Compiz'e Manuel Kurulan Eklentiler [tanıtım,izlenim]

Başlatan Sherlock Holmes, 06 Şubat 2010 - 02:55:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sherlock Holmes

Bilindiği üzere Compizin eklentileri kurulu gelenler ile sınırlı değil.
Neden bu eklentileri harici kurmak zorunda kalıyoruz sorusuna,
sistem'de kararsızlıklara yol açıyor cevabı, tatmin ediyordur.
Kendim bazı eklentileri deneyerek, tecrübe edindiklerimi aktarmaya çalışacağım.

Tanıtığım tüm eklentilerin kurulumları aynıdır.
Kurulum
Indirilen eklentileri arşivden çıkartınız,
"Ev" dizininizde Compiz(yada türkçe karakter içermeyen herhangi bir isim) adında bir klasör oluşturup,
önceden indirdiğiniz açılan dosyayı bu konuma taşıyınız.
Uçbirimi açıp başına cd komutunu yazınız.
cd
Compiz klasörüne taşıdığımız, arşivden çıkartılan dosyayı tutup,
önceden cd diye yazdığımız uçbirime bırakıp Enter'ı tuşlayınız.
Uçbirimde Enter öncesi şöyle;
cd /home/kullanıcı_ismi/Compiz/atlantis
Enter sonrası ise;
~/Compiz/atlantis$
satırı belirecektir.
Uçbirimdeki son haline ulaştığımızda komutları sırası ile,
make
make clean
make install
verdiğimizde ve sistemimizi tekrar başlatığımızda veyahutta
compiz --replace
sonrasında eklentiyi CompizConfig Ayar Yöneticisinden kişiselleştirebiliriz artık.

Bu yolu izleyerek kurabileceğiniz 4 eklenti.

Freely Transformable Windows
Burada'ki Snapshot kısmını tıklayarak indirebilirsiniz.
Eklenti pencereleri bağımsız yöne döndürmenize ve çevirmenize imkan tanıyor.
[youtube=560,340]<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/n4Fsk3PhfMs&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/n4Fsk3PhfMs&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>[/youtube]
Olumlu: Bazı sitelerde ilgimi çeken Ters resimler,videolar vs. indirip, düz bir görüntü elde edene kadar pencereyi ters çeviriyorum.
Olumsuz: Bu eklenti ile müdahale ettiğim pencereleri düzeltmemiş vaziyette bırakıp, bulunduğu masaüstünden farklı bir yere gidip geri geldiğimde, sistemin kilitlenmesinin kaçınılmaz olduğunu fark ettim. Tek çıkış ctrl+alt+f1

Dodge
Eklenti çalışmakta olduğunuz pencere dışındakilere fare hareketi ile müdahale ediyor.
[youtube=560,340]http://www.youtube.com/watch?v=EgGwBaJw4AE[/youtube]
Olumlu: Masaüstünüzde Screenlet yada Conky tarzı bir uygulama var ise ctrl+alt+d tuşlamadan gözlemlemenizi sağlıyor.
Olumsuz:Çok nadirde olsa açılan pencerenin canlandırması ile çakıştığına şait oldum.
CompizConfig Ayar yöneticisinde Dodge'un Window Types kısmına;
(Toolbar | Utility | Dialog | ModalDialog | Normal)
yapıştırmanız yararlı olabilir.

Screensaver
Eklenti otomatik yada manuel olarak Ekran koruyucu animasyonu yerine Compiz'i kullanıyor.
[youtube=560,340]<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/9pP6leZebhE&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/9pP6leZebhE&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>[/youtube]
Olumlu: Her masaüstüne video açarak ve eklentiyi aktif ederek, yada buna benzer fantazilere uygun olması.
Olumsuz: Mouse ile başlatığımda belirsiz bir süre sonrasında kapanmaması, deaktif olmaması.

Newton
Eklenti çalışmakta olduğunuz ve başka bir pencereye geçtiğinizde, öncekini yerçekimine maruz bırakıyor.
[youtube=560,340]<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/KWwrMhW_AA8&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/KWwrMhW_AA8&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>[/youtube]
Olumlu: Kiba-dock'un eğlence kısmına benzer bir pencere özelliği kılıyor
Olumsuz: Rotation(çevirme,döndürme) sonrası pencereler eski halini almıyor.

Lütfen Gitweb.compiz'deki diğer eklentilerin nasıl kurulduğunu bu başlık altında sormayınız.
Videoları daha yüksek çözünürlükte izlemek için, Videonun sağ altında beliren site ismini tıklayınız.
:)

Alquimista

Çok güzel bilgiler ve açıklamalar, elinize sağlık ğnome.

