[Çözüldü] Klavye Kısayolunda SOrun . .

Başlatan Birkan14, 06 Şubat 2010 - 21:42:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Birkan14

Arkadaşlar ubuntuda henüz yeniyim ubuntuyu keşfetmeye çalışırken ya da kurcalarken de denebilir sanırım klavye kısayol ayarlarıyla oynadım , eskiden ctrl ye bastığım zaman birden çok dosyayı tıklayarak seçebiliyodum ancak artık yapamıyorum . . Başka bir örnek , gimp de ctrlyle yapılan düzenlemeleri yapamıyorum açık olan pencereyi her hangi bir yere taşıyor yapmaya çalıştığım da bunu nasıl düzeltebilirim acaba ??

heartsmagic

Klavye kısayollarında dosya seçimi için bir tercih yok bildiğim kadarıyla. Kurcaladığın tek yerin orası olduğuna emin misin? Kurcaladığın tek yer orasıysa Ctrl tuşuna bir göreve bağlamış olabilir misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Birkan14

evet en son kurcaladığım yer orasıydı baktım iyice ancak ctrl ye bir görev atamamışım acaba bu ayarları sıfırlama gibi birşey söz konusu olabilir mi ??

heartsmagic

Klavye ayarlarını etkiler mi bilemiyorum ancak şu komutu yürütürsen birçok ayarın sıfırlanır:

rm -rf ~/.gnome* ~/.gconf*

Bir de yeni kullanıcı ekle sisteme, öyle bir dene bakalım.

Birkan14

dediğiniz komutu denedim değişen bir şey olmadı

yeni kullanıcıyla girdiğim zaman problem olmuyo ctrl ye basıp dosya seçebiliyorum .

heartsmagic

Yeni kullanıcıda sorun olmuyorsa mesele kullanıcı ayarlarındandır ancak benim tahmin ettiğim dizinler iş görmedi demek ki. Şunu bir dene o zaman:

mv ~/.local ~/.local-yedek
mv ~/.config ~/.config-yedek

Ardından bir çıkış yapıp tekrar gir.

Birkan14

bu 2 komut sorunumu çözdü tüm sistemi sıfırladı anladığım kadarıyla teşekkür ederim yardımlarınız için .

heartsmagic

O aman bu dizinlerin içinde bir yerde klavye ayarları saklanmakta. Biraz kurcalarsak sanırım onlar da bulunur. Şimdilik konutu kapatalım o halde :)