[Çözüldü] Kullanıcı Şifremi Unuttum, Hesabıma Nasıl Yeniden Erişebilirim?

Başlatan ubuntuki lilith, 06 Şubat 2010 - 21:43:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuki lilith

Arkadaşlar, kullanıcı şifremi unuttum. Şu anda diğer kullanıcı(sınırlı) hesabından yazıyorum.
Alıntı Yaphttp://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/SSS#Kullan.C4.B1c.C4.B1_.C5.9Eifremi_Unuttum.2C_ne_yapabilirim.3F
Burada denenleri yaptım, daha doğrusu yapamadım komutları giremedim çünkü altta şöyle yazıyordu.
Give root password for maintenance (or type Control-D to continue)
Recovery modda seçeneklerin hepsine tek tek girdim hepsinde üstteki yazı çıktı karşıma ve düğmeden kapattım. Sonra gene denediğimde Recovery'ye giriş yaptıktan sonra çıkan listede diğerleri aynen duruyor {yani clean, dpkg, grub, netboot ve boot seçenekleri} ama en üstteki seçenek değişmiş şöyle yazıyor:
 resume        *could not access PID file for nmbd
Nasıl düzeltebiliriz bu durumu?

hitokiri

Root oturumuyla giriş yapıp  kullanıcı ve gruplardan şifreyi değiştirebilirsiniz.

bytan

Ctrl+D'ye basarak işlemleri yapmayı denediğinde neler oluyor?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ubuntuki lilith

root seçince zaten oturum açılmıyor, dediğim ileti çıkıyor ctrl+D yapınca da gene başa sarıyor seçenekler sayfası çıkıyor bu sefer ben de denedim tek tek netroot o da olmadı gene root hepsine tek tek baktım her seferinde ctrl+D'ye yönlendiriyor.

hitokiri

root kullanıcı adını girince şifreyi istiyor olabilir ctrl+d de yeniden denemek içindi sanırım root şifresi atamadıysanız enter a basıp geçmeyi deneyin ya da gdm penceresinden kullanıcı adı root şifre şifre yoksa boş bırakılarak denenebilir ..

bytan

Peki 1-2 satır üstte bir bölümle ilgili mesaj vermiş olmalı. Örneğin /dev/sda5 gibi ve fsck bekliyor olabilir.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ubuntuki lilith

Alıntı yapılan: hitokiri - 06 Şubat 2010 - 21:59:06
root kullanıcı adını girince şifreyi istiyor olabilir ctrl+d de yeniden denemek içindi sanırım root şifresi atamadıysanız enter a basıp geçmeyi deneyin ya da gdm penceresinden kullanıcı adı root şifre şifre yoksa boş bırakılarak denenebilir ..
atayamıyorum sorun da orada, direkt ctrl+D yapmaktan başka bir şey yapılmıyor ekranda. Ya root şifre istiyor onu atamak için ne yapmalıyım bilmiyorum, passwd ubuntuki yazıoyrum bir işe yaramıyor, gene bana ctrl+D'ye bas ya da root şifre gir diyor.
Anımsamıyorum @Bytan, şimdi tekrar deneyim bakayım öyle birşey var mı? Bunun haricinde bir yol varsa tabii direkt o yönteme de geçiş yapabiliriz :)

heartsmagic

Kurtarma kipi (recovery mode) ve bunun akabinde root shell'den sonra mı oluyor bu işlem? Root shell (ya da ona benzer bir isim) seçildiğinde şifre sormuyor olması lazım. Doğrudan root haklarıyla uçbirime düşüyordu sistem.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hitokiri

Kullanıcı Adı ve  Şifre soruyor, root u seçince direk root kullanıcısı için şifreyi istiyor resume seçince kullanıcı adı şifre .. Eskidenmiş o :D

root     Drop to root shell prompt  >>>> şifre istiyor.. :D

ubuntuki lilith

Aynen hitokirinin dedigi gibi. live cd.den kuleyninin dediklerini deneyecegim simdi. hazir livede iken  bi fikir var mi baska

hitokiri

Umarım sorununu çözersin olmadı ilk iletide kısıtlı bir kullanıcıdan söz etmiştin o oturumdan burda yazanları  yapabilir isen  root ile sisteme girmek mümkün olur diye düşünüyorum.

ubuntuki lilith

Sorunumu @kuleyni'nin yardımıyla şöyle çözüme ulaştırdık:
Öncelikle çalışır cd ile sistemi başlatıyoruz, ben mint helena kullanıyorum.

sudo mount /dev/sdax /mnt

(x yazan yerde size göre sda1 bendeki x yerine 1 yazıyoruz)

sudo mount --bind /dev /mnt/dev

sudo chroot /mnt

passwd kullanıcı_adınız

şeklinde şifrenizi değştirin sonrada aşağıdakilerle devam edin.

Ctrl+d yap sonra aşağıdakileri gir

sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt
Bilgisayarı yeniden başlattığımda yeni şifremle giriş yaptım. Yardım eden herkese teşekkürler.

bytan

Chroot.. Güzel yöntem.

Açıklama için teşekkür ederek ve geçmiş olsun diyerek etiketleyelim.

PF @ ST

heartsmagic

Konuya bir ek düşeyim.
Drop to root shell eğer root hesabına bir parola atanmışsa bizlere parola sormakta. Bunun haricinde vazifesini yapıyor ve parola sormadan root hesabına düşüyor. root hesabına parola atamaksa bizlerde pek anlamlı değil, zira parola atanmış olsa bile

sudo su
ile parola sormadan root hesabına geçebiliyorum ben. Parola sormayacaksa parola atamanın ne anlamı var?

Drop to root shell ile parolasız kurtarma kipine düşemeyenler root parolalarını sıfırlayabilirler.

sudo gedit /etc/shadow ile ilgili dosyayı açın.
root kullanıcı satırı ilk sıradadır. Eğer parola atamışsanız muhtemelen şu şekilde görünecektir.

Alıntı Yaproot:$6$NWKsd.Pb$ZNwwZTFJYol8sIMgyeq3nwAqwqlPYVxcfq48rMdV4rMqmH7OBgAuGYTItA8SgTW0rUSF.jS/hkbApPITvdcMf0:14647:0:99999:7:::
Yapmanız gereken şey şifrelenmiş olarak saklanan parolanız yerine sadece bir * karakteri koymanızdır. Kısacası şu hale gelmelidir:

Alıntı Yaproot:*:14647:0:99999:7:::

Bunun ardından root shell'e parolasız düşebilirsiniz. Haliyle bu yöntemle aynı zamanda istediğiniz kullanıcının parolasını da sıfırlayabilirsiniz.

Bir de eskiden Grub satırının sonuna init=/bin/bash ekleyip düşerdik biz uçbirime sorgusuz sualsiz. Bunu deneyeyim dedim, yine düştü fakat bir türlü komutları başarılı bir şekilde uygulayamadı. ls gibi bir komut çalışıyor ama reboot,passwd tepki vermiyor.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.