Kernel güncelleme?

Başlatan yogarock, 04 Haziran 2008 - 02:52:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yogarock

Arkadaşlar şimdi kerneli güncelledim 2.6.24.18 sürümüne fakat yeni kernelle açılışı yapamıyorum eskisiyle açılıyor yanı 2.6.24.17 bunu menu.lstden mi düzelticez?

ufuk_k

Kerneli güncelledikten sonra menu.lst'ye kendiliğinden eklenmesi gerek. Grub ekranında yok mu? menu.lstyi yapıştırabilirsin.

ufuk_k

title diye başlayan Ubuntu satırlarındaki 2.6.24-17 ibarelerin 2.6.24-18 yapıp kaydedebilirsin. Ha nolur nolmaz, eski kernel de listede görünsün diyorsan, aynı şekilde bu title satırlanın üstünde aynısından yine, 2.6.24-18 olanından yapabilirsin.

yogarock

munirekinci

@ufuk_k

Ben mi yanlış anladım?

"Title" girdilerini değiştirmek kullanılacak kerneli değiştirmez. Değil mi?

ufuk_k

Title dediğim, title ile başlayan girişler. Yoksa tabi ki, kernel ile ilgili olan kısımları değiştirmesi gerek.

munirekinci

Bende ondan bahsettim, "Title" ile başlayan satırlar Grub listesindeki görünen isimler. Bu girişlerdeki 17'yi 18 yapınca hiçbir şey değişmeyecek.
Ama arkadaş kullanılacak kernel'i değiştirmek istiyor. Bu sebeple kernel ile başlayan satırları değiştirmesi gerekiyor.

yogarock

ufuk_k

Öyle tabi, ben genel olarak "title diye başlayan ubuntu satırlarındaki ibareler" diye bahsettim, yanlış anlaşılma olmasın. Sonuçta bütün 2.6.24.-17 değerlerini değiştirmesi gerektiğini anlattım.

munirekinci

Haa tabi bütün hepsi değişmeli, ben sadece title satırındakiler değişecek gibi algıladım da. Kusura bakma, bu saatte algılama zayıflıyor biraz. (:

yogarock

title      Ubuntu 8.04 Hardy Heron
root      (hd0,2)
kernel      /boot/vmlinuz-2.6.24-18-generic root=UUID=3a7ed5a6-661c-4475-808f-b2cc8f91a53b ro quiet splash
initrd      /boot/initrd.img-2.6.24-18-generic
quiet

title      Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-18-generic (recovery mode)
root      (hd0,2)
kernel      /boot/vmlinuz-2.6.24-18-generic root=UUID=3a7ed5a6-661c-4475-808f-b2cc8f91a53b ro single
initrd      /boot/initrd.img-2.6.24-18-generic

yani böyle...:)

hasansahin

Ubuntu'da çekirdek derleyince hız farkı oluyormu? Birde eski çekirdek ile desteklenmeyen donanım vardı da o yüzden mi çekirdek derledin?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

ufuk_k

Yok çekirdek derlemedi arkadaş hasansahin, normal kernel güncellemesi olmuş fakat menu.lst dosyasına eklenmemiş, onu ekledi :)