Sizce wiki projesi gerekli mi?

Başlatan BayboraKaan, 06 Şubat 2010 - 23:29:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sizce wiki projesi gerekli mi?

Sorunlarımı wiki ile çözdüğüm oldu, gerekli olduğunu düşünüyorum
44 (62%)
Wiki ile hiç sorun çözdüğüm olmadı, bence forum yeterli, bence gereksiz
7 (9.9%)
Faydalanmadım ama gerekli olduğunu düşünüyorum.
20 (28.2%)

Toplam Oy Verenler: 71

BayboraKaan

Anket yoruma açıktır.

* Anket oylamaya kapalıdır.

utdmr

Kesinlikle gerekli, forum wikiden sonra danışılacak yer olmalı. Wiki, temiz, doğru bir bilgi kaynağı...
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

barış

bence de gerekli.(gerçekten, wiki tayfasında oldgum için değil -çaylak wiki tayfası- gerekli oldugunu düşünüyorum.)

xwes

Anket istegini ben yapmiştim. Açikçasi gerekli oldugunu duşunmuyorum, genelde hep forumda bulmuşumdur aradigimi. Ayirica en temiz en dogru bilgiyi içerdiginden de şupheliyim, ustelik bana wikide yazmak da gereksiz bir şekilde zahmetli geliyor.

agritux

Armut piş ağzıma düş....
Araştırmaya üşendim dur sorayım cevaplayan olur....

Şu an için gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ayıplamayın beni. Ama ilerde belki hakettiği değeri bulur. Bunun için çalışıyoruz.

rutku

Bencede zaman kaybı. Aradığınız zaman herşeyi buluyorsunuz. Wiki den başka yerde sunulan çözümler yanlış mı oluyor ? Wikide güncelliğini sağlamak bilen kişinin o sayfayı takibine kalmış. Halbuki forumda güncelliğinde kaybettiğinde sorun yaşayan kişi mesaj atar, yeni çözümü sunulur. Şuana kadar ubuntu wiki sayfasına girmiş değilim.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

localhost

Kullanicilar karsilastiklari sorunlari direk foruma yazmadan önce biraz arastirma yapsa, Wiki`nin agirligi ortaya cikar. Nedesek olmuyor kendimiz calip kendimiz oynuyoruz. Bu wiki`yi hep imrenmisimdir. http://wiki.ubuntuusers.de/Startseite 
Linux LPIC1 - MCSA

agritux

Almancası olan wiki tayfasında bir abimiz vardı zamanın birinde. Söyledim ordan çeviri yap diye ama dinlememişti. Pehhh...

By_Mihni

Alıntı yapılan: agritux - 07 Şubat 2010 - 03:32:43
Almancası olan wiki tayfasında bir abimiz vardı zamanın birinde. Söyledim ordan çeviri yap diye ama dinlememişti. Pehhh...

Ömer abinin işleri durulsun yardımcı olur belki :)

localhost

Bende düsünüyordum lafi banami diye. Ama ben hic Wiki de bulunmadim :) Kesin laf Murat`a  :D
Linux LPIC1 - MCSA

atakli

Ben kullanıyorum benim için vazgeçilmez.

agritux

Alıntı yapılan: localhost - 07 Şubat 2010 - 03:39:26
Kesin laf Murat`a  :D

Şşşt duymasın kızar :) Aramızda kalsın.

Bu arada Almancası olan başka arkadaşlar tanımakda güzel oldu.
Hani diyorum bende wiki tayfasıyım.
Sizi biraz zorlasam mı? Çeviri yapmanız için...

BayboraKaan

Alıntı yapılan: Racih - 07 Şubat 2010 - 00:46:54
Bencede zaman kaybı. Aradığınız zaman herşeyi buluyorsunuz. Wiki den başka yerde sunulan çözümler yanlış mı oluyor ? Wikide güncelliğini sağlamak bilen kişinin o sayfayı takibine kalmış. Halbuki forumda güncelliğinde kaybettiğinde sorun yaşayan kişi mesaj atar, yeni çözümü sunulur. Şuana kadar ubuntu wiki sayfasına girmiş değilim.

