MBR sorunu!

Başlatan sabian, 27 Ocak 2010 - 03:44:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Arkadaşlar bilgisayarda Kubuntu 9.10 ve Windows XP SP3 kurulu. Ben Kubuntu yerine Mint Helena kurmak istedim, fakat disk bölümleme alanına geldiğimde sabit disk tek parça olarak gözüküyor. Dolayısıyla herhangi bir sistem yüklemesinde her iki işletim sistemi de silinecek mantıki olarak. Bunu nasıl engelleyebiliriz. XP kalsın istiyorum, daha dün yükledim :)) bi dünya zamanımı aldı driverıydıi formatıydı kodekleriydi derken bir günümü verdim nerdeyse. Bi el atın da halledelim şu işi :)

XP yükledikten sonra yeniden grub2 yükleme işlemlerini yerine getirdim, belirtmek istedim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ocak 2010 - 04:07:06

Yanlış zamanda konu açtım, bu saatte kimse olmaması doğal :)) Ben dayanamayacam atıyorum formatı, XP olmadan da yaşıyorum ne de olsa... Yine de bu sorunla karşılaşan tek ve ilk insan ben olmadığını düşünüyorum, bu yüzden çözüme dair bilgisi olan arkadaşlar buraya cevap yazıp yol gösterici olabilirler. Teşekkürler...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

canosayan

disk nasıl tek parça gözüküyor onu anlamadım. kubuntuyu wubi ile mi kurmuştunuz?
Chmod bizim işimiz.

zeitgeist

Diskin tek parça olarak görünmesi sorunu ara ara karşımıza çıkıyor. Şimdiye dek takip ettiğim başlıklarda genel olarak disk tablosunda yapılan değişikliklerin buna neden olduğu yönünde bir çıkarımım var, ne kadar doğrudur bilemiyorum. Sorunun nedeni bu şekilde tespit edildiği vakit düzeltmek adına yapılacaklar da elbette disk tablosunu düzenleme yolundan geçiyor. Ancak durum bu şekilde olduğunda, testdisk v.b uygulamalar devreye girdiğinden diskteki tüm verilerin tehlikeye girmesi kaçınılmaz.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Alquimista

Aynı sorunu bende yaşadım, şuan adını hatırlamadığım farklı bir dağıtım yüklerken disk tek parça görünüyordu. Bundan önce disk bölümleme ile ilgili bir takım işlemler yapmıştım.

testdisk ile sabit diskime baktığımda bölümlemelerim doğru görünüyordu ve bende doğru görünen bu şekli ile harddisk tablosunu yeniden yazdırdım ve bu şekilde çözülmüştü. Eğer sorununuz devam ediyorsa ben nasıl çözdüğümü tarif edebilirim, sizde işe yarar mı emin değilim ama.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

badhero

"dewrim2" kullanıcısı engellendiği için sizi duyamaz ne yazık ki. Ama engel kaldırılmış da olabilir. :) Her an her şey olabiliyor.

Alquimista

evet her an her şey değişebiliyor, mesaj yazarken başlıklar bile silinebiliyor. takip etmek zor :)

neyse artık. birilerinin işine yararsa artık =)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

By_Mihni

Dewrim2'nin herhangi bir engeli yoktur. Atılan mesajları görmektedir.

badhero

Evet, engeli kaldırılmış

sabian

Engel sabaha karşı kaldırılmıştır arkadaşlar. Sorunun çözümüne gelince, eğer bildiğiniz birşey varsa çözüö önerisi olarak buraya aktarabilirsiniz. Ben sorunumu Mint yükleyerek çözdüm, yani bir nevi format attım. Ama bu sorunla ne ilk defa karşılaştım ne de son kez olacaktır. İhtiyaç duyacak insanlar mutlaka çıkacaktır diye düşünüyorum o yüzden çözümü paylaşmanızı rica ederim.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Alquimista

Disk Bölümlemelerini Yeniden Yazmak demek daha doğru aslında. Öncelikle testdisk'i yüklüyoruz:

sudo aptitude install testdisk

işlem tamamlandıktan sonra testdisk'i aşağıdaki biçimde çalıştırıyoruz.

sudo testdisk

ve karşımıza aşağıdaki ekran çıkıyor.

Bu ekranı Create seçeneği ile geçiyoruz. (yaptığımız işlemler için bir kayıt dosyası tutulacağı anlamına geliyor bu, bir hata ile karşılaşırsak sorunumuzu görebilelim diye ufak bir önlem)

Karşımıza gelen bu ekranda ise bilgisayarımızda bulunan harddiskleri görüyoruz. /dev/sda yolu ilk harddiskinizdir genel olarak, altta bulunan /dev/sdb benim harici diskimi gösteriyor örneğin. Bu kısımda sorunlu olan harddiskinizi seçeceksiniz. Eğer bir çok harddiskiniz varsa harddiskinizin yolunu öğrenmek için Ubuntu menünüzde Sistem / Yönetim altında bulunan Disk Aracı'nı açabilir ve buradan sorunlu harddiskinizin tam yolunu görebilirsiniz.

Harddisklerinizi görebileceğiniz bir diğer yöntem, uçbirim'den;

sudo fdisk -l

komutunu vermektir.

Sorunlu harddiskinizi doğru olarak seçtiğinizi varsayıyorum ve [Proceed ] diyerek aşağıdaki adıma geçiyorum.

Bu ekranda bölümleme tablo tipini belirliyoruz. Harddiskinizde sorun yaşamadan önce kullandığınız işletim sistemi bir Linux dağıtımı ya da Windows ise genelde seçeneğiniz [Intel] olacaktır. Bu adım konusunda bir fikriniz yoksa %99 ihtimalle ilk seçenek size uygun olandır, bu şekilde devam ediyoruz.

