xp'ye açılışta ubuntu'yu eklemek

Başlatan kiltan, 31 Ocak 2010 - 17:48:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kiltan

arkadaşlar ben bir kaç kez denememe rağmen maalesef grub kurmayı başaramadım. bu sanırım benim donanımlarla ilgili ubuntu bir türlü açılmıyor grub hatası veriyor, bu kez farklı olarak ubuntu üstüne xp kurdum.acaba xp açılışına ubuntuyu nasıl tanıtabilirim bu konuyu araştırmama rağmen bir kaynak bulamadım ilgilenen aradaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
"Yek katre-i hûnest, sâd hezârân endîşe"

kiltan

acaba windows mbr'i düzenlemeyi bilen yokmu, yada ubuntu'yu windows başlangıç menüsünde diğer windows sürümleri gibi görülebilirmi yada eklenemezmi en azından bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yorumlarınızı rica ediyorum.

sabian

eğer ubuntu 9.10 kurduysanız forumda yeniden grub2 kurulumu başlığını inceleyin. Orda anlatılıyor nasıl ekleneceği.
yeniden grub2 kurulumu

eğer sisteminiz Ubuntu 9.04 ve önceki sürümlerse şu başlıkta anlatılanlarını uygulayın.
yeniden grub kurulumu

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Şubat 2010 - 13:39:03

sorununuzu hallettikten sonra başlığı yeniden düzenleyip ilk mesajınızın başlık bölümüne (Çözüldü) ibaresi eklerseniz arkadaşlarımız konuyu kapatacaklardır. Bir konu açmadan önce forumda gerekli aramayı yapmayı da ihmal etmeyin lütfen. Kolay gelsin.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kiltan

grub hiç kurulmuyor
açılışta hep hata veriyor, hatta windowsu tamamen silip tek başına 9.10 kurdum yine olmadı.
grub error-
no such partition diye hata veriyor yeniden defalarca denedim grub2 kurulumunu maalesef olmadı
acaba dedim windowsun açaılış menüsüne ekleyebilirmiyim ubuntuyu diye düşündüm.

heartsmagic

Sen şimdi Grub2 kurulumuna başla. Ancak verdiğin komutlarla beraber çıktılarını aynen buraya da aktar lütfen. Böylece bizler de yorum yapabiliriz. Ayrıca:

sudo fdisk -l
blkid
gibi çıktılar da son derece faydalı olacaktır.

kiltan

bunları yapmıştım ama
ubuntunun yanına windows kurdum mbr ye belki ekleyebilirim diye ama bu konuyu açmıştım çıktıları vermiştim rica etsem bakabilirmisiniz http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,15445.0.html

heartsmagic

Hatırladım o başlığı. Garip bir problemdi seninki. Açıkçası şu an kabaca bakabiliyorum fakat aklıma da bir şey gelmiyor hani.