Ubuntu-tr altında ki hiç bir Proje zaman kaybı değildir. Tüm projedeki tayfa üyeleri bu işi gönüllü yapmaktadır. Eğer ki bilgi paylaşımı zaman kaybı ise o zaman forumda zaman kaybıdır.

Eğer ki herkes bilgisini Wikimizde paylaşır ve Tayfada paylaşılan bilgileri düzenli ve güncel tutarsa gerçekten gelecek için büyük bir yatırım olur.

Öhöm öhöm vaktim mi olmadı desem nasıl sıyrılsam :D Bu sefer yakaladın beni kaçamadım :D

Sherlock Holmes

Wiki'ye forum kadar değer/destek verilse idi,
aynı sorunun konuşulduğu binlerce başlığa rastlamazdık.

ırmak

Alıntı yapılan: agritux - 07 Şubat 2010 - 03:41:34
Alıntı yapılan: localhost - 07 Şubat 2010 - 03:39:26
Kesin laf Murat`a  :D

Şşşt duymasın kızar :) Aramızda kalsın.

Bu arada Almancası olan başka arkadaşlar tanımakda güzel oldu.
Hani diyorum bende wiki tayfasıyım.
Sizi biraz zorlasam mı? Çeviri yapmanız için...

Çeviri işi konuşulmuştu.
Hala forumdan taşımayı düşündüğüm konular var, o hallolsun ben de yardımcı olacağım.

atakli

Alıntı yapılan: ğnome - 07 Şubat 2010 - 03:47:10
Wiki'ye forum kadar değer/destek verilse idi,
aynı sorunun konuşulduğu binlerce başlığa rastlamazdık.

Peki bu değer neden verilmedi? Bence wiki ön planda değil arama motorlarında hep forum çıkıyor bu iyileştirilseydi bence daha iyi olurdu.

agritux

Arkadaşlar farkındaysanız konular hep forumdan wikiye taşınıyor. Forumda çözülmüş konuları toparlayıp wikiye uyarlayıp taşıyoruz.

Bence aslı şöyle olmalıydı; wikiye uygun bir anlatım yapılmalıydı. Forumda açılan sorunla ilgili başlığa wiki linki verilmeliydi. Böylece wikinin sırtı yere gelmezdi. Ve forumda aynı konular tekrar tekrar ısıtılıp yenmezdi.

atakli

Wiki kullanımı biraz zor bana göre insanlar bundan korkuyorlar. Forum gibi biraz daha kolay olsa belki bir artış yaşanırdı.

ırmak

Bence böyle bir anket gereksiz.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: atakli - 07 Şubat 2010 - 04:07:01
Wiki kullanımı biraz zor bana göre insanlar bundan korkuyorlar. Forum gibi biraz daha kolay olsa belki bir artış yaşanırdı.

Esasında zor değildir. Siz bir başlangıç yapın. Takıldığınız yerde Tayfa size destek olacaktır.

Alıntı yapılan: ırmak - 07 Şubat 2010 - 04:19:57

Anket istek üzerine açılmıştır.

agritux

Wikiye eklemelerini istediğim ve ekledikleri eklenti sayesinde şu foruma yazı yazmaktan daha kolay oldu wikiye yazı yazmak.

Wikimizde artık zengin metin editörü mevcuttur. Duyurulur...

ırmak

Alıntı yapılan: DevilTUX - 07 Şubat 2010 - 04:31:05
Alıntı yapılan: atakli - 07 Şubat 2010 - 04:07:01

Esasında zor değildir. Siz bir başlangıç yapın. Takıldığınız yerde Tayfa size destek olacaktır.

Alıntı yapılan: ırmak - 07 Şubat 2010 - 04:19:57

Anket istek üzerine açılmıştır.

