[Nasıl] Sağlıklı Firefox Yükseltimi.

Başlatan barış, 26 Ocak 2010 - 20:47:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barış

Merhaba arkadaşlar. Görüyorumki forumda "Firefox Yükseltmek" adına bir sıkıntı var... Ben de forumdaki bilgilerden toplama yaparak anlatım yapma gereği duydum. Eğer yanlış bir şey ise konuyu silebilirsiniz.

Öncelikle Firefox yükseltmenin en sağlıklı yolu Ubuntuzilla adlı programdan geçer.

Nedir Ubuntuzilla?
Ubuntuzilla; Firefox, Thunderbird ve Seamonkey yazılımlarını oldukça kolay bir şekilde sistemimize kuran bir güncelleme aracı diyebiliriz...

Ubuntuzilla Nasıl Yüklenir
Ubuntuzilla adlı programı buradan indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Gelelim Firefox güncellemeye... Bu kadar ön bilgi yeter bence...
Şimdi ilk olarak libstdc++ paketini kurmamız gerekiyor. Bunu dilerseniz paket yöneticisinden dilerseniz konsola: (konsol açmak için= uygulamalar>donatılar>uçbirim)
sudo apt-get install libstdc++6 libnotify-bin komutunu vererek kurabilirsiniz.

Kurduktan sonra Ubuntuzilla adlı programı çalıştırmaya geldi sıra... Konsola:
ubuntuzilla.py komutunu verdikten sonra karşımıza Firefox, Thunderbird ve Seamonkey programlarının güncellik bilgisi gelecektir. (Hangisi hangi sürümde falan filan)

Daha sonra bize sorduğu soruları "Evet" ile onaylayarak (E/H diye söyleyecektir. "E" yazıp geçiyoruz) devam ediyoruz.

Yapılacaklar bu kadar. Firefox'ı kendi kendine güncelleyecektir.

Eklendi:
NOT= Firefox ile çalışan eklentileriniz, yeni sürüme uygun değilse sorun yaratabilir.

barış

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 26 Ocak 2010 - 21:08:55
sudo apt-get install libstdc++5 libnotify-bin

bayborakaan@bayborakaan-laptop:~$ sudo apt-get install libstdc++5 libnotify-bin
[sudo] password for bayborakaan:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
libstdc++5 paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
Bunun anlamı paket kayıp, eskimiş olabilir ya da
başka bir yazılım kaynağında mevcut olabilir.
E: libstdc++5 paketinin kurulum adayı yok

düzeltildi.

canosayan

valla bu kadar uğraşmaya gerek var mı? synapticten firefox'u güncelledim oldu bitti bende. şimdi 3.5.7 kullanıyorum.

düzenleme:keşke yapmasaymışım. colorzilla eklentisi çalışmıyor.
Chmod bizim işimiz.

patalojik

Bukaar kasmaya gerek var mı? Güncelleme yönetici ile sistemimi güncelledim. Firefox 3.6 kullanıyorum.

barış

Arkadaşlar yapıp yapmamak size kalmış. Forumda normal güncelleyenlerin yorumlarını okuyorum, hep bir sorun çıkıyor. Menüye gelmiyor, Türkçe olmuyor, adı farklı geliyor vb...
Bu yöntem ile sorunsuz bir biçimde güncelleniyor. Soranlara bu başlığın linki verirsiniz dilerseniz.

barış

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 27 Ocak 2010 - 19:45:47
Şöyle söyliyeyim istediğime ulaşamadım. Bu yöntemle Zemberek eklentisinin artık Türkçe desteği yok ve Ubuntu-tr eklentisi de uyumlu değil artık.

İşlemleri nasıl geri alabilirim?
Mevcut olan yeni sürümü silip eski sürümü yüklersen çözüleceğini düşünüyorum :D

Göktürk

teşekkürler kardeş güzel paylaşım .
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

özgürubuntu

İşyerinde nedense deli etti beni bu yolla güncelleme :) kaldırdım

Göktürk

anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

barış

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 02 Şubat 2010 - 09:49:38
İşyerinde nedense deli etti beni bu yolla güncelleme :) kaldırdım
Özgür abi hayırdır ya :D bare sen yapma.. :D

karapece

ubuntuzilla kurulumu hakkında bilgi verirmisiniz?
kurulum olmuyor

BayboraKaan

Takıldığınız yeri çıktı olarak verirseniz daha çok yardımcı oluruz.

Ayrıca her zaman Firefox'u yükseltmek doğru karar sayılmaz. Yükseltme sonunda çoğu eklentiniz çalışmaya bilir.

karapece

verilen link takip edildiğinde ubuntuzilla indirmesi apıldığında bir txt dosyası iniyor. Sonrada orada olan linke baktığımızda seamonkey adlı programın deb versiyonu var. kurulum yapamıyorum?

karapece