Resim boyutları orjinal olsun

Başlatan karmic0, 01 Şubat 2010 - 21:28:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karmic0

Merhaba,

Tarayıcı ile taradığım resimler olduğundan büyük gözüküyor. Ben orjinal boyutunda olmasını istiyorum.

Resimleri cetvelle ölçerek elle boyutlandırmak istemiyorum... Windows'ta iken word'a eklediğim resim otomatik olarak orjinal boyutuna dönüyordu oradan kesip masa üstüne yapıştırıyordum... Bu şekilde çözüm bulmuştum. (demek ki orjinal resim boyutları resim kodlarında bir yerde gizli?)

Resimleri nasıl otomatik boyutlandırabilirim? Örneğin bunu GIMP ile yapmak mümkün mü?

patalojik

Gimp senin istediğinden fazlasını yapacağından hiç süphem yok. Word Gimp'in yanında çaylak kalır Gülümseme

badhero

Alıntı yapılan: patalojik - 02 Şubat 2010 - 00:48:15
Gimp senin istediğinden fazlasını yapacağından hiç süphem yok. Word Gimp'in yanında çaylak kalır :)

Nasıl yapılacağını da açıklarsanız arkadaş istediği cevabı almış olacak. Şahsen ben de bilmiyorum. Benim de şüphem yok bunu yapabildiğine. Sorun çözülene kadar kişisel yorumlarınızı kendinize saklayınız.

xwes

Alıntı yapılan: karmic0 - 01 Şubat 2010 - 21:28:22
Merhaba,

Tarayıcı ile taradığım resimler olduğundan büyük gözüküyor. Ben orjinal boyutunda olmasını istiyorum.

Resimleri cetvelle ölçerek elle boyutlandırmak istemiyorum... Windows'ta iken word'a eklediğim resim otomatik olarak orjinal boyutuna dönüyordu oradan kesip masa üstüne yapıştırıyordum... Bu şekilde çözüm bulmuştum. (demek ki orjinal resim boyutları resim kodlarında bir yerde gizli?)

Resimleri nasıl otomatik boyutlandırabilirim? Örneğin bunu GIMP ile yapmak mümkün mü?
Resmî gimp ile çip image>scala image ile kolaylikla yapabilirsiniz.

karmic0

Alıntı yapılan: xwes - 02 Şubat 2010 - 01:09:44
Resmî gimp ile çip image>scala image ile kolaylikla yapabilirsiniz.

Bahsettiğiniz yol Görüntü (resim) > Resmi ölçekle bölümü mü? Sanırım burada resim ölçekleri manuel olarak (elle) giriliyor? Ya da word'teki gibi otomatik yapıyor da ben mi bilmiyorum.

Ayrıca Görüntüyü/katmanı kendiliğinden kırp diye seçenekler de var ama bunlar da sadece boş alanı temizliyor sanırım, işe yaramadı.

Eminim çok basit bir yöntemi vardır... Bu işi bilen biri yazarsa beni çok büyük bir dertten kurtaracak...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Şubat 2010 - 22:39:20

Gimp ile otomatik boyutlandırma yapmayı denemek isteyenler için bir resim taradım. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. 200 dpi çözünürlüğünde taradım. Şu anki boyutları 1154x1639 piksel, orjinali 554x787 piksel.

http://img682.imageshack.us/img682/4279/tara0002n.jpg (Resmi yüklerken farkettim; imageshack.us Türkçe olmuş :))

Ben "Save for web" isimli eklentiyi kullanarak da yapmayı denedim ama onunla da beceremedim  :(

Elle herhangi bir değer girmeden orjinal boyutunu elde edebilen nasıl yaptığını yazsın lütfen.