05:41:51
Alıntı yapılan: ZooM - 10 Şubat 2010 - 16:31:20
örnek olarak smplayerda seçenekler-özellikler-altyazı seçeneğinde  varsayılan kodlamayı türkçe-iso seç.
diğer oynatıcılarda da aynı şekilde türkçe-iso seçili olcak.

iso8859-9 diyecektiniz sanırım, çünkü aynı yazılımda bu dil için otomatik bul seçeneği de var ama tavsiye etmem. iso8859-9 kullanmak en doğrusu. Aynı durum vlc'de de geçerli ama altyazı film izlemek için en uygunu smplayer. Gomplayer'ın Linux'daki en iyi alternatifi.