boş disk bölümlerini birleştirme?

Başlatan ns, 04 Şubat 2010 - 15:53:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ns

en baştan başlayayım. benim harddiskte 4 bölüm vardı ikisi ubuntu ve windows için ikisi veriler için. ben xp yerine win7 kurayım dedim. win 7 benim 90 gblık verilerin olduğu bölümü de uçurdu. ben sonra 90 gblık win7 bolümünü küçültüm geriye 89 gb boş alan kaldı. bundan tekrar bolüm oluşturayım dedim olmadı. şu meşhur 4 ten fazla birincil bölüm oluşturalamaz hatasını verdi. bende verilerin olduğu diğer diski de sildim epey bir boş alanım oldu ama bunlardan tek bir bölüm yapamıyorum.

birde resim koyayım ;

[IMG]http://img694.imageshack.us/img694/2453/ekrangrntsdevsdagparted.png[/img]

bu iki boş alandan nasıl tek bolüm yapabilirim?
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

Ozmo

ilk önce 3 4 5 sistemden ayır üzerlerine sagtıkla boyulandır taşı de sol tarafa taşı işlem biraz uzun sürecektir

sema

Win'de bu gibi durumlarda birleştirmek istediğim bölümlere sağ tıklayıp bölümü sil diyordum, silinen bölümler 'ayrılmamış bölümler' adı altında birleşiyordu, sonra da ayrılmamış bölüme sağ tıklayıp yeni bölüm oluştur diyordum, biçimlendirdikten sonra da kullanıma hazır hale geliyordu. Ama Ubuntu'da denemedim..
susema

ns

Alıntı yapılan: Ozmo - 04 Şubat 2010 - 16:13:00
ilk önce 3 4 5 sistemden ayır üzerlerine sagtıkla boyulandır taşı de sol tarafa taşı işlem biraz uzun sürecektir

dediğini yaptım işlem çok kısa sürdü ve tamamlandı diyor ama taşımadı. sadece listedeki sıralaması değişti ama şekil aynı. daha doğrusu önündeki boş boyutu sıfırladım ama arkasını değiştirmeye izin vermedi. sonuç olarak ne yeri değişti nede boyutu. birazdan lıve cd ile tekrar deneyeceğim.
Alıntı yapılan: semagkyz - 04 Şubat 2010 - 16:13:49

Win'de bu gibi durumlarda birleştirmek istediğim bölümlere sağ tıklayıp bölümü sil diyordum, silinen bölümler 'ayrılmamış bölümler' adı altında birleşiyordu, sonra da ayrılmamış bölüme sağ tıklayıp yeni bölüm oluştur diyordum, biçimlendirdikten sonra da kullanıma hazır hale geliyordu. Ama Ubuntu'da denemedim..

ben ikisinde de denedim olmadı. bende senin gibi biliyordum ama niye boyle oldu hiç anlamadım.

agritux

Olmamasının sebebi; biri birincil diğeri mantıksal disk. Sanırım isteğiniz yapılamaz.

Ozmo

en iyisi sistemi yeniden kumada :) karar senin :)

agritux

2 parça halinde kullansan çok şey değişecek mi?

ns

hiç bir değişmez ama onu da yapamadım ki.  mantıksal yada genişletilmiş seçenekleri pasif durumda birincil ise sadce 4 tane yapılabildiğinden birinden feregat etmem gerekiyor.

Alıntı yapılan: agritux - 04 Şubat 2010 - 17:35:10
Olmamasının sebebi; biri birincil diğeri mantıksal disk. Sanırım isteğiniz yapılamaz.

birde bu kanıya nasıl vardınız

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Şubat 2010 - 18:04:25

Alıntı yapılan: Ozmo - 04 Şubat 2010 - 17:39:30
en iyisi sistemi yeniden kumada :) karar senin :)

ya benim sınavlara hazırlanmam lazım ygs lys filen. sadece 2 gün tatilim vardı biri windows 7 ye gitti diğerini de bugün harcadım. temmuza kadar bir daha kurulum yapamam herlade

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Şubat 2010 - 18:10:38

[IMG=http://img156.imageshack.us/img156/2312/screenshotdevsdagparted.png][/IMG]

son durum bu

agritux

Alıntı yapılan: ns - 04 Şubat 2010 - 18:00:59
birde bu kanıya nasıl vardınız

Disk tablonuza göre. Sda2 gördüğünüz gibi extended yani uzatılmış alan. Uzatılmış alanı mantıksal disklere bölersiniz. Disk tablonuza göre o biçimlendirmediğiniz bölüm ile sda5 uzatılmış alanda görünüyor. Yani onlar birer mantıksal disk.
Söylediğimi; yolladığınız resimde, yukardaki grafik halindeki disk tablonuzdanda farkedebilirsiniz.

Aklıma yeni bir çözüm yolu geldi. Testdisk programını deneyin. Diskin mbr'sini silip birincil mantıksal ayarlamalarını yapın. Ama baştan belirteyim riskli. Tüm verileri kaybedebilirsiniz.

Felâsife

Gparted'le 2 alanı silseniz de birleştirme yapmıyor, yani Merge denilen özelliği yokmuş.
Ama ufaltma/büyütme yapabiliyor.

