Ubuntu alternatif

Başlatan hedzuben, 02 Şubat 2010 - 22:19:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hedzuben

Merhaba. Ubuntu 9.10 kurmuştum ve ondan bir önceki sürümü de kurmuştum. Ama iki seferde de XP ye dönmek zorunda kaldım. 9.10 da önceki sürümde olan bazı eksiklikler giderilmişti. Ama yine de beklentilerimi karşılamadı. Firefox un cpu yu çok kullanması, flash player in kasması, wireless modemin sinyali az algılaması, oyunlarda(fps) farenin donması gibi sorunları ne yaptıysam çözemedim. Ama yine de Ubuntu kullanmak ya da en azından unix tabanlı bir işletim sistemi kullanmak istiyorum. Bunun için de ubuntu'nun bir sonraki kararlı sürümü ne zaman çıkar merak ediyorum. Belki yukarıda belirttiğim hataları düzeltirler. Ya da sizden Toshiba Satellite L40-17O PSL4CE markalı dizüstü bilgisayara kişisel kullanım amaçlı kurulacak olan unix tabanlı bir işletim sistemi veya linux dağıtımı önermenizi istiyorum.

coni

Ben şahsen mandriva kullanırım ubuntu kullanmasam

özgürubuntu

Fedora diyorum.. Özellikle Fedora 12 Constantine ya da Omega size kalmış

Tuxie

görsellik arıyorsanız pardus deneyebilirsiniz yeni sürümü telli turna çıktı.ama oyun falan oynamak sorun değilse solaris deneyebilrsin farklı bir unix tabanlı sistem.sinyal zayıflığı bende de mevcut biraz sabretmek gerekiyor yeni güncelleme ve driverlar zamanla yayınlanıyor ve daha etkin ve performanslı geliyor.ama mesela benim wifi kartım 9.04 daha iyiydi fakat ondada ekran parlaklığı sorunu vardı.bilmiyorum belkide kernel derleme yaparak gereksiz şeyleri temizlemek gerekir ileride deneyeceğim bu yöntemi.ubuntu sanırım 6 ayda bir yayınlanıyor ve 18 ay destek veriyor.bi sonraki sürüm 23 nisan 2010 da adıda lucid lynx olucak ve uzun süreli destek verilceğini biliyorum 2 yıl sanırım.

occipital

hedzuben

İşletim sisteminde aradığım temel özellik donanımı en iyi şekilde kullanmasıdır ve hızlı olmasıdır. Görsellik ikinci plandadır benim için.

bilisimfevzi

Eğer uzun zamandır linux kullanıyorsanız ve gerçekten iyi bilginiz varsa opensuse yi önerebilirim. Netbook kullanıyorum ve hakikaten kde sürümünde efektlerin açık olmasıyla kapalı olması arasında fazla performans farkı yok. ayrıca biraz ticari bir ürün olduğu için sürücü desteği daha fazla. ancak yast kullanırken biraz zorlanabilirsiniz. ama alıştıktan sonra herşey kolaylaşıyor.

rutku

Arch Linux kesinlikle. Bu adresede göz atabilirsin. http://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_ve_Diğerleri
Alıntı YapArch ve Ubuntu

Ubuntu, Debian temelli, Canonical isimli bir şirket tarafından desteklenen, Linux camiasında oldukça popüler bir dağıtımdır. Arch ise herhangi bir dağıtımı temel edinmemiştir. Eğer kendi çekirdeğinizi derlemek istiyorsanız veya CVS-SVN-GIT üzerinden uygulamaların o anki halini kurmak gibi ekstrem istekleriniz varsa Arch size göre bir dağıtımdır. Eğer sadece kurayım ve hemen kullanmaya başlayayım gibi bir düşüncede iseniz Ubuntuyu tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Genellikle geliştiriciler Arch'ın Ubuntu'dan daha iyi bir geliştirme ortamı sunduğunu iddia etmektedir. Ayrıca çoğu Arch kullanıcısı, Arch kullanmadan önce Ubuntu kullandığını belirtmektedir. Ubuntu 6 ayda bir düzenli olarak yeni sürüm çıkarırken, Arch rolling release olması sebebiyle böyle rutin bir sürüm çıkarma ihtiyacı duymamaktadır. Ayrıca Arch ABS ile ports benzeri bir yapı sunarken, Ubuntu'da böyle bir yapı bulunmamaktadır.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Yiğit Ateş

Ubuntu tabanlı Mint'i deneyebilirsin.

cumali

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 06 Şubat 2010 - 12:55:14
Ubuntu tabanlı Mint'i deneyebilirsin.