Bu anket daha önce açılmıştı. Cevap da yazmıştım ben. Ama fikrim tamamen değişti. Bunu sorgulamanın bir mantığı olduğunu düşünmüyorum artık.

heartsmagic

Açıkçası istek üzerine açılmış olsa bile ben de anketi biraz "gereksiz" bulanlardanım :)
Wiki diye bir projemiz mevcut ve güzel güzel bazı konular oraya taşınmakta. Dileyen wikiyi kullanır dileyen forumu. Açıkçası ben de wikiyi daha verimli bulanlardanım. Zira orada konular daha derli toplu oluyor. Forumsa biraz soru-cevap tarzı işleyişe sahip. Nasıl türü başlıklarımız haricinde wiki kadar düzenli olamıyor ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Şubat 2010 - 11:27:17
Açıkçası istek üzerine açılmış olsa bile ben de anketi biraz "gereksiz" bulanlardanım :)
Wiki diye bir projemiz mevcut ve güzel güzel bazı konular oraya taşınmakta. Dileyen wikiyi kullanır dileyen forumu. Açıkçası ben de wikiyi daha verimli bulanlardanım. Zira orada konular daha derli toplu oluyor. Forumsa biraz soru-cevap tarzı işleyişe sahip. Nasıl türü başlıklarımız haricinde wiki kadar düzenli olamıyor ne yazık ki.
Wikiden şimdiye kadar hiçbir şey öğrenmedim. Bence forum etkileşimli bir yer olduğu için çok daha hızlı bir şekilde öğretiyor. Anket sonuçlarına göre an itibariyle %20 kadar kullanıcı wikinin gereksiz oldugunu düşünüyor, bu düşük bir oran değil ve ben bu oranın tüm kullanıcılar oy kullansa oldukça daha yüksek olacağını düşünüyorum. (dahası oy kullananların %44 wikiyi kullanmadığını bildirmiş) Wiki bence hiçbir şekilde forum kadar güncel de değil. Her yenilik hemen her zaman önce forumda duyurulup, tartışıp kıvama geldikten sonra da bu "kıvama gelmiş ve forumda da zaten olan hali" wikiye aktarılıyor.
Wikinin boş bir iş olduğu, wiki tayfasının boş işlerle uğraştığını ispatlamak için istemedim bu anketin açılmasını. Takdir edersinizki eğer wiki pek kullanılmayan bir proje ise ya da emek/fayda oranı epey yüksek ise buraya emek harcayan arkadaşların emeklerinı daha verimli yerlerde vermeleri gerekir. Mesela çeviri yapabilirler, forumdaki çözülmüş konuları düzenleyebilirler vs. Kısacası amacım arkadaşların emeklerinin doğru bir yere harcanıp harcanmadığını sorgulamaktı. Ancak çıkan mevcut sonuca göre emekleri karşılık görüyormuş. Bu durumda yukarıda bahsettiklerimin anlamı kalmıyor ancak anketin istenme sebebi buydu ve "gereksiz" değildi.

canosayan

Wikinin günlük ziyaretçisi sayısı 350-450 arasında geziniyor.
Bence bu hiç kötü bir rakam değil. Örneğin dün sadece 41 kişi kurulum maddesine bakmış. Buradaki kişiler kurulumu bildiklerine göre bunlar yeni ubuntu ile tanışacak insanlar olmalı.

Günde 40 kişiye ubuntu kurulumunu gösterebilmek bence oldukça iyi bir durum. Sonuçta insanlar forumda acemiler bölümünü bile okumadan direkt yeni konu açıyor.

Şu da önemli bir gerçekki yazıalan yazılar foruma uygun yazılıyor. Eğer nasıl belgesi yazılıyorsa biraz daha resmi bir dil kullanılarak yazılmalı ki wiki ye kolaylıkla taşınsın. Örnek vermek gerekirse "... yapıyoruz." yerine "...yapılmalıdır." Daha rahat anlaşılacak bir cümledir ve wikiye daha uygundur.
Chmod bizim işimiz.