Bu kısımdan sonrası bir miktar karışık. Ve kesinlikle emin olmadığınız bir işlem yapmamalısınız bu kısımdan sonra. Şuan sadece ihtiyacımız olan kısımlardan nasıl yaptığımı anlatıyorum.

Analyse: Seçtiğimiz harddiskimizin yapısını ve kayıp verileri kurtarmak gibi işlemler için kullanacağımız kısım.

Analyse diyerek bir aşağıdaki ekrana geçiyoruz.

Benim harddiskimde bulunan partitionlar görünüyor burada, siz de tek bir partition görünebilir bu harddiskinizin durumuna göre değişir. Ben bu ekran vasıtası ile bir kaç bilgi vereyim:

Partition altında bulunan kısımlar harddiskimizde bulunan bölümlemeleri görüyoruz.

Start ve End kısımları bölümlerinizin harddiskinizde bulunan başlangıç ve bitiş noktalarını gösteriyor, bu partitionlarınız doğru olarak gösterilip gösterilmediği konusunda bir fikir verebilir size.

Son kısımda bulunan [Ubuntu] örneğindeki gibi etiketler harddisk bölümlemelerinize eğer bir isim vermişseniz onlardır.

Ekranın alt kısımında göreceğiniz:

*=Primary bootable'ın anlamı sisteminizin başlatıldığı harddisk bölümüdür.

P=Primary, birincil  bölümleme

L=Logical, mantıksal bölümleme

E=Extended, genişletilmiş bölümleme

anlamlarına gelir, bu terimler hakkında bilginiz yoksa bu konularda işlem yapmayın, zaten gerekte yok bizim için şuan da.

D=Deleted, silinmiş anlamına gelir. Eğer bölümünüz için böyle bir değişiklik yapacak olursanız bölümlemeniz tamamen silinir bu seçenekten kaçınmanız gerek.

Bu ekranda harddiskinizdeki tüm bölümlemeleri göremeyebilirsiniz, sorun değil. [Quick Search] seçimi yaparak harddiskimizi taratmaya başlıyoruz. Bu ekran doğru ise siz "Quick Search" ile devam edin yinede.

Bu sorunun anlamı Windows Vista altından bir bölümleme yapıp yapmadığınızdır.  Eğer emin değilseniz bu kısıma Evet yani "Y" tuşuna basarak Yes yanıtını vererek devam ediyoruz.

Bu ekranda göreceğiniz bölümlemeler %90 ihtimalle şuan kullandığınız bölümlemeler olacaktır, eğer sabit diskinize yeni bir dağıtım yüklediyseniz eski dağıtım ile çakışabilir. Bu ekranı iyice kontrol edin. Disk Aracı, GParted, yukarıda bahsettiğim uçbirimden vereceğiniz sudo fdisk -l ya da sudo blkid gibi komutlarla mevcut harddisk durumunuzu görüp bu ekran ile karşılaştırın. Aynı olması gerekiyor.

Buraya kadar sorun yoksa eğer "Enter" tuşu ile devam ediyoruz.

Bu son aşama. Sabit disk bölümlemelerizin bu ekrana geldiğinde doğru olarak belirtildiğine eminseniz; "Write" diyerek tabloyu yeniden yazdırıyoruz. Ve "q" tuşu ile ekranlardan çıkış yapıyoruz. Bilgisayarı yeniden başlattığımızda testdiskte görmüş olduğumuz bölümlemeler sabit diskimize yazılmış oluyor.

Ben bu yolla bir çok sorunumu hallettim.

@dewrim2, sizin yaşadığınız sorun gibi bir sorunuda bu şekilde çözdüm. Ama söylediğim gibi özellikle harddisk bölümlemelerimizin doğru olduğundan emin olmamız lazım bu işlemleri yaparken. Umarım faydalı olur bu gibi sorunlar yaşayan kişilere.

agritux

@AlmaMorena zahmet etmiş çok güzel bir anlatım sunmuşsunuz :)
Fakat forumda anlatımı mevcuttu :)

Alquimista

Forumda vardı diye hatırlıyordum bende aslında, arama yaptım bir süre ama bulamadığımdan kendim yazdım. Daha çok arama yapmam lazım sanırım =)

agritux

Benim hazırladığımdan kat kat güzel olmuş.
Elinize sağlık :)

Alquimista

yok efendim estagfurullah. Ben sizin anlatımınızdan öğrendim bunları en başta, hatta hepsini öğrenemeyip defalarca hatalar yaparak tekrar tekrar foruma dönerek öğrendim =) kendi bloguma ekledim forumu kaynak göstererek bu anlatımı. bu kısımı da oradan kopyalayarak ekledim. sizden ne öğrendiysek onları yineliyoruz yalnızca =)

sabian

Güzel anlatım için teşekkürler. En azından çözüm için link link dolanmaya gerek kalmayacak :) :)

Debian Sosyal Sözleşme

occipital

Dewrim abi Benim konu xD uyarma mesajı

Alquimista

Bu arada testdisk kullanımı, SUDO 15. Sayımızda bulunmaktadır. Aşağıdaki adresten dergiyi indirip, testdisk kullanımı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz (reklamı da koyalım hemen dedim) =D

http://sudo.ubuntu-tr.net/sayilar/15/

agritux

İyi yaptın iyi :) Böyle böyle wiki ve dergi okuyanların sayısı artacak :D

sabian

Reklamın iyisi kötüsü olmaz :) :P

occipital sen de kendi başlığına geç, ortalıkta dolanma :D

Debian Sosyal Sözleşme