[Arşiv][Çözüldü] Enter butonuna basınca ubuntu lucid kilitleniyor

Başlatan Sedo79, 03 Şubat 2010 - 22:41:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sedo79

Selam, Lucid kullanıyorum * her şey güzel fakat ne zaman Enter butonuna bassam sistem aniden donuyor. Enter kullanmadığım zamanlarda hiç bir problem yok. Bu sorunumu çözebilene gerçekten canı gönülden bravo demek istiyorum. Çok şaşırdığım bir sorunla karşı karşıyayım. Ne yapmam gerekiyor? "Tamam alpha kullanıyorum ama bu kadarda sorun olmaması gerekiyor yani"
hobaaaaaaaaaaaa night train

agritux

Sisteminiz güncel mi? Böyle bir hata bildirimine rastlamadım :)

Sedo79

Evet tüm güncellemeler yapılmış vaziyette ve Alpha2 kullanıyorum.. Donanımın güncel olup olmadığını soruyorsanız onlarda güncel donanımlar. Klavyem de Microsoft Optic 2000 Wireless klavye.. Linux sistemlerde ilk defa böyle birşeyle karşılaştım.. Entera basmamak için zor tutuyorum kendimi.. Bazen elim kaçıyor basıyorum ve sistem donuyor :) Böylesine acayip bir sorunu nasıl bug diye bildirebilirim acaba ve buna ne sebep oluyor acaba??? Çok merak ettim. Sanırım sırf bu sebepten dolayı format atacağım :(

agritux

İngilizceniz varsa http://www.ubuntu.com/community/ReportProblem adresinden problemi bildirmek hakkında yardım alabilirsiniz.
Durum için bir şey söyleyemeyeceğim.
Ama unutmayalım ki, kararlı sürüm öncesi sürüm kullanıyorsak bu tarz hatalar almak çok normal.
Alpha Betha RC gibi sürümler kullanmamızdaki asıl amaç, aldığımız hataları bildirmek ve katkıda bulunmak olmalıdır.

Sedo79

İngilizcem çat pat var fakat problem bildirecek kadar yok. Translate kullansam, o da imlasız saçma cümleler oluşturuyor.. Neyse Alpha 3 çıkınca temiz kurulum yaparım. Bu sorunda tarihteki yerini alır..

Sedo79

64 bit lucid sıfır kurulum yaptım,güncelleştirmeleri de eksiksiz yaptım ve ilk entera basışımda sistem yine dondu... Yalnız bir şey dikkatimi çekti, donma anında download yapıyordum. entera bastım sistem dondu fakat download devam ediyordu.. Nereden anladım; modemin ışıklarından anladım.. Klavyenin 64 bit uyumlu driverında mı problem var acaba.. Çözemedim gitti... Ayrıca nvidia 8800GTS kartımı tanımamakta ısrar ediyor.. Bu alpha biraz fazla alpha  :D

Edit: Ekran kartı sürücüsünü etkisizleştir yapıyorum ve restart atıyorum, sistem sürücüsüz açılıyor, o zaman enter butonu sorunsuz çalışıyor yani sistem donmuyor. Demek ki sorun Nvidia sürücüde.. Oysaki MSI 8800GTS 320 bit ekran kartı kullanıyorum.. Bu kartta bu sorunu yaşamamlıydım diye düşünüyorum... 08.02.2010 - 22:48

heartsmagic

Bir üst sürüm sürücü deneyebilirsin. Elle kurulum ister tabii ki.
Alfa sürümler için bu kadar da olmaz deme. Adı üzerinde alfa, her şey olabilir. Kararlı sürüme giden yol:

Alfa->Beta->RC-Kararlı

Böyle düşününce sorunların olması işten bile değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Son güncellemelerden sonra aynı hatayı ben de alıyorum. Yeni güncellemelerle düzelecektir.

Hata kaydı : https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/plymouth/+bug/516412

Ubuntuforums başlığı : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1401805

ironic

Hataya ait yama yayımlanmış.

Son güncellemelerle sorun çözüldü .

Sedo79

Güncellemeleri yaptım ve hata hala devam ediyor. Entera basar basmaz sistem donuyor. Şu dandik hata yüzünden kaç gündür windows kullanıyorum.. Kararlı sürüm 9.10 da sarmıyor artık.. Yavaş geliyor gözüme.  Ayrıca şimdi sürücüleride yükleyemiyorum. Ekran çözünürlüğüde kaldı 800 600 de.. Bir çözüm bulamadık gitti şuna ya.. Valla sinir oldum.. Sırf şu hata yüzünden en az ama en az 25 kez format atıp tekrar kurulum yaptım. 32 ve 64 bit olmak üzere 2 sürümüde denedim ama nafile..  yokmu şunun başka bir çözümü allah aşkına ya??? Yazmışlar ingilizce forumda birşeyler.. Çözüm var mı orada?

ironic

Hata bende güncellemelerden sonra düzelmişti. Günlük gereksinimlerim için kullanmıyorum. Arada sırada oluyor yine. Herhangi bir yeni açıklama  bulamadım. Geçici çözüm önerilerinden biri olarak Alt + SysRq + k ile X ' i sonlandırdığında gelecek açılışa kadar sorun yaşanmıyormuş.Henüz bu öneriyi de denemedim.

@Sedo79, Bazı değerlendirmelerde bulunmadan önce  bazı şeylerin farkında olman gerekir.  Alfa sürüm nedir ? Kimlere hitap eder? Kullanım amacı nedir? Bu soruların yanıtı,  kullanma amacınla uyuşmuyor dikkat edersen. Bu şekilde de  bu süreç kararlı sürüme kadar devam edecektir. Eğer test edip, geliştirilme sürecine katkıda bulunmayacaksan Lucid şu  aşamada senin için çok yanlış bir tercih olur.

