Compiz eklentileri kurulumu

Başlatan hitokiri, 07 Şubat 2010 - 10:47:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hitokiri

Bu paylaşımımda kendi yazdığım python betiğini paylaşıcam (:
Betik sadece uçbirimde çalışıyor,
Eklentileri indiriyor,
Kuruyor,
İndirilen klasörleri siliyor ve ;
Compizi yeniden başlatıyor..

#!/usr/bin/env python
# -*- coding: utf-8 -*-
######hitokiri sunar ( ; #######
from __future__ import division
import os, time

h = "Durdur."
soru3 = raw_input ("/tmp/compiz dizini kontrol ediliyor eğer dizin var ve dosyalara sahipse  programın çalışması için silmeniz önerilicektir ;ancak dosyalar  korumaya sahip değilse silinicektir !!!! devam etmek için enter 'a basın:")
os.system("rm -R /tmp/compiz")

x = open('/tmp/bağımlılıklar', "a")
x.write ("sudo apt-get install   compiz-fusion-bcop \n sudo apt-get install compiz-dev build-essential libxcomposite-dev libpng12-dev libsm-dev libxrandr-dev libxdamage-dev libxinerama-dev libstartup-notification0-dev libgconf2-dev librsvg2-dev libdbus-1-dev libdbus-glib-1-dev libgnome-desktop-dev x11proto-scrnsaver-dev libxss-dev libxslt1-dev libtool git-core  ")               
x.close()
os.system("mkdir /tmp/compiz")
y = open('/tmp/eklentiler', "a")
y.write ("cd /tmp/compiz/\ngit clone git://anongit.compiz.org/fusion/plugins/snow\ngit clone git://anongit.compiz.org/fusion/plugins/atlantis\ngit clone git://anongit.compiz-fusion.org/users/wodor/anaglyph\ngit clone git://anongit.compiz-fusion.org/fusion/plugins/cubemodel\ngit clone git://anongit.compiz-fusion.org/users/rcxdude/dialog\ngit clone git://anongit.compiz-fusion.org/users/edgurgel/toggle-decoration\ngit clone git://anongit.compiz-fusion.org/users/pat/elements\ngit clone git://anongit.compiz-fusion.org/users/kdubois/extra-animations\ngit clone git://anongit.compiz-fusion.org/inactive/users/smspillaz/fireflies\ngit clone git://anongit.compiz-fusion.org/users/warlock/freewins\ngit clone git://anongit.compiz-fusion.org/users/b0le/photowheel\ngit clone git://anongit.compiz-fusion.org/users/pafy/screensaver\ngit clone git://anongit.compiz-fusion.org/inactive/users/smspillaz/stars\ngit clone   git://anongit.compiz-fusion.org/compiz/plugins/stackswitch\nwget -O /tmp/wizard.tar 'http://oreaus.googlepages.com/wizard.tar'\ntar -xf '/tmp/wizard.tar' -C  /tmp/compiz ")               
y.close()     
z = open('/tmp/kurulum', "a")
z.write ("cd /tmp/compiz/atlantis\nmake clean\nmake\nmake install\ncd /tmp/compiz/snow \nmake clean\nmake\nmake install\ncd /tmp/compiz/anaglyph\nmake clean\nmake\nmake install\ncd /tmp/compiz/cubemodel\nmake clean\nmake\nmake install\ncd /tmp/compiz/dialog\nmake clean\nmake\nmake install\ncd /tmp/compiz/toggle-decoration\nmake clean\nmake\nmake install\ncd /tmp/compiz/extra-animations\nmake clean\nmake\nmake install\ncd /tmp/compiz/fireflies\nmake clean\nmake\nmake install\ncd /tmp/compiz/freewins\nmake clean\nmake\nmake install\ncd /tmp/compiz/photowheel\nmake clean\nmake\nmake install\ncd /tmp/compiz/screensaver\nmake clean\nmake\nmake install\ncd /tmp/compiz/stars\nmake clean\nmake\nmake install\ncd  /tmp/compiz/wizard\nmake clean\nmake\nmake install\ncd  /tmp/compiz/stackswitch\nmake clean\nmake\nmake install")               
z.close()

os.system(" chmod +x /tmp/bağımlılıklar " )
os.system(" chmod +x /tmp/eklentiler " )
os.system(" chmod +x /tmp/kurulum " )

os.system("/tmp/bağımlılıklar ")
os.system("clear")
soru = raw_input("......indirme yarıda kesilemez.......Eklentiler indirilsin mi [e/h] ? :")
if soru == "e":
     print "eklentiler indiriliyor"
else:
     print soru, "çıkılıyor" + exit(h)
os.system("/tmp/eklentiler ")
os.system("clear")
soru1 = raw_input("**kurulum yarıda kesilemez**..........Kurulumu başlatmak için enter a basın:")
os.system("/tmp/kurulum ")
os.system("clear")
soru2 = raw_input("Silinsin mi? sorusuna [e] cevabını verin ya da enter a basıp geçin, kurulum tamamlanmıştır... :")
os.system("rm -R /tmp/bağımlılıklar /tmp/eklentiler /tmp/kurulum  /tmp/compiz")
os.system("clear")
True
parola = raw_input("****eklentilerin aktif hale gelmesi için compiz yeniden başlatılmalı, compiz yeniden başlatılsın mı [e/h] ? :")
if parola ==   "e":
    print " Compiz yeniden başlatılıyor.. " + os.system("compiz --replace") + exit(h)
else:
    print parola, " çıkılıyor " + exit(h)

Denemek için kodları bir metin belgesine yapıştırıp çalıştırma hakkı vermeniz yeterli...
Dilerseniz oluşturduğunuz dosyaya *.py uzantısı verebilirsiniz böylece olası herhangibi bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz daha da azalır.. :)
Orjinal başlık..