Katılıyorum.Tarayıcı olarak opera'yı ilave ederseniz tadına doyamazsınız.

mahirce

Öncelikle nasıl bir sisteme sahip olduğunuzu bilmemiz lazım. Bilgisayar donanımınızın gücü bu seçimi derinden etkileyecektir. Eğer düşük bir sisteme sahipseniz, XFCE masaüstü kullanan bir dağıtımı, özellikle Debian'ı XFCE olarak tavsiye ederim ama alternatifd olarak direkt XFCE kullanan Zenwalk ta iyi bir dağıtımdır. Onu da deneyebilirsiniz.. Ama orta halli bir bilgisayarınız varsa ve eğer kurulumsan sonra extra işlerle (codec, flash player vb.) uğraşmak istemiyorsanız size Linux Mint'i tavsiye ederim. Eğer iyi bir bilgisayarınız varsa size Mandriva'yı tavsiye ederim. Donanımları otomatik tanıyıp yükleme esnasında onları da kurması çok güzel bir özellik. Ama Linux mint, Ubuntu ve Debian dışında diğer dağıtımların türkçe kaynak sıkıntısı çektiğini de söylemekte fayda var.

Bu arada bir iki açıklama yapmak lazım. Firefox'un sistemden çok tüketmesi Ubuntu'nun değil Firefox'un sıkıntısıdır. XP üzerinde de denerseniz Firefox yine benzer bir iş yapacaktır. Opera ya da Chrome ile çalışırsanız sistemi o kadar kasmazlar. Ama Firefox'un geniş imkanlarından da faydalanamazsınız o zaman :) Diğer sorunlarla ben karşılaşmadım açıkçası. Flash palyer ile ilgili bir sürü başlık var, sorunun çözümü için yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

hedzuben

Yukarıda "...sorunları ne yaptıysam çözemedim." yazmıştım. Yani, sorunlarımı forumda yazdım, forumda yazılan başlıkları okudum, üyeler de yardımcı oldular ama düzelmedi. Ben de en sonunda "Demekki; Ubuntu benim donanımım için henüz uygun değil." diye düşündüm. Bilgisayarımın özelliklerine gelecek olursak, yukarıda bilgisayarımın markasını ve model numarasını yazmıştım. Eğer tavsiyeniz buna bağlı ise internetten bilgisayarımın özelliklerine bakabilirsiniz. Birde, işletim sistemi önerecek arkadaşlar lütfen bir önceki mesajımı da okusunlar.

hedzuben

Arkadaşlar bilgisayarımı çökerttim :D Hazır çökmüşken tavsiye ettiğiniz işletim sistemlerinden birini yükleyeyim diyorum. Ama karar veremedim :/

Gökhany

Harddiskinizi bölmenizi ve bir kaç linux dağıtımı birden kurmanızı tavsiye ederim.
İşletim sistemlerine ve programlara binlerce dolar ödemeyin.
Kırık yazılımlarla ve antivirüs programlarıyla değerli vaktinizi boşuna harcamayın. 
Ubuntu'yu deneyin. İhtiyacınız olan herşey Ubuntu'da mevcut.
Güvenli ve sorunsuz internetin keyfini çıkarın.

hedzuben

Alıntı yapılan: Gökhany - 12 Şubat 2010 - 14:25:52
Harddiskinizi bölmenizi ve bir kaç linux dağıtımı birden kurmanızı tavsiye ederim.

Mantıklı. :-\ biraz uğraştırır belki ama daha kolay karşılaştırma şansım olur.

xwes

Alıntı yapılan: hedzuben - 12 Şubat 2010 - 11:51:58
Arkadaşlar bilgisayarımı çökerttim :D Hazır çökmüşken tavsiye ettiğiniz işletim sistemlerinden birini yükleyeyim diyorum. Ama karar veremedim :/
Çöktü derken? Kurtarmak istemiyor musunuz? Belki bir başlıkta sorununuzu anlatırsanız rahmetli canlanır.

hedzuben

Alıntı yapılan: xwes - 12 Şubat 2010 - 18:08:09
Çöktü derken? Kurtarmak istemiyor musunuz? Belki bir başlıkta sorununuzu anlatırsanız rahmetli canlanır.

xp yüklüydü. virüs bulaştı. kaspersky deneme sürümünü kurdum. Bikaç virüs buldu ama yine de tam temizlenmedi. Ben de ubuntu live cd den başlattım bilgisayarı.(virüs yüzünden gözükmeyen gizli dosyaları görmek için.) sonra virüsleri sildim. Ama arada ntldr yi silmişim. O neyse artık :/ . Şimdi, PC açıldıktan hemen sonra "ntldr eksik yeniden başlat" yazısı çıkıyor. yeniden başlatıyorum yine aynı yazı çıkıyor. 