Sedo79

Sevgili ironic

Ben lucid versiyonunu hem gelişmesine yardımcı olmak, hemde zevk için kullanıyorum..
Evet alpha'nın ne demek olduğunu biliyorum. Bir çok programın alpha sürümlerini kullandım fakat bu kadar ağır sorunlar yaşamamıştım..

Neyse tartışmak bir çözüm üretmez..
Bu alt + vs kombinasyon ile verilen çözümü deneyip bizimle paylaşırsan sevinirim.

ironic

Hâlâ farklı frekanslardan iletişim kurmaya çalışıyoruz.  :)

Dediğim gibi bu sorun ben de her zaman olmuyor (son güncellemelerden beri ). Olacağı zamanda ekranın üst kısmında küçük tanecikler halinde renk bozulmaları meydana geliyor ve o andan sonra Enter kullanmamaya özen gösteriyorum. Şu aşamada normal kullanımdan çok , sadece günlük güncellemeleri takip etmek daha iyi olur.

Ekleme : Evet, geçici çözüm çalışıyor. Sorun oluştuğunda

Alt + SysRq (print Screen tuşu) + K

kısayoluyla X' i sonlandırıp,  yeniden başlatıyorsun. 

raspacı

İlginçtir bu sorunu ben de arch gnome da yaşıyorum. Kde'deyken sorun yoktu. Gnome'a geçince başgösterdi. Ama her zaman olmuyor. Sanırım sistem açıldıktan 15 dakika sonra civarı başgösteriyor. Alt-Sysrq-k tuşları da işe yaramıyor. Araştırma aşamasındayım çözersem buraya eklerim. Sistemi güncelleyemiyorum da çünkü paket bağımlılık sorunları var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Şubat 2010 - 17:41:13

Lucidde plymouth paketin silerek çözenler olmuş.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1401805 burada tartışılmış.
Arch içinse rc.conf içindeki daemons satırında gdm parametresini en sona eklemek sorunu çözmüş. Bende en sonda değildi getirdim. Bakalım ne olacak.(edit: düzeldi arch için)
http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=84374
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Sedo79

Alıntı yapılan: ironic - 16 Şubat 2010 - 00:29:33

Ekleme : Evet, geçici çözüm çalışıyor. Sorun oluştuğunda

Alt + SysRq (print Screen tuşu) + K

kısayoluyla X' i sonlandırıp,  yeniden başlatıyorsun. 

Evet yanlışlıkla entera bastığımda bu kısayollar ile donma sorununu ortadan kaldırabiliyorum.. en azından reset atmaya gerek kalmadı tşk.. Fakat her enterda sistem kilitleniyor.. Umarım acilen bir yama çıkar bunun için..

heartsmagic

@Sedo79, @levi'nin güncellemesini gördün mü?

Sedo79

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Şubat 2010 - 10:49:37
@Sedo79, @levi'nin güncellemesini gördün mü?

Gördüm fakat o mesajın benimle ilgili kısmı nedir anlayamadım..
Güncelleme sorununu bende yaşıyor muyum diye soruyorsan, ben yaşamıyorum.. Sistemim güncel..

Bu arada Dün dondurdu ama reboot yaptıktan sonra alt + prtscr + k yaptıktan sonra ubuntu asla donmuyor. Bende artık donmayı beklemeden sistemi açar açmaz kısayolu kullanıyorum ve henüz donma yaşanmadan sorunu kökünden çözüyorum..

Buradan @ironic'e araştırması için teşekkür ediyorum..

raspacı

Geçmiş olsun. Sedo79  sudo  aptitute remove plymouth komutuyla plymouth paketini silerek bu sorunu aşanlar olmuş dedim. Karmicte yok ama anlaşılan lucidde var. Sildikten sonra ileriki sürüm yükseltmelerde bu paketi tekrar kurmak gerekecektir tabi.

heartsmagic

@Sedo79, @levi'nin son açıklamasından sonra sanırım anlamışsındır..

Sedo79

Alıntı yapılan: levi - 18 Şubat 2010 - 20:40:32
Geçmiş olsun. Sedo79  sudo  aptitute remove plymouth komutuyla plymouth paketini silerek bu sorunu aşanlar olmuş dedim. Karmicte yok ama anlaşılan lucidde var. Sildikten sonra ileriki sürüm yükseltmelerde bu paketi tekrar kurmak gerekecektir tabi.

Geç oldu ama teşekkürler @levi

ironic

@Sedo79, sorun halen devam ediyor mu ? Bende  tamamen çözüldü. Artık kilitlenmeler yaşamıyorum.

Sedo79

@ironic,

Sorun devam ediyor fakat değişik bir şekilde..
Enter'a basınca donma yerine, oturum kapanıyor. Şifremi tekrar girip oturumu açıyorum ve enter çalışıyor. Fakat dediğim gibi ilk açılışta entera basınca oturum otomatik kapanıyor..

ironic

Evet, bu sorun bende de mevcut. Eski kilitlenmelerden tamamen kurtulsamda ilk enter' a bastığımda gdm ekranına atıyor. Otomatik giriş yapınca da durum aynı.

Hata bildrimi : https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xorg-server/+bug/532047

raspacı

Sanırım benim yöntem işe yaramamış. 

eribol

Bu sorun artık bende de mevcut. 1-2 haftadır sistemde 1-2 saat oyalandıktan sonra enter'a bastığım anda gdm baştan başlıyor. Dikkatimi çeken ise belleğin inanılmaz kullanılması. 64bitte birşeyler ters gidiyor. Umarım sorunu çözerler.