super-user'da açamıyorum

Başlatan bsod1, 03 Şubat 2010 - 11:21:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bsod1

arkadaşlar bu launcher'ı sudo olarak açamıyorum: /bin/sh "/home/osa1/netbeans-6.8/bin/netbeans"

launcher'ı sudo /bin/sh "/home/osa1/netbeans-6.8/bin/netbeans" olarak değiştirdiğimde program açılmıyor, fakat başına gksu eklediğimde açılıyor ama programın ayarları değişmiş oluyor, daha sonra programı kapatıp sudo eklediğimde açılıyor bu sefer..

yani programı sudo modunda açmak için 2 kere açmam gerekiyor her seferinde, mantığı nedir, nasıl düzeltilir?

By_Mihni

Netbeans programını mı açmaya çalışıyorsunuz.

bsod1

soru yeterince açık değil mi?! program adı farkeder mi?

By_Mihni

Soru bence hiç açık değil. Eğer sizin yapmak istediğiniz uygulamayı her açılışında root olarak çalıştırmak istiyorsanız uygulamanın özelliklerine gelip komut bölümünün başına sudo koyun.

bsod1

onu yaptığımı yazmışım zaten gibi geliyor bana? 2. paragrafta mesela?(birinci paragrafta da bahsetmişim hatta)

konu dağılmadan, yardımcı olabilir misiniz?

By_Mihni

Uygulamaları root olarak başlatmak için "gksu" kullanılıyor. "Sudo" terminalde kullanılır genellikle. Yani şuanda sizin yaşadığınız sorun gibi programları root olarak açılmasını istiyorsanız "gksu" koyarak açın. Her kullanışta root olarak kullanırsanız ayarların kayıtlı kalır diye tahmin ediyorum.

bsod1

öyle bir sorun da var(ilk mesajımda yazdığım gibi), gksu ile açtığımdaki ayarlarla sudo ile açtığım ayarlar farklı oluyor.

launcher'ı terminalden ayarladığımda çalışıyor, fakat gereksiz yere bir terminal penceresi açık kalıyor, en kötü ihtimalle bu şekilde idare edeceğim.

By_Mihni

Her zaman gksu ile uygulamayı açtığınızda yaptığınız uygulamalar kayıtlı kalacak diye tahmin ediyorum fakat sudo ile açmaya çalıştığınızda eski ayarlara geri dönecek. Çünkü sudo ile gksu arasında fark var. Birisi uygulama yöneticisi, diğeri terminal yöneticisi..

evrensel2

Merhaba:
Komutlar gnome ve kde üzeride farklılık arzeder.Gnome yi baz alarak size kısa bir yol tanımlamaya çalışacağım.Komut satırı veya terminal hiç farketmez.Her ikisindede gksu nautilus komutunu çalıştırdığınızda açılan pencereden gitmek istediğiniz klasör yolunu tıklayarak bulun ve açmak istediğiniz dosyayı tıklayın.İşinize yarayacaktır.Ayrıca dipnot olarak terminal üzerinden süper kullanıcı modunu açmak istediğinizde gksu komutunu çalıştırın.Root penceresi açılacaktır.Burada boş kutucuğa root yazın ve tamam'ı tıklayın.Terminal üzerinde kullanıcı adınızın root öntanımlı olarak değiştiğini göreceksiniz.Bundan sonra istediğiniz komutu sudo ön tanımı ile verebilirsiniz.Kolay gelsin.

By_Mihni

Alıntı yapılan: evrensel2 - 06 Şubat 2010 - 00:25:28
Merhaba:
Komutlar gnome ve kde üzeride farklılık arzeder.Gnome yi baz alarak size kısa bir yol tanımlamaya çalışacağım.Komut satırı veya terminal hiç farketmez.Her ikisindede gksu nautilus komutunu çalıştırdığınızda açılan pencereden gitmek istediğiniz klasör yolunu tıklayarak bulun ve açmak istediğiniz dosyayı tıklayın.İşinize yarayacaktır.Ayrıca dipnot olarak terminal üzerinden süper kullanıcı modunu açmak istediğinizde gksu komutunu çalıştırın.Root penceresi açılacaktır.Burada boş kutucuğa root yazın ve tamam'ı tıklayın.Terminal üzerinde kullanıcı adınızın root öntanımlı olarak değiştiğini göreceksiniz.Bundan sonra istediğiniz komutu sudo ön tanımı ile verebilirsiniz.Kolay gelsin.

Arkadaşın yapmak istediği şey klasörlere root ile erişim değil de programları root yani süper kullanıcı ile açmaktı. Verdiğiniz bilgi için gene de teşekkür ederiz.

gotocan

Benim anladığım kadarıyla programlar kullanıcı yetkileriyle açılmıyor.
Konsoldan verilen süper kullanıcı haklarıyla da açılmıyor ama GUI üstünden verilen gksudo ile açılıyor.

Sorun bu mudur? Doğru mu anlamışım?

Eğer doğru anlamışsam;
hiç yol belirtmeksizin, örneğin netbeans yazdığınızda ne oluyor?
goto www.gotocan.com;
http://ubuntucounter.geekosophical.net//img/ubuntu-user.php?user=28544
Nam-ı diğer : macellan