(Yahu bu compiz efeklerini yapanlar insan değil, adamlar da nasıl bir hayal gücü var anlamıyorum.)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

agritux

Meğer compiz hakkında hiç bir şey bilmiyormuşum :)

Sherlock Holmes

ironic

@ğnome, konuyu yeni fark ettim. Eline sağlık.. Gerçekten harika sunum   olmuş.    :) Transformable Windows eklentisini en son denediğimde çalışmıyordu. Bir ara tekrar deneyeyim.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: ironic - 10 Şubat 2010 - 15:44:58
Transformable eklentisini en son denediğimde çalışmıyordu.
Tam olarak hiçbir şey yapmıyormuydu, yoksa sorun'mu çıkartıyordu.?  :)

ironic

Alıntı yapılan: ğnome - 10 Şubat 2010 - 15:48:15
Alıntı yapılan: ironic - 10 Şubat 2010 - 15:44:58
Transformable eklentisini en son denediğimde çalışmıyordu.
Tam olarak hiçbir şey yapmıyormuydu, yoksa sorun'mu çıkartıyordu.?  :)

Evet. Denediğim hiçbir kısayolu tepki vermemişti.  :)  Yalnız ben eklentiyi bir geliştiricinin deposundan indirmiştim. Belki eski bir sürümü de olabilir.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: ironic - 10 Şubat 2010 - 15:52:07
Belki eski bir sürümü de olabilir.
Belki'de fakat hiç çalışmıyor ise Dbus'u pasifleştirerek/etkinleştirerek deneyebilirsiniz.
Kaynak.....

ironic

Alıntı yapılan: ğnome - 10 Şubat 2010 - 15:59:02
Alıntı yapılan: ironic - 10 Şubat 2010 - 15:52:07
Belki eski bir sürümü de olabilir.
Belki'de fakat hiç çalışmıyor ise Dbus'u pasifleştirerek/etkinleştirerek deneyebilirsiniz.
Kaynak.....

Evet sorun sanırım bu,  Compiz Dbus eklentisi ben de  kapalıydı   :)

xxx3

Bu eklentileri ve compiz'i kodlayanlara hayranım nasıl bir yapıdır arkadaşlar tamam programlama dilleri kodlama filan ama arkasında çok büyük bir emek var en basit eklentisinde bile hayran olmamak elde değil  :D

BayboraKaan

Bu konu neden sabitlenmemiş. Bari ben sabitliyeyim paylaşım için teşekkürler @Ğnome :)

Sherlock Holmes

hhmmmhı..
Başlıktaki Videoları tekrardan düzenliyeyim'mi.?

heartsmagic

@ğnome, az dursun böylece. Foruma Youtube desteği getirdiğimizde düzelmezse elle halledilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emrepinarbasi

Öğr.Gör.Emre PINARBAŞI / Neyzen
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Devlet Konservatuarı

okanserbest

bunlar iyide bu ateşli kapanıp ateşli açıkmayı nasıl yapabiliriz

zeitgeist

Bugün itibarıyla fark ettim başlığı. Eklentileri ayrıntılarıyla anlatman harika olmuş @ğnome. Özellikle olumlu-olumsuz yönlerini belirtmen benim açımdan son derece faydalı oldu  ;)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

kaansef

# 28065

moe

öncelikle anlatımlarınız için teşekkürler ancak benim bir sorum var. sizin pc sinizde gözüken efekt kısımlarını nasıl kurdunuz acaba merak ettim, ben arastırdım bir suru sey indirdim yada kurdum ama sanırım bi yerlerde hata yaptım sizdeki kadar efekt özellikleri gözukmuyor resmını ekte koyuyorum yardımcı olursanız sevinirim  :)

http://i49.tinypic.com/o5dlwh.png

Sherlock Holmes

Otomatik olarak Compiz-ayar-yöneticisine ekleniyor.
Tekrar başlatıktan sonra etkisi görülmekte.
Eklentilerin düzgün bir şekilde kurulmuşmuydu,
uçbirimde kurulum esnasında bir hata gözlemlemişmiydiniz.?

moe

tekrar denediğimde gorundü. Sanırım sorun benim eklentiyi kurma sırasında olusuyordu.

topal_solucan

maliylmz@maliylmz-laptop:~/Compiz/dodge$ make
Makefile:48: *** [ERROR] Compiz not installed. Durdu.

su hatayı alıyorum ben :/

heartsmagic

@topal_solucan, bir ara Compiz'i kaldırmışlığın oldu mu?

topal_solucan

hayır daha dun fotmat yedi makine.ki compiz yuklu su anda kar su alev küp cart curt kullanıyorum yani :/

heartsmagic

O zaman yeni Compiz sürümü ile eklenti uyuşmuyor olabilir. Açıkçası denemeden bir şey söylemek zor.

topal_solucan

dosyanın konumundan kaynaklanan bir sorun olabilir mi veya root olarak yapmiyorum diye kaynaklanan bir sey?