Betiğin çalışma mantığı :
Öncelikle komutlar; bağımlılıklar , eklentiler , kurulum diye /tmp dizini altında metin belgeleri oluşturuyor, bu belgelere çalıştırma hakkı veriyor; daha sonra gerekli bölümlerde sorular sorulduğunda" eklentiler indirilsin mi" gibi (bu arada gerekli bağımlılıklarda kontrol ediliyor sudo şifresi istenerek), bu oluşturulan dosyaları sisteme okutuyor,bütün işlemler bittikten herhangi bir problem görülmesi ihtimaline karşın indirilen eklentilerin hangilerinin silinip hangilerinin kalıcağı kullanıcıya soruluyor, bu işlemle birlikte /tmp dizininde oluşturulan dosyalarda eş zamanlı olarak kaldırılıyor/siliniyor,
Daha sonra "eklentilerin aktif olması için compiz yeniden başlatılsın  mı?" sorusu ile betiğin görevi son buluyor..

**** print "Not:! install.py nin çalışması için program kendi dizinin de çalıştırılmalıdır   veya [cd] komutuyla dizine geçilmelidir .....                                   ornk:cd /home/kullanıcı/compiz eklentileri kurulumu  koduna gerek olmadığı için kodlar düzenlemiştir.

barış

Güzel bir çalışma tebrik ederim. Eğer bir hata bulunmazsa Wikiye eklerim :)

hitokiri

Teşekkür ederim , hata olmaz büyük ihtimal umarım wikiye eklenicek kıvamdadır :D

barış

Betiğe bir isim ver, bir de kullananlar bir sorun yaşamazsa eklenecek kıvamda olduğunu düşünüyorum :)

hitokiri

Teşekkür ederim;
O zaman kullananlar, deniyenler hata olup olmadığını yazana kadar bir isim bulmama yeticek kadar zaman var :D
Şimdilik  bir laptop intel ekran kartıyla bir de masaüstündee nvidia da sorun çıkartmadı ama gözden kaçan bir şeyler olabilir.
Heimmm..
Adı da ; Pcek olsun madem :D

barış

hitokiri

Keşke deneyebilsem ama korkarak denerdim denesemde :D Daha bi de mesa driverı kurmak lazım sanırım denemek için , nazar değmesin ati lere :P

barış

Hepsini belirt ayrıntılı bir anlatım yap bence. Eksiği falan filan neyi varsa anlat düzenle mesajını. Herkeste ona göre yorumlasın betiği :)

hitokiri

Bi tane fazlası var o da Truekodu uğur getirsin diye belirt derken hangi komut ne işe yarar , neden var gibi mi ??

barış

Hayır. Tam olarak öyle değil. Programın mantığı. İşleyiş mantığı. Yani sen pratik yol yapmışsın, nasıl çalışacağını da anlat (bilmeyenler, şüpheye düşenler olabilir) Yani düzenli bir anlatım yap.

hitokiri

Anlatmaya çalıştım, ilk mesajı düzenledim sanırım açıklayıcı olumuştur :) ?

barış

Güzel olmuş :) Metin belgesine *.py halinde mi kaydetmemiz gerekiyor? Ben de bir soru sorayım :)

hitokiri

Beğenmene sevindim;
"Fark etmez aslında çalıştırma hakkı olduktan sonra deneyip görmek lazım" diyen tarafım kadar , diğer tarafım" evet .py uzantılı olması olası herhangi bi sorunun oluşmasını engelliyicektir "diyor ..  :)

barış

O zaman anlatıma .py uzantısında kaydedilmesi gerektiğini de eklersen iyi olur :D ama daha kimse yorum yapmamış ki :(

hitokiri

O da olur google araması gibi beklemek lazım yazının sorgularda çıkması için :)

hitokiri

Hayırlı uğurlu olsun sağol @barışubuntu. .. :)

barış

Sen böyle yararlı betikler yaz daha çok wikiye eklenir :D

hitokiri

Rica ederim @barışubuntu ne demek vazifemiz,eline sağlık çok yakışmış wikiye derli toplu hali, hadi biraz şımarayım :P aslında burda da bi şeyler vardı.. :)

ırmak

Alıntı yapılan: hitokiri - 07 Şubat 2010 - 11:15:24
Keşke deneyebilsem ama korkarak denerdim denesemde :D Daha bi de mesa driverı kurmak lazım sanırım denemek için , nazar değmesin ati lere :P

ATI kullanıcıları için de güvenli olduğu az önce tarafımdan test edilip belirlenmiştir. :)

hitokiri

Alıntı yapılan: ırmak - 15 Şubat 2010 - 15:45:15
Alıntı yapılan: hitokiri - 07 Şubat 2010 - 11:15:24

ATI kullanıcıları için de güvenli olduğu az önce tarafımdan test edilip belirlenmiştir. :)
Vay :) Hayırlı olsun yeni eklentiler o zaman :)

GNUbuntu

Eline sağlık @hitokiri. Eklentileri pek kullancağımı sanmıyorum fakat denemek için yükledim.
Önce Saygı...

hitokiri

Teşekkür ederim $GNUbuntu  epey bi görmemişim mesajını sanırım şimdiye kullanır hale gelmişsindir eklentileri :D

KuL

Warn: Failed to load slide: /usr/share/gdm/themes/Human/ubuntu.png
böyle bitti ve eklentiler deişmedi acep nedendir  :-\

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2010 - 12:46:05

paket yöneticisinden compiz-fusion-plugins-extra (0.8.4-0ubuntu2) indirdim ve sorun düzeldi ;)

Sherlock Holmes

Güzel paylaşım. :)
Aynı şekilde kurduğu eklentileri kaldırma özelliği'de eklenebilir'mi.?