Ubuntu 9.10 Masaüstü Sorunu

Başlatan f9wizard, 02 Şubat 2010 - 18:09:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

f9wizard

Arkadaşlar Ubuntu 9.10 ve Compiz Fusion kurdum. Compiz gayet güzel çalışıyor fakat masaüstümdeki sigmeler gözükmüyor ve masasüstüne sağ tıkladığımda felan hiç bir şey olmuyor. Önceden gayet normaldi masaüstüm.  Yerler/Masaüstü'ne girip baktığımda simgelerim gözüküyor fakat masaüstünde gözükmüyor ve hiç bir işlem yapamıyorum masaüstünde

Bir de pek çok kaynak inceledim tarattım fakat Opera için Adobe Flash Player kuramadım.

Böyle sık sık konu açıyorum ama maruz görün yeniyiz.

İlgilenen arkadaşlara teşekkürler...

Tuxie

:)merhaba compiz'i etkinleştirdiğinize göre yanlış bir ayar yapmış olma olasılığınız yüksek.önce compizi etkisizleştirin bence sağ tıklama yapamıyorsanız, compiz'e girin masaüstü küpü,küresi nesi varsa tickleri kaldırın.daha sonra masaüstü kısmından masaüstünü göster tick işaretleyin.masaüstü duvarınıda aktif hale getirin sonra bunları değiştirmeden compiz küpü falan yeniden etkinleştirin.benim bildiğim bu kadar ara sıra bana da oluyodu eskiden:)

f9wizard

badhero

Gnome ayarlarını sıfırlamak ile ilgili bir şey vardı. Kurulumdan sonraki ilk haline dönüyordu. Ben şimdi bulamadım ama ararsanız bulabileceğinize eminim daha önce paylaşılmıştı.

Tuxie

bende üzüldüm şimdi  :( o zaman şöyle yapın konsoldan "sudo apt-get remove compiz deyin yani bir şekilde compizi kaldırın sonra yeniden başlatın sistemi birdaha deneyin ve sonucu yazın bu arada bende bi araştırayım.

evrensel2

Merhaba;

Bu tür sorunlarda compiz'i kaldırmak sorunu halletmiyor.Tam tersine compiz kaldırıldığında diğer ayarlarada ulaşılamıyor.Size 2 yol önerebilirim.Bunlar tarafımdan denenmiş ve sonuç alınmıştır.Yine de her sisteme göre ayrıcalık teşkil edebilir.1 nci yol compiz ayarlarının tümünü sıfırlayın.Ve Ubuntu Tweak programını yükleyin.Ubuntu Tweak programını yükledikten sonra programı açın ve oradan pencere yöneticisi olarak metacity i seçin.2 nci yol da şu alt-F2 kısayol tuşlarını kullanarak komutsatırını açın ve boş kutucuğa gdm --replace yazın.Sisteminizi yeniden başlattığınızda sorununuz hallolmuş olacaktır.Ayrıca synaptic paket yöneticisini açıp gnome ve gdm yazarak arattırın ve buradan işinize yarayacak programları yükleyin.Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için xp Gnome Themes ini yüklemenizi şiddetle tavsiye ederim.Program sourgeforge sayfalarında mevcut.Programı indirdikten sonra *.sh uzantılı dosyaya tıkladığınızda otomatikman yükleniyor.Kolay gelsin.

heartsmagic

Compiz kapatıldığında bu sorun devam ediyor mu?
fusion-icon programını kurup çalıştır, panele yerleşir. Oradan Window Manager olarak Metacity'yi seç. Eğer sorun çözülüyorsa Compiz ayarlarını sıfırlatırız sana.

Opera için başlıklarımız mevcut. Eğer sorununu halledemezsen mevcut başlıklardan devam edelim lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ugurarslan

İyi çalışmalar,

Bu sorunu ben de şu aralar yaşıyorum, ancak http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Compiz_Fusion adresinde yapılan yanlış bir bilgilendirmeden kaynaklanıyor. Şu bölümde bir sorun var :

Alıntı YapMasaüstü Kübünün Her Yüzünde Farklı Duvar Kağıdı Kullanımı
1. Masaüstünü göster seçeneğini nautilus dan kapatıyoruz. - ALT+F2 - gconf-editor yazıyoruz.. - Apps --> Nautilus --> Preferences a gidiyoruz. - Show desktop üzerindeki tick işaretini kaldırıyoruz.

2. CCSM yi yüklüyoruz. - Terminale aşağıdaki komutu giriyoruz.

Görevi: 
Kod: sudo aptitude install compizconfig-settings-manager 

- Terminalden çıkıyoruz.

3. Duvarkağıdının seçimi

- ALT+F2 ye ccsm yazarak ccsm yi açıyoruz.

- Her yatay alana yani masaüstüne farklı resim için ,

Araçlar > Duvar Kağıdı ekletisini aktif hale getirip oraya masaüstü sayısı kadar resim eklemek gerekmektedir.

Birinci maddeyi yapmazsak masaüstünde farklı resimler eklenmiş olsa bile gözükmüyor. Yaptığımız taktirde ise masaüstünde sağ tık ve klasörlerin görünümü kapanıyor.İkisinden birisini feda etmeden küpün her yüzüne farklı nasıl resim ekleyebiliriz ve sağ tıklama ile klasörler nasıl masaüstünde olabilir?

Teşekkür ederim.
One for all, all for the future...