Geçen ay'lar da banada lazım olduda, olmadığını öğrenmiştim :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ns

sağolun hepinize teşekkürler. benim hdd riski duyunca kendine geldi galiba :) biri mantıksal diğeri birincil iki bolüm oluşturmayı başarabildim. hayret ya şaşırdım baya.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Şubat 2010 - 20:08:12

[IMG]http://img697.imageshack.us/img697/2453/ekrangrntsdevsdagparted.png[/img]

en son durum boyle bişey oldu.

agritux

orada 6.5 mb israf görüyorum :) ilerde farkettiğinde iş çok geç olabilir. bence onu sda4 e kat yolun başındayken :)

Bu arada boot için ayrı bir disk bölümü mü kullanıyorsun?

Not: ben senin isteğini; şu anki haliyle sda4 ve sda6 yı birleştirmek istiyorsun diye anlamıştım. Durum çözüldü diyorsan demekki yanlış anlamışım :D

ns

Alıntı yapılan: agritux - 04 Şubat 2010 - 20:31:51
orada 6.5 mb israf görüyorum :) ilerde farkettiğinde iş çok geç olabilir. bence onu sda4 e kat yolun başındayken :)

Bu arada boot için ayrı bir disk bölümü mü kullanıyorsun?

Not: ben senin isteğini; şu anki haliyle sda4 ve sda6 yı birleştirmek istiyorsun diye anlamıştım. Durum çözüldü diyorsan demekki yanlış anlamışım :D

yok doğru anlamışsın iki bölüm halinde oluşturamadğım için tek bölüm yapmak istiyordum. sonra nasıl olduysa oluverdi :)

6.5 mb da kalsın artık nasıl kaldıysa orada

boot konusunda 3gb lık yeri diyorsan o win7 nin saçmalığı ben özel bişey yapmadım.

yalnız şimdi de win7 açılmıyor önce error 22 dedi sonra grubu tekrar kurdum bu seferde boot edilebilir bir bölüm değil bu gibi bişey diyor.

agritux

BayboraKaan

Önceden Win7'nin Boot diskinin adı sda4'müş şimdi ise sda3 olmuş ve iki disk bölümünün arasında boyut farkı bulunmakta boot dosyası zarar görmüş olabilir ve bu bir sorun teşkil edebilir.

Tavsiyem ilk önce Win7 CD'si ile Win7'i tamir edin yeni Boot dosyası oluşturacaktır. Oluşturduğu boot dosyasını hangi disk bölümüne yerleştirdiyse yeniden Grub2'yi düzenlemeye gidin.

agritux

Ozmo

ns

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

deyip o sdalı kısmı değiştirdim yine olmadı. win7yi onar dedim yine olmadı birkaç şey daha deneyeceğim olursa yazarım

agritux

Alıntı yapılan: Ozmo - 04 Şubat 2010 - 23:24:38
sudo update-grup :)

Bunu bir deneyin. Olursa bu olur.
Olmazsa win7 nin boot kısmı zarar görmüş demektir.
Buda ubuntu üzerinden çözüm bulması zor demektir. Bu durumda da win kurtarma cdleri ile işinizi görebilirsiniz.

Ozmo

ns

Alıntı yapılan: agritux - 04 Şubat 2010 - 23:51:17
Alıntı yapılan: Ozmo - 04 Şubat 2010 - 23:24:38
sudo update-grup :)

Bunu bir deneyin. Olursa bu olur.
Olmazsa win7 nin boot kısmı zarar görmüş demektir.
Buda ubuntu üzerinden çözüm bulması zor demektir. Bu durumda da win kurtarma cdleri ile işinizi görebilirsiniz.

gülücükler grup filen şaka sandım ben onu kusuruma bakmayın

denedim yine olmadı.

sayz

arkadaşlar buna benzer bir durumum var benim bilgisayar 120 GB lık bir SSD'ye sahip. bilgisayarın içine sistem kurulumunu yaptım, takas alanı olarak 8 GB ayırmış. ben de biraz kullandıktan sonra farkettim. bu 8 GB'ı ex4 olarak tekrar biçimlendirdim. bu diski diğer kalan 112 GB'a(gerçi 103 GB gözüküyor ama [?] ) ekleme şansım olur mu? sırf bunun için tekrar sistem kurulumu yapmak istemedim.

heartsmagic

Gparted yapabilir o işi sanırım. Eğer bölümlerin yeri falan çok karışık değilse sistemi fazla kurcalaman bile gerekmez. Tabi her durumda çok hayati verileri yedeklemekte fayda var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sayz

bölümler şu şekilde:

hayati bi şey yok, zaten sistemi daha yeni kurdum.  resimde görülen 24 GB'lık kullanılan alanın da 16 GB'ı falan virtualBox'taki işletim sistemlerine ait.  en fazla sistem gider yani. peki nasıl yapabilirim gparted ile bunu?
bir de konudan bağımsız olarak ben bu makine'ye 120 GB lık ssd takdırdım. ilk başta (ilk debian kurmuştum geçen hafta) o zaman 120 Gb olarak gözüküyordu diye hatırlıyorum, şimdi neden toplamda 111 Gb olarak görünüyor olabilir?

if

@sayz, GiB x GB ayrımı size diskin neden az göründüğünü söyleyecektir.

swap kullanacak mısınız? kullanacaksanız ne kadar olmasını istiyorsunuz?