Linux kurdum internet gitti

Başlatan beko44, 04 Şubat 2010 - 22:05:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

beko44

Arkadaşlar bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bilgisayarıma Ubuntu kurdum Ubuntu kurmadan Önce  her şey yolundaydı. Xp Kullanıyordum internet vardı.Gece Kurulum yaptım, Ubuntu'yu incelemeye pek vaktim olmadı yattım. Sabah kalktığımda Xp'de bir dosyama bakacaktım ki XP'yi açtığımda internet yoktu :S

Ne yaparsam yapayım yerel ağ kablosu takılı değil diyor :S
Sistemi 3 gün geriye adım, kabloyu çektim taktım internet şubesini aradım, internet driverini yeniden yükledim.

Ama ne yaparsam yapayım XP'de bağlantı yok Ubuntu'da var :S

Düzenleme notu : Lütfen gereksiz yere büyük harf kullanmayınız.

BayboraKaan

Böyle bir sorunun Ubuntu'dan kaynaklanacağını sanmıyorum. Sorun XP'de gibi.

Tabi ki bu forumda XP için yardım ederler mi bilemem.

agritux

Xp'de internete el ile ip ve dns atayın. Belki sorun çözülür.

beko44

Alıntı yapılan: DevilTUX - 04 Şubat 2010 - 22:55:00

Maalesef Ubuntu'dan oldu çünkü Ubuntu'yu kurmak için pcyi kapatmadan önce internet vardı eminim

Alıntı yapılan: agritux - 04 Şubat 2010 - 22:56:19

Denedim maalesef :(

Düzenleme notu: Lütfen gereksiz yere büyük harf kullanmayınız.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: beko44 - 04 Şubat 2010 - 23:13:40
Alıntı yapılan: DevilTUX - 04 Şubat 2010 - 22:55:00

Maalesef Ubuntudan Oldu Çünkü Ubuntuyu Kurmak İçin Pcyi Kapatmadan Önce İnternet Vardı Eminim

Alıntı yapılan: agritux - 04 Şubat 2010 - 22:56:19

Denedim Maalesef :(

Ubuntu'yu Wubi ile mi kurdunuz?
Eğer ki sıfır kurulum yaptıysanız Ubuntu'nun XP üzerinde hiç bir etkisi yoktur.

sema

Ben de DNS ayarları diyecektim ama sen bağlantının hiç olmadığından söz ediyorsun. Yani bağlantı var internet yok gibi bir problemin yok.. Bağlantın hiç yok.. Ayrıca kablolu bağlanıyorsun, kablosuz değil?
Son olarak ayrı ayrı kurdun değil mi? Wubi ile değil? (bunların cevabını alabilir miyim?)
susema

Khan

Aynı sorunu arkadaşın bilgisayarında yaşadık. Arkadaşa Ubuntu kurmuştum, Ubuntu'da internet var ama XP'ye girince ethernet ışığı yanmıyor.
Sorunu ise modemi benim bilgisayara takıp, daha sonra tekrar arkadaşın makinasına taktık düzeldi ancak Ubuntu'ya girince tekrar XP'de internet gitti. İkisinden birini kullanmak zorundasınız. Ya Ubuntu ya da XP!
Sorun ise, sanırım ethernet kartı ile ilgili bir şey.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: Khan - 04 Şubat 2010 - 23:38:42
Aynı sorunu arkadaşın bilgisayarında yaşadık. Arkadaşa Ubuntu kurmuştum, Ubuntu'da internet var ama XP'ye girince ethernet ışığı yanmıyor.
Sorunu ise modemi benim bilgisayara takıp, daha sonra tekrar arkadaşın makinasına taktık düzeldi ancak Ubuntu'ya girince tekrar XP'de internet gitti. İkisinden birini kullanmak zorundasınız. Ya Ubuntu ya da XP!

Mantıksız, sonuçta Ubuntu diske kuruluyor ethernet kartının içine değil.

sema

@Khan sorunun ethernet kartı ile ilgili olduğunu düşünmüyorum, çünkü Xp'de daha önce varmış, Ubuntu'yu da kurduktan sonra Ubuntu'da da varmış. Yani sorun bence kartlarda değil.. Kablosuz ise internet şifrelerinin birbirine uyması gerekiyor.. Yani birinde WPA2-PSK(Ubuntu'da), diğerinde (Xp'de) doğrulama türü WPA-PSK olursa bu sorun teşkil eder, misalen yani..
susema

canosayan

modeminize de bir göz gezdirin. mümkünse modemden bir ip ayırıp bilgisayarlara bu ip yi verin.

bazen modemler garip davranabiliyor. geçen gün benim modem iki bilgisayarada inatla aynı ip adresini vermeye çalışıyordu.
Chmod bizim işimiz.

Khan

Alıntı yapılan: DevilTUX - 04 Şubat 2010 - 23:48:57
Alıntı yapılan: Khan - 04 Şubat 2010 - 23:38:42

Mantıksız, sonuçta Ubuntu diske kuruluyor ethernet kartının içine değil.
Aslında komik olan da o! Çalışan CD ile açtığımızda sorun olmuyor ama Ubuntu'yu HDD'ye kurunca, modemin XP ile bağlantısı tamamen kesiliyor.
Bu arada sorun ethernet kartında değil; modemde. Aynı işlemi benim makinada uyguladım, aynı olay bana da oldu. Yani sorun modemde.

Alıntı yapılan: semagkyz - 04 Şubat 2010 - 23:50:25

@Khan sorunun ethernet kartı ile ilgili olduğunu düşünmüyorum, çünkü Xp'de daha önce varmış, Ubuntu'yu da kurduktan sonra Ubuntu'da da varmış. Yani sorun bence kartlarda değil.. Kablosuz ise internet şifrelerinin birbirine uyması gerekiyor.. Yani birinde WPA2-PSK(Ubuntu'da), diğerinde (Xp'de) doğrulama türü WPA-PSK olursa bu sorun teşkil eder, misalen yani..
Dalgınlıktan yanlış söylemişim. Sorun modemde.
İşin kötü yanı; XP hiç bir şekilde modemi görmediği için, XP üzerinden modeme herhangi bir şekilde müdahale edemiyorsunuz.

Son olarak; dediğim gibi Ubuntu HDD'ye kurulunca bu sorun ortaya çıkıyor ve bilgisayardaki her şeyi tamamen silip, sadece XP kursanız bile XP modemi görmeyecek.
Çözüm olarak başka birinin makinasına takın; daha sonra kendi bilgisayarınıza takın. Ama Ubuntu'ya girerseniz, XP ile bağlantı tekrar kesilecek.
Bunun çözüm yolu varsa sevinirim. Arkadaşın makinasına kalıcı olarak Ubuntu kurmak istiyorum ama bu sorun yüzünden kuramıyorum.

sema

Evet bence de sorun modemde.. Başka bir bilgisayardan modem ayarlarına girmesi gerekiyor.. Düzeltilebilir.
susema