ODİN

ubuntu,kubuntu ve son olarakta mint deniyorum ama heeepsinde de SES sorunu yaşıyorum sitede ses konusunda oldukça klavye eskitmeme rağmen bir sonuca ulaşamadım bende konuyu açan arkadaşın sorsuna farklı bir caphede bakarak benim ses sorunu yaşamayacağımm bir dağıtım var mı cidd anlamda open suse kullanmayı düşünmeye başladım -hani büyük sistem iyidir mantığı ile- fakat open suse ve diğer kaynaklarda türkçe destek bulamayacağıma düşünerek birkaç sistemle sınırlanmmış durumda tüm alternatifler. son olarak ubuntu 10.04 sanırım nisan-mayıs gibi çıkıcak umarım daha stabil bir sistem olur
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

barış

Fedora diyorum. Red Hat tabanlı bir sistem. Red Hat ve Debian zaten 2tane yaygın linux dağıtımı.. Ubuntu'muzda debian tabanlı bir sistemdir :)

ODİN

Alıntı yapılan: barışubuntu - 12 Şubat 2010 - 19:47:51
Fedora diyorum. Red Hat tabanlı bir sistem. Red Hat ve Debian zaten 2tane yaygın linux dağıtımı.. Ubuntu'muzda debian tabanlı bir sistemdir :)

fedora içinde red hatın deneme tahtası demosu deniyor buna ne demeli ben almaların arabasından tutunda os dek her işi iyi yapacağını düşünüyorumm
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

xwes

Alıntı yapılan: hedzuben - 12 Şubat 2010 - 18:34:50
Alıntı yapılan: xwes - 12 Şubat 2010 - 18:08:09

xp yüklüydü. virüs bulaştı. kaspersky deneme sürümünü kurdum. Bikaç virüs buldu ama yine de tam temizlenmedi. Ben de ubuntu live cd den başlattım bilgisayarı.(virüs yüzünden gözükmeyen gizli dosyaları görmek için.) sonra virüsleri sildim. Ama arada ntldr yi silmişim. O neyse artık :/ . Şimdi, PC açıldıktan hemen sonra "ntldr eksik yeniden başlat" yazısı çıkıyor. yeniden başlatıyorum yine aynı yazı çıkıyor. 
XP ve diğer windowslar için bu forumda destek olmuyoruz. Ben ubuntun çöktü sandımdı :)

barış

Normalde Red Hat ve Debian sunucu için üretilen sistemler. Bu iddiaya göre Ubuntu'da, Debian'ın deneme tahtası oluyor. Fedora, Red Hat tabanlı bir masaüstü sistemidir. Deneme tahtası olduğunu da ilk kez senden duyuyorum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: barışubuntu - 12 Şubat 2010 - 20:05:49
Normalde Red Hat ve Debian sunucu için üretilen sistemler. Bu iddiaya göre Ubuntu'da, Debian'ın deneme tahtası oluyor. Fedora, Red Hat tabanlı bir masaüstü sistemidir. Deneme tahtası olduğunu da ilk kez senden duyuyorum.

Şundan dolayı söylenir bu. Fedora'nın destekçisi Redhat şirketidir.
Ubuntu ile Debian arasındaki ilişki tam olarak böyle değil haliyle. Gerçi paketler Debian'dan sağlanıyor sık sık, bu bağlamda paketlerin deneme alanı denilebilir. Fakat ben ne Fedora ne de Ubuntu için bu yakıştırmayı pek şık bulmuyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hedzuben

Alıntı yapılan: xwes - 12 Şubat 2010 - 20:05:14
XP ve diğer windowslar için bu forumda destek olmuyoruz. Ben ubuntun çöktü sandımdı :)

Ben de öyle düşünmüştüm :) Format atıp xp yi kurabilirim ama şimdi iki saat driver yükle. her driverden sonra yeniden başlat. service pack yükle. office kur vs vs. Zaten kurtarmasam daha iyi. Biraz da unix kullanmak istiyorum. Sıkıldım xp den. Değişiklik olsun istedim. Aslında Ubuntu sorun çıkarmasaydı iyiydi ama tavsiyeler doğrultusunda yeni bir dağıtım kurabilirim.

inspector

Bu işletim sisteminde kasma nedense pek çok Ubuntu kullanıcısında var. Yeterli işlemci ve Ram olmasına rağmen bu sorunu yaşayan çok insan var. Özellikle ana kartı sis chip setli olanlar çok sorun yaşıyor. (Ekran kartı değil ana kartı.)